Nagrody przyznawane są młodym twórcom w sześciu dziedzinach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, literatura. Od kilku lat nadawany jest również honorowy tytuł Kreatora Kultury. Krytycy z różnych redakcji i instytucji kultury wytypowali po trzech twórców w każdej kategorii, zwycięzcę wybierze kapituła. W styczniu nagrody zostaną rozdane po raz 21.
Szansę na nagrodę w kategorii film ma Agata Kulesza, doceniona za rolę Krwawej Wandy w "Idzie" i wcześniejszą kreację w "Róży". "Ile treści, ile niuansów kryje się w rolach Agaty Kuleszy, tak sugestywnych, mimo minimalnych środków aktorskich. Zarówno wtedy, kiedy gra postać złą jak w Idzie czy dobrą jak w Róży - jest do głębi ludzka" - ocenił krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski.
W tej samej kategorii nominowano także Dawida Ogrodnika za rolę chorego na porażenie mózgowe w "Chce się żyć", komplementowanego także za rolę w "Jesteś Bogiem" oraz Tomasza Wasilewskiego za reżyserię filmu "Płynące wieżowce", zwycięzcę konkursu East of The West w Karlowych Warach.
W kategorii literatura do Paszportów "Polityki" nominowano Małgorzatę Rejmer za "Bukareszt. Kurz i krew". "To książka pod różnymi względami olśniewająca: jako opowieść o podróży, głęboka refleksja na temat totalitaryzmu, rzecz o władzy i zbiorowej amnezji, a także historia przenikania się losów społeczeństw i miast, które społeczeństwa budują dla swoich ludzi (a może przeciwko nim)" - mówi felietonista Piotr Kofta.
Nominowanego w tej samej kategorii Łukasza Orbitowskiego doceniono za "Szczęśliwą ziemię", powieść obyczajową z elementami fantastyki. Szansę na nagrodę w tej kategorii ma także Ziemowit Szczerek, autor książki "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian", owoc wieloletnich podróży po Ukrainie.
Wokalista, kompozytor i autor tekstów, zwycięzca telewizyjnego "X Factora", zdobywca podwójnej platynowej płyty za debiutancki album "Comfort and Happiness" Dawid Podsiadło jest jednym z nominowanych w kategorii muzyka popularna. Konkurują z nim pianista, kompozytor i aranżer Marcin Masecki oraz gitarzysta, kompozytor i producent Kuba Ziołek.
Wśród nominowanych w kategorii muzyka poważna są Apollon Musagete Quartett. "Konsekwentnie chcą promować muzykę polską na europejskich estradach, nawet za cenę własnej popularności. Potrafią zrezygnować z prestiżowej oferty koncertowej, jeśli nie mogą na niej zagrać utworu polskiego kompozytora" - ocenia dziennikarz Jacek Marczyński. Doceniono także altowiolistkę Katarzynę Budnik-Gałązkę oraz śpiewaka Karola Kozłowskiego.
W kategorii sztuki wizualne nominowano rzeźbiarza Olafa Brzeskiego, autora m.in. wrocławskiego pomnika Pomarańczowej Alternatywy; Anetę Grzeszykowską za wystawę "Śmierć i dziewczyna" w stołecznej Zachęcie oraz Izabelę Tarasewicz, rzeźbiarkę, tworzącą także rysunki, performance i instalacje.
Szansę na nagrodę w kategorii teatr ma reżyser Michał Borczuch "za niezwykłą wrażliwość, która pozwala mu budować misterne, piękne i ciemne teatralne światy. Za drapieżność, z jaką przygląda się kulturze, przyjmując punkt widzenia bohatera niezaangażowanego, wyrzuconego na margines rzeczywistości" - uzasadnia krytyk teatralny Marcin Kościelniak.
W tej samej kategorii nominowano także dramatopisarkę Jolantę Janiczak i reżysera Wiktora Rubina oraz Agatę Siwiak, obecnie kuratorkę zainicjowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego programu "Wielkopolska: Rewolucje".
Paszporty "Polityki", przyznawana co roku przez tygodnik "Polityka" nagroda, to symboliczny dokument tożsamości otwierający artystom drogę w świat. Wyróżnia twórców utalentowanych, przekraczających granice w sztuce, trafiających nie tylko do krajowego, ale także zagranicznego odbiorcy.
![](/static/frontend/images/pap-logo.gif)