"Imprezy związane z konferencją tolkienowską potrwają w Głogowie
przez cały maj, a w tym roku przyświeca nam pytanie - czy to koniec
świata baśni?" - powiedział Waldemar Hass, współorganizator przedsięwzięcia.
Cykl imprez, których głównym bohaterem jest J.R.R. Tolkien, rozpocznie się w Miejskim Ośrodku Kultury w Głogowie już 12 maja, od Baśniowego Maratonu Filmowego.
"Po takim wstępie jego uczestnicy będą omawiać kondycję współczesnych bajek i spróbują odpowiedzieć na pytanie, czy jesteśmy świadkami zmierzchu tradycyjnych baśni" - powiedział Hass.
Wyjaśnił, że dyskusję na ten temat przewidziano podczas planowanej na 15 maja III głogowskiej konferencji inspirowanej życiem i twórczością Tolkiena. Tego samego dnia odbywać się będą warsztaty pod hasłem "Quenejski dla opornych", czyli język elfów w XXI wieku.
Podstaw stworzonego przez autora "Władcy Pierścieni" języka elfów będzie uczył miłośnik Tolkiena - Michał Franczak.
"W bardzo prosty sposób zapoznamy wszystkich chętnych z tajnikami języka elfickiego. Będzie można się przekonać, że stworzony przez genialnego pisarza język nie jest martwy i można się nim posługiwać, choć jest ponoć trudniejszy nawet od japońskiego" - powiedział Franczak.
Wśród zaplanowanych w tym roku w Głogowie imprez dla miłośników Tolkiena znalazła się np. gra terenowa pod hasłem "Baśń o końcu świata" i warsztaty artystyczne "Las Entów". Przez całym maj w głogowskich szkołach w akcji "Tolkien dla początkujących" promowane będzie czytelnictwo.
Natomiast 26 maja odbędę się potyczki tolkienowskie oraz podjęta zostanie próba ustanowienia rekordu Guinnessa w jak najdłuższym czytaniu Tolkiena. "Do czytania jego prozy zapraszamy wszystkich chętnych" - zapewnił Hass.
John Ronald Reuel Tolkien urodził się 3 stycznia 1892 roku. Był twórcą kultowych dla czytelników fantastyki dzieł: "Władcy Pierścieni", "Hobbita" i "Silmarillion". Dzięki nim pisarz zyskał ogromną popularność na całym świecie. Ekranizacja trylogii Tolkiena osiągała rekordy oglądalności. Pisarz zmarł w wieku 81 lat w 1973 roku.