Sławomir Mrożek, na co dzień mieszkający w Nicei, w sobotę wziął udział w prapremierze swojej nowej sztuki "Karnawał czyli pierwsza żona Adama" w warszawskim Teatrze Polskim.
"Karnawał..." to pierwsza nowa sztuka Mrożka przedstawiona publiczności po 13 latach przerwy w pisaniu dramatów. Temat pojawił się jeszcze w czasach, gdy autor mieszkał w Meksyku, dwadzieścia lat temu. Sam autor wypowiada się o "Karnawale czyli pierwszej żonie Adama" dość enigmatycznie, mówiąc, że to dramat o kobietach i mężczyznach, albo o miłości i seksie. Wiadomo, że pisanie sztuki traktował jako autoterapię po udarze.
Akcja dramatu toczy się w nowoczesnej wersji Raju - luksusowym pensjonacie nad jeziorem. Na maskowy bal w noc świętojańską przyjeżdża Lilith - mityczna pierwsza żona Adama, stworzona nie z adamowego żebra, jak Ewa, tylko z prochu ziemi i przez to obdarzona poczuciem równości z mężczyzną. Szybko więc pierwsza para pokłóciła się i rozstała. Adam dostał od Boga kolejną żonę - Ewę, tym razem dużo bardziej spolegliwą. Na balu pojawiają się także Szatan, Biskup, Prometeusz, Goethe z faustowską Margheritą.
Kolejne spotkanie czytelników z Mrożkiem planowane jest na piątek (o 18.00 w hotelu Bristol). Pisarz weźmie też udział w sobotnim maratonie czytania dzieł Sławomira Mrożka zorganizowanym w ramach Big Book Festival. Przez sześć godzin, na antresoli hali głównej Dworca Centralnego w Warszawie, w poczekalni z widokiem na rozkłady jazdy, kasy i podróżnych, kilkunastu znanych ludzi zmieni się w lektorów. "Dokładnie co 30 minut, według literackiego rozkładu jazdy, odjeżdżał będzie nowy utwór Sławomira Mrożka, a w roli maszynisty-narratora pojawiać się będzie inna postać" - zapowiadają organizatorzy.
Maraton rozpocznie się 22 czerwca o godzinie 18 i potrwa do północy. Sławomir Mrożek zainicjuje lekturę, potem czytać będą m.in. Magdalena Cielecka, Maria Pakulnis, Dorota Wellman, Ryszard Kalisz, Dorota Masłowska, Szczepan Twardoch, Zygmunt Miłoszewski, Piotr Adamczyk. Usłyszymy m.in. fragmenty "Dziennika", "Małych listów", dramatu "Tango", autobiografii "Baltazar", zbioru "Małe prozy". fot.PAP