"Materiały do Szału zacząłem zbierać w 1978 roku, kiedy z powodu kłopotów w branży gazeta, w której wówczas pracowałem, została na rok zamknięta. Znajomi i przyjaciele robili, co mogli, by odwieść mnie od pisania o Beatlesach. Uważali to za stratę czasu. Przecież tę historię opowiedziano aż nazbyt wiele razy. Wszystko, co wiadomo na ten temat, jest już dobrze wszystkim znane" - pisze we wstępie do swojej książki Philip Norman, brytyjski pisarz i dziennikarz muzyczny, który w 1968 r. dostał zadanie opisania powstania Apple Corps., firmy założonej przez Beatlesów.
"Rozmawiałem z Johnem i Yoko, przyglądałem się sesjom zdjęciowym z George'em, podsłuchiwałem, jak Ringo dzwoni do salonu jubilerskiego Asprey's, a nawet udało mi się zjeść śniadanie z groźnym Allenem Kleinem (ówczesny promotor grupy - PAP). Nie zdając sobie z tego sprawy, byłem świadkiem rozpadania się Beatlesów" - wspomina Norman swoje pierwsze osobiste zetknięcie z muzykami i ich świtą.
Norman jest także autorem biografii takich muzyków jak Buddy Holly, Mick Jagger i Elton John. W 2008 r. przygotował także biografię eks-Beatlesa, Johna Lennona. W "Szale" Norman opowiada historię The Beatles - jednego z najważniejszych zespołów pop-rockowych. Autor opisuje liverpoolskie dzieciństwo Paula McCartneya, Johna Lennona, George'a Harrisona i Ringo Starra, a także ich marsz na szczyty list przebojów i sławy.
Sława, o którą tak zabiegali w pierwszych latach istnienia grupy, ostatecznie zaczęła przygniatać muzyków. Żalili się, że nie mogą nawet przespacerować się po ulicy bez wzbudzania sensacji. Wszędzie towarzyszyli im agenci, ochroniarze, dziennikarze i rozhisteryzowani fani.
Norman ujawnia kulisy rozpadu "imperium Beatlesów" - upadek wytwórni Apple Records, kres idealistycznego nastawienia Beatlesów do pracy w muzycznym biznesie, kłótnie między dawnymi przyjaciółmi i ostateczne zakończenie działalności zespołu.
Książka Normana po raz pierwszy ukazała się w 1981 r.; edycja, która pojawi się na polskim rynku 19 czerwca jest tekstem uzupełnionym o wydarzenia ostatnich lat: śmierć George'a Harrisona oraz nadanie tytułu szlacheckiego Paulowi McCartney'owi.
Część fanów The Beatles wyrzucało Normanowi gloryfikowanie postaci Lennona i złośliwości wobec McCartneya. "Zdaniem niektórych zbyt surowo oceniłem Paula McCartneya, być może kierując się osobistą niechęcią. W beatlesowskiej subkulturze każdy wcześniej czy później zostaje zaszufladkowany jako zwolennik albo Johna, albo Paula. Nie zamierzam udawać, że nie zaliczam się do tych pierwszych. (...) Nigdy bym nie próbował kwestionować bezspornego talentu McCartneya ani zaprzeczać temu, że - podobnie jak trzej pozostali Beatlesi - był znacznie sympatyczniejszy, niż wymagały tego okoliczności" - odpowiada Norman na zarzuty.
Książka "Szał! Prawdziwa historia The Beatles" Philipa Normana ukaże się nakładem wydawnictwa Pascal.