W finałowej siódemce znalazły się książki: "Harmonia caelestis" autorstwa Petera Esterhazy (Węgry), "Przy obieraniu cebuli" Guntera Grassa (Niemcy), "Melancholia sprzeciwu" Laszlo Krasznahorkai (Węgry), "Czarny ogród" Małgorzaty Szejnert (Polska), "Bieguni" Olgi Tokarczuk (Polska), "Głuptaska" Świetłany Wasilenko (Rosja) i "Instynkt gry" Juli Zeh (Niemcy).
Przewodnicząca jury nagrody Natalia Gorbaniewska powiedziała w środę na konferencji prasowej we Wrocławiu, że jej zdaniem wszystkie tytuły to bardzo dobre książki. "Finałową siódemkę wyłoniliśmy bez dodatkowego głosowania, bo siedem książek otrzymało czystą większość głosów" - dodała jurorka.
Teraz jurorzy jeszcze raz przeczytają książki i wystawią im recenzję, wzajemnie przekonując się o swoich typach. Następnie odbędzie się finałowe głosowanie, które wyłoni zwycięzcę. "Na dziś dokładnie chyba nikt jeszcze nie wie, jak zagłosuje. Będziemy znowu czytać książki, może się zdarzyć, że spojrzymy na nie inaczej" - dodała Gorbaniewska.
Inny juror - prof. Stanisław Bereś podkreślił, że dużą rolę w ocenie utworów grają tłumaczenia. "Zdarzają się czasami błędy w stylistyce czy składni, może się zdarzyć, że tłumacz zaszkodzi pierwowzorowi. Ale na szczęście mamy jurorów, którzy czytają w kilku językach. Czasami mamy też do czynienia wręcz z majstersztykami językowymi" - mówił Bereś.
Do nagrody Angelusa zgłaszać można dzieła autorów żyjących, pochodzących z 21 krajów Europy Środkowej. Każdy wydawca może zgłosić jedną książkę autora zagranicznego i jedną autora polskiego. W tym roku do konkursu zgłoszono 51 książek.
Nagroda, którą stanowią statuetka Angelus autorstwa Ewy Rossano i czek na kwotę 150 tys. zł, przyznawana jest za najlepszą książkę opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim.