Estreicherowie, Lilpopowie, Kossakowie, Curie, Młynarscy i Rubinsteinowie, Lutosławscy, Żuławscy – książka Marcina K. Schirmera prezentuje historie wybitnych rodzin inteligenckich, które współtworzyły od wielu dekad polską i światową kulturę i naukę. Wśród ich przedstawicieli, obdarzonych wieloma talentami, byli: pisarze, malarze i architekci, naukowcy, inżynierowie, przedsiębiorcy, znawcy literatury i sztuki.
Czytelnicy poznają historię wybranych członków rodzin: Curie – genialnych uczonych i noblistów, których badania nad promieniotwórczością były kamieniem milowym w dziejach nauki; Estreicherów – niedoścignionych badaczy polskiego piśmiennictwa i tropicieli zaginionych polskich dzieł sztuki; Kossaków – od malarza Juliusza po znaną biolożkę Simonę Kossak; Lilpopów – słynnych zegarmistrzów, przemysłowców, prekursorów fotografii i reprezentantów elit kulturalnych na emigracji; Lutosławskich – działaczy politycznych, społecznych, ekonomicznych, artystów; Młynarskich i Rubinsteinów – genialnych muzyków; Żuławskich, o których utalentowanych przedstawicielach: literatach, malarzach, charyzmatycznych mówcach i przede wszystkim miłośnikach gór niejednokrotnie mówiono „wybrańcy bogów”.
Książka nie tylko przypomina o ich osiągnięciach, lecz także opowiada czym zajmowali się w czasie wolnym od zdobywania nagród Nobla, dokonywania przełomowych odkryć, tworzenia ważnych dzieł czy publikacji. Co sprawiało im radość, z jakimi przeciwnościami losu się zmagali, jakie otrzymali wychowanie, jakie były ich korzenie. Jacy byli jako dzieci, matki lub ojcowie, żony lub mężowie.
A odkąd wyjechałaś, czuję, że pracownia jest pusta. Z wielką mocą odczuwam, że jestem najbardziej przywiązany do laboratorium tylko wtedy, gdy Ty w nim jesteś. Nie wrócę do niego szczęśliwy, póki Cię tam nie będzie.
– Frédéric Joliot w liście do żony Ireny Joliot-Curie, za: D. Brian, Rodzina Curie, Warszawa 2006
Marcin Konrad Schirmer – historyk sztuki, prezes Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego. W kręgu jego zainteresowań pozostaje kultura materialna i dzieje ziemiaństwa polskiego oraz polskich elit historycznych. Interesuje się także historią architektury, ze szczególnym uwzględnieniem założeń rezydencjonalnych XVIII-XX wieku. Badacz i popularyzator wiedzy o polskich dworach i ich znaczeniu dla historii Polski. Autor książek: „Dwory i majątki ziemskie w okolicach Łomży”, „Arystokracja. Polskie rody”, „Dwory i dworki w II Rzeczypospolitej” oraz „Wybitni przedstawiciele ziemiaństwa łomżyńskiego XIX i XX wieku. W służbie dla regionu i kraju”. Stały współpracownik magazynów o tematyce historycznej, autor wielu artykułów.
„Wybitne rody, które tworzyły polską kulturę i naukę” | premiera 22 listopada