Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza przyznawana jest za debiut, rozumiany jako pierwsza lub druga książka danego autora, napisana prozą artystyczną w języku polskim. W tej edycji konkursu biorą udział książki wydane w 2017 r.
Jak powiedział PAP sekretarz kapituły i kurator Muzeum Witolda Gombrowicza Tomasz Tyczyński, podobnie jak w poprzednich latach do nagrody zgłoszono różne formy prozatorskie: powieści, opowiadania, ale także reportaże i książki wspomnieniowe. W sumie napłynęło 76 zgłoszeń.
"W podsumowaniach literackiego roku 2017 krytycy zauważali, że był to rok opowiadań. Potwierdzają to również zgłoszenia do tegorocznej Nagrody Gombrowicza. W porównaniu do poprzednich lat, w tym roku tomów opowiadań jest prawie dwa razy więcej" - zaznaczył Tyczyński.
O wyborze najlepszych książek zdecyduje kapituła, której przewodniczy krytyk i historyk literatury, znawca twórczości Gombrowicza prof. Jerzy Jarzębski. W jej skład wchodzą: prof. Ewa Graczyk z Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Józef Olejniczak z Uniwersytetu Śląskiego (UŚ); krytyczka literacka i dziennikarka "Polityki" Justyna Sobolewska; badaczka literatury z UŚ Anna Kałuża; redaktor naczelna portalu kulturalnego "dwutygodnik.com" Zofia Król oraz pisarz i laureat nagród literackich Zbigniew Kruszyński.
W czerwcu kapituła ogłosi pięć nominacji do nagrody, zaś wybór laureata nastąpi 9 września. Zwycięzca otrzyma 40 tys. zł. Nagroda przyznana zostanie po raz trzeci. W 2016 r. kapituła wskazała ex aequo dwoje laureatów: Macieja Hena za powieść "Solfatara" oraz Weronikę Murek za zbiór opowiadań: "Uprawa roślin południowych metodą Miczurina". W ubiegłym roku nagrodę otrzymała Anna Cieplak za książkę "Ma być czysto".
Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza ustanowił w 2015 r. samorząd Radomia. Organizatorami konkursu są prezydent miasta Radomia i Muzeum im. Witolda Gombrowicza we Wsoli. Honorowy patronat nad konkursem objęła wdowa po pisarzu, Rita Gombrowicz. Mecenasem nagrody jest radomski przedsiębiorca Jarosław Krzyżanowski. Nagrodzie patronuje też Instytut Książki.