Czytelnik opublikuje w sierpniu nieznaną w Polsce powieść Philipa Rotha "Duch wychodzi". Jej bohater, znany czytelnikom "Kompleksu Portnoya" Nathan Zuckerman zjawia się ponownie w Nowym Jorku, mieście, z którego wyjechał przed jedenastu laty. Podczas sentymentalnej podróży w przeszłość trzy przypadkowe spotkania burzą starannie chronioną samotność wędrowca.
W sierpniu ukaże się też książka Wiktora Jerofiejewa "Bóg X" (Czytelnik). Ten tom opowiadań, reportaży i szkiców obyczajowych uchodzi w Rosji za jedną z najbardziej kontrowersyjnych, skandalizujących i prowokacyjnych książek tego autora. Zebrano w niej teksty pisane w latach 1997-2001, których wiodącym motywem jest miłość, rozumiana jednak dość szeroko - Jerofiejew pisze o romansach, ale też o patriotyzmie, uczuciu, które żywi do powieści kryminalnych, a także do... Eskimosów.
W sierpniu do rąk polskich czytelników trafi także "Dług" Margaret Atwood (Znak). Kanadyjska powieściopisarka przygotowała tym razem zbiór esejów, z których można się dowiedzieć, co łączy grecką boginię Nemezis, bohatera "Opowieści wigilijnej" Dickensa, Fausta, małpki kapucynki oraz światowy kryzys finansowy. Zdaniem Atwood pierwowzór karty kredytowej to pakt zawarty przez Fausta z Mefistofelesem. "Dług" Atwood to nie chłodny raport na temat stanu światowego konta, ale melanż historii, literatury, wierzeń religijnych, analizy socjologicznej, teorii gier oraz najnowszych badań w biologii.
Nakładem PIW ukazała się właśnie biografia jednego z najbardziej znaczących twórców w historii kina. Książka Laurence Schifano "Luchino Visconti. Ogień namiętności" opowiada o życiu reżysera "Zmierzchu bogów", który urodził się w 1906 roku w Mediolanie jako czwarty syn księcia Giuseppe Viscontiego di Modrone, żył w fascynujących czasach, współpracował i przyjaźnił się z największymi artystami i gwiazdami kina europejskiego swojej epoki.
Niedawno ukazał się też polski przekład nowej książki Roberta Saviano "Piękno i piekło" (Czytelnik). To zbiór tekstów z lat 2004-2009, opublikowanych w prasie włoskiej, poprzedzonych autorską przedmową. Saviano pisał je przed ukazaniem się "Gomorry", a także potem, kiedy spadła na niego nieoczekiwana popularność książki i gdy musiał się ukrywać przed mafiosami, których opisał w swej książce. Saviano opisał miejsca naznaczone piętnem mafii, nakreślił portrety ludzi, których spotkał w życiu i na kartach książek, m.in. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.
W księgarniach jest też już książka "Urodziłem się pewnego błękitnego dnia" Daniela Tammeta, nowość wydawnictwa Czarne. Autor urodził się 31 stycznia 1979 roku. W środę. Dla zwykłego śmiertelnika nie jest to szczególnie ważna informacja, ale Daniel cierpi na zespół Aspergera i zaburzenie zwane synestezją, które sprawia, że widzi kolory, kształty i faktury liczb. Dlatego data jego urodzin jest niebieska, a cyfry, które ją tworzą, kształtem przypominają gładkie otoczaki. Daniel potrafi dokonywać obliczeń, których wynik możemy sprawdzić jedynie za pomocą komputera. Liczby są od najmłodszych lat jego najwierniejszymi przyjaciółmi - najbardziej lubi cyfrę cztery, podobnie jak on "cichą i nieśmiałą". Książka "Urodziłem się pewnego błękitnego dnia" daje czytelnikowi klucz do umysłu człowieka dotkniętego autyzmem i szansę spojrzenia na świat jego oczami.
Inna letnia nowość to "Jak uleczyć fanatyka" Amosa Oza (Prószyński i S-ka). Izraelski pisarz w trzech krótkich esejach bada naturę fanatyzmu i zastanawia się, jak można z nim walczyć, przekonuje też, że konflikt palestyńsko-izraelski może zostać zażegnany.
Z badań Biblioteki Narodowej wynika, że to właśnie latem Polacy najchętniej sięgają po książki. PAP