Literackie Chwile
Na pierwsze Literackie Chwile miesiąca zatytułowane Wszystko co dobre, czyli chwila z nowym początkiem w Pałacu Potockich zapraszamy 9 października o godz. 9.30.Na warsztatach poznamy książkę Niedźwiedź i szept wiatru autorstwa Marianne Dubuc. Podążymy tropem tytułowego niedźwiedzia, który postanowił całkowicie zmienić swój los, zostawić za sobą dom, przyjaciół oraz szczęśliwe życie. Tego samego dnia o godz. 11.15 rozpoczną się Literackie Chwile tłumaczone na język ukraiński. Na warsztatach poznamy książkę To jest moje drzewo autorstwa Oliviera Talleca. Tym razem zastanowimy się, dlaczego wiewiórka nie lubi się dzielić i trzyma kurczowo opadłe z drzewa szyszki, a jakby tego było mało, nie lubi innych i uważa się za najwspanialsze stworzenie. Wszystkie warsztaty z cyklu Literackie Chwile poprowadzą Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski. Na Literackie Chwile w Pałacu Potockich zaprasza KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i współgospodarz Pałacu Potockich.
Pałacowa Noc Księgarń
7 października w przeszło 150 księgarniach w całej Polsce świętować będziemy Noc Księgarń, do której po raz kolejny dołączył Kraków Miasto Literatury UNESCO. Celem tej ogólnopolskiej inicjatywy jest szerzenie czytelnictwa i promocja kameralnych księgarń. Wśród wyjątkowych miejsc, które przygotują coś specjalnego na tę okazję, nie mogło zabraknąć księgarni MOCAK Bookstore BUNKIER w Pałacu Potockich.
O godz. 16.00 zapraszamy dzieci w wieku od 4 do 6 lat na kreatywne warsztaty plastyczno-literackie, których punktem wyjścia będą rozmowa i przemyślenia na temat cyklu życia książki – od jej powstania, poprzez półki księgarni, do rąk czytelnika. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję stworzyć specjalne wyszywane lub wyklejane ubrania i dodatki dla swoich ulubionych książek.
O godz. 20.30 rozpocznie się zaś debata Książki z Ukrainy. Co przeczytamy w przekładzie? W rozmowie wezmą udział Marcin Gaczkowski, Aneta Kamińska, Olga Smolnytska i Marcin Żyła. Głównymi tematami spotkania będą sytuacja tłumaczy w kontekście bieżących wydarzeń oraz rynek wydawniczy w Ukrainie. Spotkanie będzie również transmitowane na żywo na fanpage’ach na Facebooku: Noc Księgarń, MOCAK Bookstore BUNKIER, Kraków Miasto Literatury UNESCO, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury. Dzień wcześniej księgarnia zaprasza do udziału w Ogólnopolskim Turnieju Krzyżówek, organizowanym wraz z Fundacją Przekrój. Wszystkie szczegóły znajdziecie na stronie internetowej Nocy Księgarń oraz Instagramie MOCAK Bookstore BUNKIER.
Noc Poezji
8 października w Pałacu Potockich pierwsze skrzypce będą grały wiersze.. Wszystko za sprawą odbywającej się w Krakowie XII Nocy Poezji. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji wydarzenia jest szeroko pojęta wolność. Jak rozumieli ją poeci minionych epok – Cyprian Kamil Norwid, Adam Mickiewicz, Józef Wybicki? Jak pojmowała ją Maria Konopnicka? Jak komentowali i komentują wolność współcześni poeci? Na te pytania poszukamy odpowiedzi m.in. podczas dwóch spotkań, które odbędą się w Pałacu Potockich. O godz. 16.00 rozpocznie się spotkanie z Ryszardem Krynickim wokół książki Bertolta Brechta Elegie Bukowskie i inne wiersze. Rozmowa, którą poprowadzi Bogdan Tosza, dotyczyć będzie wierszy jednego z najważniejszych pisarzy niemieckich XX wieku wydanych w 2022 roku w wyborze i przekładzie Ryszarda Krynickiego, wybitnego polskiego poety..
O godz. 18.00 rozpocznie się spotkanie Poeci Krakowa: Wolności oddać nie umiem. Spotkanie z poezją i poetami toczyć się będzie wokół motywu przewodniego XII Nocy Poezji z udziałem Agaty Jabłońskiej, Joanny Oparek, Agaty Puwalskiej, Ryszarda Krynickiego, Bronisława Maja, Edwarda Pasewicza i Andrzeja Sosnowskiego. Spotkanie poprowadzi Michał Koza.
Krakowski Underground – wernisaż w Bunkrze Sztuki
8 października o godz. 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej Nowe legendy Krakowa Krakowskiego Undergroundu, który utworzyli klasycy polskiej sztuki współczesnej – Jerzy Kosałka, Zbigniew Libera, Piotr Lutyński i Adam Rzepecki. Każdy z artystów ma inny styl i inne ulubione medium, a mimo to doskonale czują się razem i skutecznie pobudzają nawzajem własne talenty. Mit założycielski Krakowskiego Undergroundu stanowi Grupa Krakowska, której tradycje wspomniani twórcy kontynuują. Artyści przeciwstawiają się lokalnemu konserwatyzmowi, chcą działać niezależnie od praw rynku sztuki czy reguł instytucjonalnych. Na wystawie będziemy mogli zobaczyć zarówno prace indywidualne, jak i kolektywne. Wystawa będzie czynna od 9 października do 13 listopada 2022 roku.
Tłumaczka i jej pisarka. Spotkanie z Biserką Rajčić i Małgorzatą Lebdą
11 października o godz. 18.00 zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu prezentującego osobowości światowej literatury odwiedzające Kraków i goszczące w Pałacu Potockich w ramach programu rezydencji Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Październikową rezydentką KMLU jest Biserka Rajčić, która spędzi w Pałacu Potockich miesiąc w ramach rezydencji dla tłumaczy i tłumaczek. Spotkanie z udziałem poetki Małgorzaty Lebdy będzie okazją do poznania kulisów pracy i współdziałania ludzi pióra. Spotkanie poprowadzi Paulina Małochleb.
Rynek Komiksowy
Po wakacyjnej przerwie komiks znów zagości w Pałacu Potockich. Tym razem 12 października o godz. 18.00, w ramach cyklu Rynek Komiksowy, zapraszamy na spotkanie poświęcone postaci Jerzego Skarżyńskiego, wszechstronnego polskiego artysty, któremu nieobcy być również komiks.. Zaprezentujemy nieznane dotąd wczesne ilustracje artysty, porozmawiamy o młodości i nastoletnich fascynacjach rysunkiem satyrycznym czy Janosiku, ale przede wszystkim ukażemy tego artystę w nieznanym dotąd świetle. Specjalnym gościem spotkania będzie pani Alina Skarżyńska, która przekazała Fundacji Muzeum Komiksu część archiwum po mężu, dzięki czemu jeszcze lepiej poznamy sylwetkę profesora.
OFFSET. Październik w pismach
14 października o godz. 18.00 rozpocznie się drugie spotkanie z cyklu OFFSET prezentującego krakowskie czasopisma. Tematem przewodnim najbliższej odsłony OFFSET-u będzie szeroko pojęta tyrania i jej rozmaite oblicza. Nakaz, zakaz i opresja. Przemoc. Decydowanie za innych o ich prawie do istnienia. Dominacja, która uzależnia i sieje zniszczenie dla czystej przyjemności. Argument pragnienia ponad argumentem rozumu. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi przyjrzymy się różnym formom dominacji nad wspólnotą i zastanowimy się, jak możemy im zaradzić. Wśród gości wydarzenia znajdą się m.in. Jerzy Franczak, Piotr Siemion, Agata Bielik-Robson (online), Aaiún Nin i Paweł Łyżwiński.
Konferencja poświęcona twórczości Olgi Tokarczuk
WSZYSTKO O CZUŁOŚCI
wydarzenie towarzyszące konferencji poświęconej twórczości Olgi Tokarczuk
W niedzielę 16 października w Pałacu Potockich odbędą się wydarzenia artystyczne i spotkania towarzyszące konferencji poświęconej twórczości Olgi Tokarczuk, polskiej pisarki uhonorowanej w 2018 roku Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury. W programie znajdą się m.in. warsztaty dla dzieci Czy przedmiotom potrzebna jest czułość?, a także spotkanie z Katarzyną Tubylewicz, autorką książki o szwedzkiej sztuce kochania, performansy i projekcje filmów Arobala, Izabeli Maciejewskiej i Gabi von Seltman, performatywne czytanie tekstów Olgi Tokarczuk oraz warsztaty z grą ero.edu prowadzone przez Domkę Spytek.
Ziarno granatu. Mitologia według kobiet
17 października o godz. 18.00 w Pałacu Potockich odbędzie się wyjątkowe spotkanie. Julia Fiedorczuk, Agnieszka Jelonek, Barbara Sadurska, Dominika Słowik i Aleksandra Zielińska opowiedzą o szczególnej książce Ziarno granatu. Mitologia według kobiet, której są współautorkami. Pisarki będą mówić o swoich bohaterkach, jak tworzyły na nowo ich historie, jak reinterpretowały kobiecie postaci z mitologii w kontekście nowoczesności.
Tłumaczki wychodzą z cienia – Wyszukaj klasyka o Wandzie Kragen
W październiku cykl Wyszukaj Klasyka ponownie zagości w Pałacu Potockich. Tym razem bohaterką spotkania będzie wybitna krakowska tłumaczka, pisarka, felietonistka i podróżniczka – Wanda Kragen (1893–1982). O tej ciekawej, tajemniczej, mało znanej osobie, której zawdzięczamy m.in. polskie przekłady dzieł Musila, Weiskopfa, Zweiga czy Galsworthy’ego, opowie translatolog i bibliotekoznawca Markus Eberharter z Zakładu Badań nad Komunikacją Literacką Uniwersytetu Warszawskiego. Rozmowę, która odbędzie się 19 października o godz. 18.00, poprowadzi Marcin Wilk.
Celem cyklu Wyszukaj Klasyka – realizowanego od 2020 roku w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO – jest przypominanie wybitnych, nietuzinkowych, nierzadko genialnych autorów/autorek, tłumaczy/tłumaczek, ilustratorów/ilustratorek i wyjątkowych postaci kultury związanych z Krakowem XIX i XX wieku.
Festiwal Conrada
Tradycyjnie ostatni tydzień października w Krakowie zdominowany jest przez literaturę. W mieście odbywają się bowiem wówczas Międzynarodowe Targi Książki i Festiwal Conrada. Część festiwalowych wydarzeń gościć będzie w Pałacu Potockich. Wśród nich warto wyróżnić Queerowe Lekcje Czytania, spotkania z Danielem Mizielińskim i Michałem Figurą, estońskim pisarzem Andrusem Kivirähkiem, tłumaczami Maciejem Świerkockim, Wojciechem Charchalisem, Ireną Makarewicz oraz panel poświęcony przyszłości ukraińskiego rynku książki. Pełny program wydarzeń znajdziecie na oficjalnej stronie Festiwalu Conrada.
Jak zwykle pod koniec miesiąca odbędzie się spacer literacki. Tym razem 29 października o godz. 11.00 wyruszymy szlakiem Josepha Conrada, patrona festiwalu. Trasa wiedzie po miejscach, w których dorastał młody Józef Korzeniowski. Zobaczymy, gdzie mieszkał, uczył się, zawierał pierwsze przyjaźnie i skąd w końcu „wypłynął” na szerokie wody literatury. Podążymy też śladami jego wizyty jako sławnego już pisarza z 1914 roku. Odwiedzimy Collegium Maius i Grand Hotel. Dowiemy się, co oburzyło twórcę podczas przechadzki wzdłuż kamienic na linii A-B na Rynku Głównym. Spacer odbędzie się w trakcie Festiwalu Conrada i udowodni, że związki pisarza z miastem są nie tylko metaforyczne. Postać Josepha Conrada przybliży Agnieszka Konior.
Bruma – premiera nowej książki poetyckiej Jacka Dehnela
Pisanie o tragediach wojennych bez popadania w patos jest trudne, ale Jacek Dehnel bez wątpienia to potrafi. Wraz z Wydawnictwem a5 zapraszamy na wieczór poświęcony nowej książce poetyckiej tego autora zatytułowanej Bruma objętej patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Rozmowę z autorem 29 października o godz. 18.00 poprowadzi Natalia de Barbaro. Tytułowa „bruma” to przesilenie zimowe, najkrótszy dzień w roku, zimowy chłód. Taka też jest tonacja tomu – pośród różnorodności tematów i wątków przeszywa chłodem bezlitosnego spojrzenia pozbawionego złudzeń.
Wszystkie szczegóły październikowych wydarzeń znajdują się w zakładce Wydarzenia na stronie internetowej Pałacu Potockich. Na część z nich obowiązują zapisy lub wejściówki. Informacje na temat zapisów znajdują się na stronie: palacpotockich.krakow.pl.
KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i współgospodarz Pałacu Potockich – zaprasza na cykliczne wydarzenia literackie, warsztaty oraz projekcje filmowe. W tym dynamicznym czasie zachęcamy również do obserwowania aktualizowanego na bieżąco programu wydarzeń:
www.facebook.com/PalacPotockichKrakow
www.facebook.com/KrakowMiastoLiteraturyUNESCO
www.instagram.com/PalacPotockichKrakow