ON AIR
od 18:00 Filmowa Historia Świata zaprasza: Dariusz Stańczuk

Słownik wydawnictwa Oxford uznał kolokwialną formę słowa "szczepić" słowem roku 2021

Słownik wydawnictwa Oksford University Press uznał, że słowem 2021 r. jest "vax", czyli kolokwialna wersja czasownika "szczepić". "Żadne słowo lepiej nie odzwierciedla atmosfery, jaka panowała w ciągu tego roku" - uzasadnili wydawcy kompendium.

Słownik wydawnictwa Oxford uznał kolokwialną formę słowa "szczepić" słowem roku 2021
fot.PAP/EPA

Jak wskazał portal ABC, słowo było używane już w latach 80., ale zaczęto je stosować na szeroką skalę w lutym obecnego roku, kiedy szczepionki przeciw Covid-19 stały się powszechnie dostępne.

Według oświadczenia autorów słownika do września "vax" używano ponad 72 razy częściej niż rok wcześniej. Słowo jest najczęściej zapisywane z pojedynczym "x", ale istnieje także forma "vaxx".

Oficjalna forma to "vaccine"; to słowo również stało się popularne od początku pandemii koronawirusa, zwrócił uwagę portal. Po raz pierwszy odnotowano jego użycie w języku angielskim w 1799 r. Pochodzi od łacińskiego słowa "vaccinia", odnoszącego się do krowiej ospy, tzw. "krowianki".

Jednak w ciągu miesięcy w języku angielskim słowo "szczepić" występowało w wielu konfiguracjach. Od "vaccine candidate" (kandydaci do szczepień - PAP), przez "vaccine trial" (testowanie szczepionek) po "vaccine hesitancy" (nieufność wobec szczepionek) oraz "vaccine mandate" (obowiązkowe szczepienia).

W ciągu ostatnich 20 lat twórcy słownika oksfordzkiego wyróżniali jako słowa roku takie określenia jak m.in.: "chav" (2004 r., pejoratywna nazwa na młodych agresywnych Brytyjczyków z klasy robotniczej), "selfie" (2013 r.), "vape" (2014 r., papieros elektryczny), emotikonka przedstawiająca śmiejącą się do łez twarz (2015 r.) oraz "climate emergency" (2019 r., kryzys klimatyczny).

W 2020 r. nie wybrano słowa roku. Zadecydowano, że "tego roku nie da się trafnie określić jednym słowem".

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic