Festiwal literacki Miesiąc Spotkań Autorskich odbywa się równolegle w dwóch czeskich miastach - Brnie i Ostrawie, słowackich Koszycach, we Lwowie na Ukrainie oraz we Wrocławiu. Po raz pierwszy festiwal zorganizowano w 2000 r. w Brnie, po kilku edycjach stał się imprezą międzynarodową.
„Festiwal to duże wyzwanie dla autorów, którzy zostają poddani artystycznej próbie rozmowy z czytelnikami ponad własnym językiem. Podróżując po czterech, różniących się od siebie miastach, prezentują przed rożnymi publicznościami swoje teksty, często nietłumaczone na język danego kraju” – mówił na konferencji prasowej dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury Ireneusz Grin.
Festiwal został podzielony na dwie linie programowe. Pierwsza to spotkania z autorami czeskimi, słowackimi, ukraińskimi lub polskimi, a po nich spotkania z gościem z Gruzji. Podczas każdego ze spotkań zaproszeni pisarze będą czytać fragmenty swoich najnowszych publikacji. W przypadku pisarzy zagranicznych będą one symultanicznie tłumaczone na język polski.
Festiwal zainauguruje spotkanie z autorem reportaży specjalizującym się w problematyce tureckiej Witoldem Szabłowskim, które odbędzie się w poniedziałek w Mediatece. Tuż po nim z czytelnikami spotka się pierwszy z pisarzy gruzińskich Tuna Kiremitci.
Wśród gości z Ukrainy, Czech i Słowacji w spotkaniach wezmą udział m.in. Dmytro Łazutnin, Wictoria Amelina, Vratislav Manak, Dusan Vicen, Ivana Dobrakovova czy Petra Dvorakova.
Do Wrocławia przyjedzie łącznie 31 twórców literatury tureckiej. Będą to poeci, powieściopisarze, noweliści i dramaturdzy, wśród nich m. in.: Nedim Gursel, Oya Baydar, Ozgur Mumcu, Sebnem Isiguzel, Murat Ozyasar, Gaye Boralıoglu, Tarik Tufan, Iskender Pala.
Jak zapowiedziała Sylwia Filipowicz, turkolożka i literaturoznawczyni z Uniwersytetu Jagiellońskiego, spotkania ukażą różnorodność literatury tureckiej. „Współczesne kierunki literackie obecne w literaturze tureckiej nieszczególnie różnią się od tych europejskich. Natomiast wciąż pozostaje w niej coś typowo tureckiego, wciąż widać tu tradycje muzułmańskie, czy też tradycje bliskowschodnie. Podczas spotkań autorskich swoje teksty zaprezentują przedstawiciele różnych pokoleń, a także wielu poetów, gdyż poezja jest mocno zakorzeniona w tradycji tureckiej” – mówiła Filipowicz.
Spośród polskich pisarzy z czytelnikami spotkają się m.in. z Olga Tokarczuk, Wioletta Grzegorzewska, Marcin Wroński, Ziemowit Szczerek, Paweł Sołtys, Krzysztof Varga, Katarzyna Boni, Jacek Inglot czy Mariusz Czubaj.
Spotkania będą odbywać się codziennie, do 1 sierpnia.