Konkurs Script Pro jest organizowany przez Szkołę Wajdy i Fundację Off Camera. Partnerami konkursu są Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Ogłoszenie wyników nastąpi w maju podczas Festiwalu Off Camera. Ponadto dla wszystkich finalistów są przewidziane indywidualne konsultacje w Szkole Wajdy.
„Cieszę się, że tak ważna instytucja, jaką jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS zgodziło się wesprzeć nasz konkurs i przede wszystkim początkujących scenarzystów. Jest mi również bardzo miło, że Canal + ponownie chce ufundować Nagrodę Specjalną. Tak ważni partnerzy podnoszą jeszcze bardziej rangę naszego Konkursu. Mam nadzieję, że efekty tej współpracy zaowocują kolejnymi zrealizowanymi scenariuszami.” – podkreśla Magdalena Koszalińska, koordynatorka konkursu.
Wśród wyróżnionych w konkursie scenariuszy, które następnie zostały przeniesione na ekran, znajdują się m.in. „Bogowie” Łukasza Palkowskiego wg scenariusza Krzysztofa Raka, „Córki Dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej (wg scenariusza Roberta Bolesty), „Atak paniki” Pawła Maślony wg scenariusza reżysera oraz Barłomieja Kotschedoffa i Aleksandry Pisuli, „Plac zabaw” Bartosza Kowalskiego (współautorem scenariusza jest Stanisław Warwas), „Ostatnia rodzina” Jana P. Matuszyńskiego wg scenariusza Roberta Bolesty, czy „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida (scenariusz Macieja Pisuka).
WAJDA SCHOOL | WAJDA STUDIO
więcej niż szkoła filmowa | więcej niż studio filmowe
Szkoła Wajdy powstała w Warszawie z inicjatywy Andrzeja Wajdy i Wojciecha Marczewskiego, którzy zaoferowali unikalne na skalę europejską programy łączące edukację z produkcją dla profesjonalistów filmowych. W 2011 roku, kontynuując misję Szkoły, Wajda i Marczewski powołali studio produkcyjne - Wajda Studio, które poszukuje interesujących projektów fabuł, dokumentów i krótkich metraży poruszających współczesne tematy. Stawia na współpracę międzynarodową i koprodukcje. Wyróżnia się opieką artystyczną najlepszych polskich i europejskich twórców oraz naciskiem na development. Oferuje script doctoring oraz produkcję krótkich fabuł i dokumentów w ramach programu 30 minut i Pierwszy Dokument. Wajda School & Studio prowadzą szereg programów poświęconych profesjonalnej edukacji filmowej w tym EKRAN+ Międzynarodowy Program dla Profesjonalistów Filmowych, Program Dokumentalny DOK PRO, Program Fabularny STUDIO PRÓB, Program Scenariuszowy SCRIPT i DEVELOPMENT KREATYWNY dla Producentów Filmowych. Wajda School prowadzi także program stworzony dla licealistów i studentów pierwszych lat studiów PRZEDSZKOLE FILMOWE, a także program internetowy ONLINE KAMERA. Szkoła razem z festiwalem Off Camera współorganizuje konkurs SCRIPT PRO, kontynuację dobrze znanego konkursu Hartley-Merrill, którego głównym zadaniem jest wspieranie scenarzystów na początku kariery.
W dorobku Wajda Studio jest ponad 80 filmów dokumentalnych i fabularnych, ponad 200 etiud. Ponadto, pokazy i nagrody na największych festiwalach w tym na: Berlinale, San Sebastian, Karlowe Wary, Hot-Docs, IDFA i DOK Leipzig oraz nominacje do Europejskiej Nagrody Filmowej. Samo Studio (pod poprzednią nazwą: Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy) zostało dwa razy nagrodzone jako Najlepszy Producent Dokumentów i Krótkich Metraży na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2008r. i 2010 r. Wajda Studio jest m.in. koproducentem filmu „Chrzest” Marcina Wrony (premiera międzynarodowa MFF Toronto 2010), irlandzko-polskiego Filmu „Sanctuary“ w reżyserii Nory McGettigan. W roku 2013 Wajda Studio wyprodukowała dokument "Joanna" w reżyserii Anety Kopacz, który stał się jednym z najczęściej nagradzanych polskich dokumentów ostatnich lat i otrzymał nominację do Oskara w kategorii "Najlepszy Dokument Krótkometrażowy". W 2015 roku premierę miała najnowsza produkcja Wajda Studio „Performer“ w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy nagrodzona statuetką THINK: FILM AWARD na 65. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.
FESTIWAL NETIA OFF CAMERA
Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego NETIA OFF CAMERA to jedna z największych tego typu imprez w tej części Europy. Rekordowo wysokie nagrody i promocja kina niezależnego wyróżnia imprezę na mapie festiwalowej na całym świecie. W ramach filmowej majówki w Krakowie publiczność z całego świata koncentruje się na kinie niezależnym, odważnym zarówno treściowo i formalnie oraz takim, które stawia na wartko opowiedziane, fascynujące historie. Najważniejszą częścią festiwalu jest Konkurs Główny „Wytyczanie Drogi”, w którym dziesięć pierwszych lub drugich filmów z całego świata rywalizuje o Krakowską Nagrodę Filmową - sto tysięcy dolarów, przyznawaną przez międzynarodowe Jury. Impreza przyciąga najbardziej gorąca nazwiska ze świata filmu i serialu. Towarzyszy jej konwent SerialCon, a także specjalna strefa wydarzeń branżowych Off Camera Pro Industry. Organizatorzy korzystają również z nowości technologicznych, takich jak rzeczywistość r