ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

"Spór o człowieka" tematem 15. Dni Tischnerowskich

Filozoficzne spory o człowieka i naturę ludzką będą głównym wątkiem 15. Dni Tischnerowskich, które rozpoczną się w środę w Krakowie. Przewidziano sesje i dyskusje z z udziałem licznych zagranicznych myślicieli.

Tegoroczne 15. Dni Tischnerowskie - jedna z największych w Polsce imprez promujących tematykę filozoficzną zarówno w wydaniu popularnym, jak i uniwersyteckim - potrwają od 22 do 25 kwietnia. Noszą tytuł "Spór o człowieka", co nawiązuje do jednej z najważniejszych książek ks. Józefa Tischnera i do jego słów: "Łatwo zamienić dyskusję o człowieku w sąd nad człowiekiem. Proroków nieszczęścia nie brakuje".

Nad tym, kim jesteśmy i jakie są koncepcje natury ludzkiej, zastanawiać się będą uczestnicy dwudniowej międzynarodowej konferencji naukowej pt. "Co się stało z naturą ludzką?". Uczestniczyć w niej będą m.in. filozof, emerytowany profesor Uniwersytetu Katolickiego w Paryżu ks. Jean Greisch, filozof i polityk włoski prof. Ugo Perone oraz teolog ks. prof. Christoph Boettigheimer.

"Chodzi nam o to, by zastanowić się, czy rzeczywiście - jak proponują dzisiaj niektórzy - należy się pozbyć pojęcia +natura ludzka+. W pewnym momencie może się przecież okazać, że będziemy nadal mówić o prawach człowieka, ale nie będziemy wiedzieli, komu te prawa powinny przysługiwać" - powiedział PAP współorganizator 15. Dni Tischnerowskich, poeta i publicysta Wojciech Bonowicz.



Podczas Dni Tischnerowskich zaplanowano lekturę książek Tischnera - tym razem Piotr Cyrwus będzie czytał fragmenty "Sporu o istnienie człowieka". W cyklu "Colloquia Tischneriana" wybitny kosmolog i filozof ks. prof. Michał Heller wygłosi przeznaczony dla szerokiej widowni wykład "Człowiek sceny, człowiek dramatu". Zaraz po prelekcji odbędzie się dyskusja z cyklu "Jaskinia filozofów".

"Wykład prof. Hellera będzie jakby przedłużeniem rozmów, które prowadził on przez lata z Tischnerem. Choć się obaj przyjaźnili, prezentowali bardzo różne stanowiska filozoficzne, w pewnych sprawach skrajnie odmienne i wiele na ten temat dyskutowali" - podkreślił Bonowicz.

Podczas inauguracji 15. Dni Tischnerowskich 22 kwietnia nastąpi wręczenie nagrody Znaku i Hestii imienia księdza Józefa Tischnera. Odbiorą ją w tym roku filozof Jacek Filek, pisarz i tłumacz Antoni Kroh oraz prezes Fundacji na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Arkadia" z Torunia Jan Młynarczyk. Spotkanie z laureatami poprowadzą ks. Adam Boniecki i Henryk Woźniakowski.

Dni Tischnerowskie zamknie tradycyjnie już - jak zapowiedział Bonowicz - "lżejszy akcent", czyli m.in. spektakle teatralne uczniów szkół tischnerowskich z Łopusznej i Ratułowa i występy muzyczne laureatów konkursów inspirowanych twórczością patrona festiwalu.

Głównym organizatorem i gospodarzem tegorocznych Dni Tischnerowskich jest Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Teatralną, Uniwersytetem Jagiellońskim, Wydawnictwem Znak, Instytutem Myśli Józefa Tischnera i Fundacją im. św. Królowej Jadwigi dla Uniwersytetu Papieskiego JP II. Wydarzenie jest organizowane przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miasta Kraków i Województwa Małopolskiego.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic