Obchody 50. rocznicy powrotu Gombrowicza do Europy

Spotkania z Ritą Gombrowicz, wdową po pisarzu i Jorge Lavellim, który w 1963 r. po raz pierwszy na świcie wystawił w Paryżu "Ślub", odbędą się w czwartek i piątek w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli k. Radomia w ramach obchodów 50. rocznicy powrotu pisarza do Europy.

W kwietniu minęło 50 lat od opuszczenia przez Witolda Gombrowicza Argentyny. W kraju tym pisarz przebywał blisko 24 lata; od sierpnia 1939 r. do kwietnia 1963 r., gdy powrócił do Europy.

Jak podkreślił kierownik Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli Tomasz Tyczyński, pięćdziesiąt lat temu w paryskim Teatrze R‚camier odbyła się także światowa prapremiera "Ślubu" Gombrowicza, którą wyreżyserował Jorge Lavelli (ur. w 1932 r. w Buenos Aires). Scenografię do spektaklu przygotowała polska scenograf Krystyna Zachwatowicz.

Według Tyczyńskiego to właśnie od paryskiej premiery zaczęła się popularność dramatu Gombrowicza w całej Europie. Choć - jak zaznaczył - już w 1960 r. "Ślub" wystawił amatorski teatr studencki, działający przy politechnice w Gliwicach. Spektakl wyreżyserował rozpoczynający karierę reżyserską Jerzy Jarocki.

Spotkanie z Jorge Lavellim odbędzie się w czwartek. Dzień później - w piątek - gościem muzeum będzie Rita Gombrowicz, wdowa po pisarzu, która opowie o szczegółach ze swojego życia oraz o "Kronosie" - intymnych zapiskach Witolda Gombrowicza, które trafią do księgarń 23 maja.

W ramach obchodów 50. rocznicy powrotu Gombrowicza do Europy muzeum we wsoli zaplanowało także na koniec maja premierę filmu dokumentalnego "Zabijcie Witolda" autorstwa Agnieszki Herbich i Lucasa Trajtengartza. Film, zawierający relacje ostatnich żyjących świadków argentyńskiej biografii Gombrowicza, zrealizowany został na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Na początku października w ramach kolejnego panelu Gombrowiczowskiego odbędzie się dyskusja o emigracjach literackich.

Muzeum Witolda Gombrowicza położone jest przy trasie Warszawa-Kraków (90 km od Warszawy i 10 km od Radomia), w pałacyku należącym niegdyś do rodziny brata Gombrowicza - Jerzego. Placówka jest oddziałem Muzeum Literatury w Warszawie. Na stałej wystawie prezentowane są nie tylko listy, rękopisy i dokumenty należące do Witolda Gombrowicza, lecz także cenne fotografie ze zbiorów rodzinnych i pamiątki po pisarzu. Przekazała je m.in. Rita Gombrowicz. Są wśród nich krawaty, fajki, laski, okulary, wieczne pióro, filiżanka, maszyna do pisania, dwa ulubione fotele pisarza oraz walizka, z którą w 1939 roku Gombrowicz wyjeżdżał z Polski i która towarzyszyła mu na emigracji.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic