Motyw przewodni siódmej edycji Festiwalu Miłosza pochodzi od tytułu jego utworu. „Rok myśliwego” to diariusz jednego roku z życia dojrzałego poety. W utworze Miłosza widać wpływy różnych estetyk literackich, idei.
Jak wyjaśnił dyrektor artystyczny festiwalu Krzysztof Siwczyk, w utworze doświadczamy rzeczywistości „radykalnie fragmentarycznej”. „Świat wydaje się uchwytny tylko w chwili bieżącej. Towarzyszy nam przy tym poczucie rosnącego zagrożenia. Próbujemy budować własną tożsamość w bliskim kontakcie z rzeczywistością, która nam nieustannie umyka. Na dobrą sprawę nie wiemy, czy rzeczywistość jest projekcją naszych lęków i wyobrażeń, czy może jednak tkwi w niej twardy rdzeń sensu, który możemy za pomocą literatury odkryć” – opisywał „Rok myśliwego” dyrektor.
Dziennik „Rok myśliwego” wydał w 1990 r. w Paryżu Instytut Literacki jako 462. tom Biblioteki „Kultury”. W 1991 i 2001 r. diariusz ukazał się nakładem krakowskiego Znaku. Utwór dokumentuje jeden rok z życia pisarza – od sierpnia 1987 do lipca 1988 r. Autor wspomina w nim m.in. ważnych dla siebie przedstawicieli świata kultury. Tytuł można odbierać w przenośni, ponieważ poeta pisze we wstępie: „Moją zwierzyną był cały świat widzialny i życie poświęciłem próbom uchwycenia go słowami czy też trafienia go słowami”.
Zdaniem organizatorów Festiwalu Miłosza pisanie i czytanie można również traktować jako „polowanie” na świat, który nam umyka.
Festiwal Miłosza to jak co roku różnorodne wydarzenia, w tym liczne spotkania z literatami. Wśród polskich poetów, goszczących na siódmej edycji, będą Marek Baczewski, Marcin Baran, Tomasz Bąk, Jerzy Jarniewicz, Marzanna Bogumiła Kielar, Urszula Kozioł, Joanna Oparek, Andrzej Szuba i Ilona Witkowska.
Z zagranicy pod Wawel przyjadą Jane Hirshfield i Ron Padgett z USA, Eugenijus Alisanka z Litwy, Katja Gorecan ze Słowenii, Maria Stiepanowa z Rosji i Olvido Garcia Valdes z Hiszpanii.
Festiwal, którego patronem jest zmarły w 2004 r. noblista, odbywa się w Krakowie od 2009 r. Początkowo był organizowany co dwa lata. Od 2015 r. odbywa się co roku, a każda z jego edycji nawiązuje do wybranego wątku z twórczości Czesława Miłosza.
Mottem ubiegłorocznej edycji było zdanie "Zaczynając od moich ulic", zaczerpnięte ze zbioru szkiców i przekładów Czesława Miłosza wydanego przez Instytut Literacki w Paryżu w 1985 r.
Organizatorami festiwalu są miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundacja Miasto Literatury.