ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Katarzyna Hnat

Od 23 kwietnia Wrocław będzie Światową Stolicą Książki UNESCO

23 kwietnia Wrocław obejmie tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO. Miasto przejmie ten tytuł od koreańskiego Incheon i będzie go sprawowało przez rok. Z tej okazji zaplanowano weekend, który będzie obfitował w wydarzenia kulturalne z dziedziny literatury.

Objęcie przez Wrocław tytuły Światowej Stolicy Książki UNESCO to jedno z kluczowych wydarzeń z dziedziny literatury, które wiąże się ze sprawowaniem przez Wrocław tytułu Europejska Stolica Kultury.

„Poczytaj mi Wrocław” - pod takim hasłem w stolicy Dolnego Śląska w dniach 22-24 kwietnia odbędzie się kilkanaście wydarzeń literackich. Wśród nich znalazło się otwarcie głównej ekspozycji w powstającym we Wrocławiu Muzeum Pana Tadeusza, które poprowadzi Zakład Narodowy im. Ossolińskich. W zbiorach tej instytucji znajduje się rękopis Mickiewiczowskiej epopei. Muzeum, oprócz interaktywnych wystaw, ma prowadzić również działalność edukacyjną.

Odbędzie się też specjalna edycja festiwalu Europejska Noc Literatury. „To 4. edycja festiwalu, który jest prezentacją literatury w różnych, często zaskakujących przestrzeniach miasta” - powiedziała w poniedziałek podczas konferencji prasowej koordynatorka tego festiwalu Katarzyna Janusik.

W tym roku Europejska Noc Literatury będzie poświęcona przede wszystkim twórczości Williama Szekspira. Odbędzie się 23 kwietnia, w dniu w którym przypada 400. rocznica śmierci dramaturga. Dzieła Szekspira w przestrzeni miejskiej będą czytać aktorzy: m.in. Ewa Skibińska, Magdalena Cielecka, Jan Nowicki czy Arkadiusz Jakubik.

23 kwietnia odbędzie się również spotkanie z jednym z najbardziej poczytnych autorów kryminałów, norweskim pisarzem Jo Nesbo.

Zaplanowano również m.in. nocne spotkanie poświęcone poezji ukraińskiej oraz „Spacer po Ulicy Krokodyli”, czyli wieczór poświęcony polskim pisarzom urodzonym na Kresach.

Kadencja Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki UNESCO zakończy się 23 kwietnia 2017 r. Wówczas ma zostać zaprezentowany Światowy Hymn Książki. Będzie to wiersz Tadeusza Różewicza „Włosek poety”, do którego muzykę komponuje Jan Kanty Pawluśkiewicz. Powstający utwór ma na stałe pozostać Światowym Hymnem Książki.

Idea Światowej Stolicy Książki wywodzi się od Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który po raz pierwszy odbył się 23 kwietnia 1995 r. Tytuł po raz pierwszy został przyznany w 2001 r. Wpływ na wybór miasta, które pełni ten tytuł przez rok, mają oprócz UNESCO również: Międzynarodowe Stowarzyszenie Wydawców, Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich oraz Międzynarodowa Federacja Sprzedawców Książek. Tytuł otrzymują miasta, które w sposób szczególny angażują się w rozwój czytelnictwa na poziomie miejskim, regionalnym, krajowym i międzynarodowym.

Pierwszym miastem które otrzymało tytuł Światowej Stolicy Książki był Madryt (2001 r.), a później m.in.: Antwerpia (2004), Montreal (2005), Bogota (2007), Lublana (2010) czy Bangkok (2013). W 2014 r. tytuł otrzymał Port Harcourt w Nigerii, a w 2015 Incheon w Korei Południowej.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic