Autor adaptacji Radosław Paczocha powiedział PAP, że tekst popularnej powieści, mimo iż był pisany z myślą o Polsce sanacyjnej, w której Dołęga -Mostowicz obśmiewa ówczesne elity, nepotyzm i cwaniactwo, jest uniwersalny i aktualny także we współczesnych czasach.
"Mimo iż od wydania książki minęło 80 lat to we współczesnym świecie można znaleźć wśród ludzi ze świecznika takich Dyzmów. Zawrotne kariery cwaniaków są bowiem niezależne od krajów, ustrojów i epok" - dodał Paczocha.
Podkreślił, że adaptacja teatralna zawiera fragmenty czy motywy, których inspiracją były realne wydarzenia polityczne i społeczne w Polsce. W przedstawieniu pojawia się na przykład epizod nagrywania z ukrycia przez Dyzmę swych rywali, by ich potem szantażować. To nawiązanie do afer taśmowych w Polsce z ostatnich lat.
Reżyser sztuki Michał Kotański zaznaczył, że niełatwo zmierzyć się z teatralną adaptacją powieści, gdy w pamięci widzów wciąż jest obecny telewizyjny serial ze znakomitą rolą Romana Wilhelmiego.
"Wiem, że mierzymy się z serialem i wspaniałymi rolami polskich aktorów. Zapraszamy jednak olsztyńską publiczność na naszą realizację"- podkreślił reżyser.
Sztuka, w której rolę tytułową kreuje Grzegorz Gromek, będzie grana w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Olsztyńscy aktorzy występują tam gościnnie, gdyż stała siedziba Teatru im. Jaracza od ponad dwóch lat przechodzi generalny remont.
Powieść "Kariera Nikodema Dyzmy" opisuje zawrotny awans społeczny i polityczną karierę bezrobotnego urzędnika pocztowego w międzywojennej Warszawie. Dyzma, pełen tupetu cwaniak, wykorzystuje koneksje towarzyskie, by osiągać najwyższe urzędy państwowe.
Powieść została po raz pierwszy sfilmowana w 1956 roku a w rolę Dyzmy wcielił się wówczas Adolf Dymsza. W 1980 roku niezapomnianą kreację w serialu telewizyjnym stworzył Roman Wilhelmi. W 2002 roku powstał film "Kariera Nikosia Dyzmy" z Cezarym Pazurą - jest to uwspółcześniona wersja, luźno nawiązująca do powieści.