Paweł Boski i Bogdan Wojciszke laureatami Nagrody Teofrasta

Paweł Boski i Bogdan Wojciszke otrzymali we wtorek Nagrody Teofrasta, przyznane przez "Charaktery" za najlepsze książki psychologiczne 2009 roku. Ewie Woydyłło przypadło wyróżnienie czytelników pisma.

Laureaci odebrali nagrody w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.

Książka prof. Pawła Boskiego "Kulturowe ramy zachowań społecznych" (PWN i Wydawnictwo SWPS Academica) została uznana za najlepszą naukową pozycję psychologiczną zeszłego roku. Prof. Bogdan Wojciszke - autor książki "Nie rób drugiemu, co tobie niemiłe" (Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne) - został nagrodzony za najlepszą książkową publikację popularnonaukową.

Z kolei za najpopularniejszą książkę psychologiczną 2009 roku czytelnicy miesięcznika "Charaktery" uznali w głosowaniu "Raka duszy. O alkoholizmie" dr Ewy Woydyłło; ta praca ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

"Konkurs o Nagrodę Teofrasta ma na celu popularyzowanie psychologii jako dyscypliny naukowej i promowanie czytelnictwa książek o tematyce psychologicznej, napisanych przez polskich autorów" - wyjaśnił redaktor naczelny magazynu "Charaktery" Bogdan Białek podczas gali w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

Spośród 41 książek zgłoszonych do Nagrody Teofrasta konsylium doktorów nominowało osiem tytułów - po cztery w obu kategoriach. Jury konkursowe wybrało następnie spośród nominowanych pozycji po jednym laureacie z obu grup. W plebiscycie czytelników natomiast wyłoniono laureatkę na podstawie specjalnych kuponów nadesłanych do redakcji.

Prof. Paweł Boski pracuje na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, a prof. Bogdan Wojciszke - to wykładowca tej uczelni i pracownik Instytutu Psychologii PAN. Dr Ewa Woydyłło jest związana z Ośrodkiem Terapii Uzależnień Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Teofrast z Eresos (ok. 370-287 p.n.e.) - patron nagrody - to grecki uczony i filozof, uczeń Arystotelesa, uznawany za ojca botaniki. Napisał także "Charaktery", w których zaprezentował 30 portretów literackich, ukazujących typowe wady ludzkie.


 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic