Ponad sto zgłoszeń do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius

Ponad sto książek zostało zgłoszonych do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Zwycięzcy w kategoriach "książka roku" i "debiut roku" ogłoszeni zostaną 17 kwietnia podczas uroczystej gali, w trakcie festiwalu literackiego "Port Wrocław".



Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius to nagroda ustanowiona w 2008 r. przez władze miasta; będzie przyznawana co roku polskim poetom w trzech kategoriach: za całokształt twórczości (100 tys. zł), za tomik - książkę roku (50 tys.) i za debiut (20 tys.).

Nagrodę przyznaje siedmioosobowe jury, w skład którego wchodzą profesorowie uniwersytetów, krytycy oraz historycy literatury.

Jak powiedział we wtorek na konferencji prasowej przewodniczący jury, prof. Jacek Łukasiewicz, do nagrody zgłoszone zostały 72 książki, a jury dodało 33 swoje propozycje.

"Książki nie zostały jeszcze rozdzielone na kategorie, ale już teraz widać, że zwiększyła się liczba w kategorii debiut roku. Teraz będziemy musieli przeczytać wszystkie 105 tomików, podyskutować, a laureatów wybierzemy w tajnym głosowaniu" - powiedział Łukasiewicz.

Dr Adam Poprawa zapewnił, że dyskusja na pewno będzie bardzo rzetelna. "W zeszłym roku, zaraz przed decyzją o przyznaniu nagrody książka roku, dyskutowaliśmy przez trzy godziny. Była to jedna z najbardziej fascynujących dyskusji o literaturze w jakiej uczestniczyłem" - dodał Poprawa.

Spośród wszystkich nadesłanych książek w kategorii "książka roku" wyłoniona zostanie finałowa siódemka. W kategorii "debiut roku" nominowane zostaną trzy tomy wierszy. "Wszystkie nominacje ogłoszone zostaną po 20 marca i wtedy też poznamy autora nagrodzonego za całokształt twórczości" - mówił Łukasiewicz.

W 2008 r. nagroda za całokształt twórczości została przyznana Tadeuszowi Różewiczowi.

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius i przyznawana we Wrocławiu Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus nawiązują do działalności poety Johannesa Schefflera, urodzonego w 1624 r. we Wrocławiu. Znany jako Angelus Silesius (Anioł Ślązak), był symbolem pojednania i dialogu. Po przejściu z protestantyzmu na
katolicyzm, Silesius wybrał życie pogrążone w modlitwie. Jedno z jego najważniejszych dzieł to "Cherubinischer Wandersmann" - "Anielski Wędrowiec".
Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic