W czwartek odbyła się konferencja prasowa poświęcona prezentacji Warszawskiego Salonu Książki, który odbędzie się w dniach 19-21 września w siedzibie Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.
Jak zapowiedział organizator wydarzeń Jacek Oryl "salon będzie miał charakter kiermaszu wydawnictw książkowych, któremu towarzyszyć będą wydarzenia kulturalne". Do stolicy przyjedzie ok. 90 wydawców z całej Polski - dodał.
Jest to pierwsza edycja salonu, której celem - według prezesa Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek Rafała Skąpskiego - jest stworzenie unikalnej okazji do spotkań z książką. "Uczestnicy będą mogli porozmawiać z ulubionymi pisarzami, ale także poznają nowych twórców" - mówił prezes.
Tadeusza Górnego - "nawiązuje do tradycji jesiennych spotkań z książką, które w latach ubiegłych cieszyły się dużym zainteresowaniem warszawiaków i wydawców z całego kraju".
W programie organizatorzy przewidują wiele wydarzeń o charakterze branżowym, ale - jak mówił rzecznik prasowy - "salon będzie przede wszystkim świętem książki oraz czytelników".
"W pierwszym dniu tematem wiodącym będzie twórczość Zbigniewa Herberta, drugi dzień upłynie pod znakiem książki dziecięcej, a w trzecim dniu salon zakończy blok wydarzeń związanych z Warszawą" - powiedział Górny.
Jak mówił rzecznik prasowy, odbędą się panele dyskusyjne, spotkania promujące twórczość Zbigniewa Herberta, akcje zachęcające do czytania w miejscach publicznych. W ramach salonu odbędzie się także pokaz filmu dokumentalnego o Adamie Mickiewiczu.
W trakcie trwania imprezy odbędą się także wydarzenia oficjalne (m.in. wręczenie Nagrody Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR, odsłonięcie tablicy pamiątkowej - na ulicy Foksal 17 - legendarnej kawiarni PIW, zlikwidowanej po marcu 1968 roku).
Warszawski Salonu Książki organizuje firma Murator EXPO sp. z o.o. Patronat honorowy sprawują minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.