Polskie stoisko na targach przygotował Instytut Książki. Na 180 m kw powierzchni wystawienniczej swoją ofertę przedstawi 40 wydawców. Pokazane zostaną nowości wydawnicze z 2012 r., książki nominowane do najważniejszych polskich nagród literackich, a na specjalnej wystawie - najlepsze polskie książki dla dzieci i młodzieży, wyróżnione przez Polską Sekcję IBBY.
Dla niemieckojęzycznych czytelników przygotowano również projekt "Neue Geschichten aus Polen" (Nowe historie z Polski). Jak informuje Instytut Książki, jest to darmowa aplikacja z fragmentami dziesięciu polskich powieści w niemieckim przekładzie, w formie do słuchania lub czytania.
Szczególną prezentację przygotowała Nowa Zelandia, honorowy gość targów. Pawilon tego kraju przypomina pogrążoną w nocy wyspę na Pacyfiku. Na sklepieniu, powierzchni wody i ścianach pobłyskują gwiazdy i litery układające się w cytaty z książek nowozelandzkich autorów. Projektanci pawilonu, Mike Mizrahi i Andrew Patterson, zamierzali stworzyć w ten sposób wrażenie, że widz znajduje się w środku książki albo opowiadanej historii. Na frankfurckie targi przyjechało 70 nowozelandzkich autorów.
Jednym z tematów towarzyszącym targom jest coraz większa popularność książek w formacie cyfrowym. W USA obroty ze sprzedaży e-książek stanowią już 20 proc. rynku, a w Niemczech jedynie 2 proc. Jednocześnie Niemieckie Stowarzyszenie Księgarzy zwróciło uwagę na spadek znaczenia tradycyjnych księgarń, podczas gdy ciągle rozwija się handel książkami za pośrednictwem internetu.
Targi Książki we Frankfurcie nad Menem potrwają do niedzieli, 14 października. Ostatniego dnia targów w Kościele św. Pawła we Frankfurcie wręczona zostanie najbardziej prestiżowa nagroda branży wydawniczej w Niemczech: Pokojowa Nagroda Księgarzy Niemieckich. Nagroda finansowa w wysokości 25 tys. euro przyznawana jest od 1950 roku. W tym roku otrzyma ją chiński pisarz, poeta i reporter Liao Yiwu.
Anna Widzyk