Właśnie zakończył się konkurs "Uzupełnij kanon lektur" zorganizowany przez Fundację Dzieci Czytają w ramach akcji społecznej "Czytanie nieobowiązkowe", dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego uczestnicy wybierali dziesięć książek zasługujących, ich zdaniem, na miejsce w kanonie szkolnych lektur.
Teraz do pracy rusza jury, w którego skład wchodzą Grzegorz Leszczyński (kierownik Pracowni Badań Literatury dla Dzieci i Młodzieży - polonistyka UW), Marta Lipczyńska-Gil (redaktor naczelna kwartalnika "Ryms") i Joanna Regińska (wiceprezes Fundacji Dzieci Czytają). Jury wybierze najciekawsze uzasadnienia i sprawdzi, które osoby wytypowały najtrafniej finałową dziesiątkę. Zwycięzcy dostaną nagrody książkowe.
Najczęściej typowaną książką był "Piaskowy Wilk" Asy Lind - pełne poezji i filozofii opowiadania, w których imaginacyjny Piaskowy Wilk pomaga Karusi zrozumieć zawiłości świata. Na drugim miejscu znalazły się "Igrzyska śmierci" Suzanne Collins - opowieść o okrutnym państwie przyszłości, które rozciąga się na ruinach cywilizacji Ameryki Północnej. Raz w roku każdy dystrykt musi dostarczyć chłopca i dziewczynę między dwunastym a osiemnastym rokiem życia, by wzięli udział w Głodowych Igrzyskach, turnieju na śmierć i życie, transmitowanym na żywo przez telewizję. Szesnastoletnia Katniss walczy z okrutnym systemem.
"My, dzieci z dworca ZOO" Kaia Hermanna i Horsta Riecka - dramatyczna historia młodych narkomanów zajęły trzecie miejsce, wyprzedzając "Oskara i panią Różę" Erica-Emmanuela Schmitta, opowieści o oswajaniu śmierci. Na piątej pozycji znalazł się "Harry Potter i kamień filozoficzny" Joanne Rowling, a na szóstej - "Magiczne drzewo. Czerwone krzesło" Andrzeja Maleszki, książka na podstawie której autor wyreżyserował nagradzany na całym świecie cykl filmowy.
Na miejscu siódmym - "Afryka Kazika" Łukasza Wierzbickiego, który opisał przygody Kazimierza Nowaka, podróżnika, który jako pierwszy na świecie przemierzył Afrykę rowerem w latach 1931-1936, na ósmym - "Biuro Detektywistyczne Mai i Lassego" Martina Widmarka, seria książek rozgrywających się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie rozgryzają sekrety sąsiadów.
Na miejscu dziewiątym - "Dziadek i niedźwiadek" Łukasza Wierzbickiego o niedźwiedziu Wojtku, który przeszedł szlak bojowy armii Andersa, a pod Monte Cassino wsławił się noszeniem skrzyń z amunicją.
Listę zamyka "Czarny młyn" Marcina Szczygielskiego, laureatka Grand Prix w drugiej edycji Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren organizowanego przez Fundację ABCXXI - Cała Polska Czyta Dzieciom, w kategorii wiekowej 10-14 lat. "Czarny młyn" to mroczny horror rozgrywający się w zapadłej wsi, gdzie nawet nie odbiera telewizja, a pewnego dnia zaczynają się dziać dziwne, trudne do wyjaśnienia zjawiska, które z każdym dniem przybierające coraz bardziej makabryczny obrót.
Każdej z tej książek Fundacja Dzieci Czytają poświęci warsztaty literackie realizowane od września do grudnia tego roku.