21. Międzynarodowe Targi Książki rozpoczną się w hali EXPO Kraków 26 października.
Świadomi Wydawcy to nieformalna grupa niezależnych wydawców, powstała z inicjatywy Wydawnictwa Claroscuro. Na stoisku Kraków Miasto Literatury UNESCO (KMLU) na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie zaprezentuje się 14 oficyn skupionych w ramach grupy.
„Kraków jako pierwsze miasto w Polsce oddaje swoją przestrzeń wydawnictwom o mniejszych możliwościach pełnego zaistnienia na wielkich imprezach targowych” – powiedziała dyrektor KBF Izabela Helbin i dodała: „Zdecydowane wsparcie wszystkich ogniw literatury i rynku wydawniczego wpisuje się w realizowany przez KBF strategiczny program Kraków Miasto Literatury UNESCO, który jest konsekwencją przyznania tego prestiżowego tytułu miastu już cztery lata temu.”
Zrzeszenie małych, niezależnych polskich wydawnictw, powstało jako odpowiedź na coraz bardziej dotkliwy problem przesycenia rynku książki nowościami i publikacjami reklamowanymi jako bestsellery w oderwaniu od ich jakości merytorycznej. Celem działań podejmowanych przez grupę, jest upowszechnianie świadomości książki jako dobra kultury, promowanie wartościowej literatury, często niedostępnej w popularnych kanałach sprzedaży, wzmacnianie solidarności branży wydawniczej i zachęcanie do współpracy pomiędzy podmiotami rynku książki i instytucjami kultury.
„Obecność grupy Świadomych Wydawców na stoisku KMLU to dla czytelnika gwarancja zetknięcia się z książką ambitną, książką spoza głównego nurtu” – wskazał Juan Diego Ramírez z wydawnictwa Claroscuro.
Jak ocenił, prezentacja książek Świadomych Wydawców podczas Targów Książki to przede wszystkim promocja biblioróżnorodności. „Łączy nas idea kupuj świadomie, która w odniesieniu do książki polega na sprawnym, niezależnym od marketingu (lub jego braku) doborze przez czytelnika książek wnoszących wartość dodaną do jego życia” – powiedział.
W ofercie stoiska pojawią się tytuły wydawnictw: Amaltea, Ajurweda, Blue Bird, Claroscuro, Cyklady, Instytut Badań Literackich PAN, Janka, Nisza, Od do, Oficyna Naukowa, Sedno, a także krakowskie oficyny Dodo Editor, Eperons-Ostrogi i Ha!art.
Na stoisku będzie można też nabyć tytuły objęte w ostatnich latach patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO lub Festiwalu Conrada, w tym monografie „Życie literackie w Krakowie", „Wszystkie drogi prowadzą na Krupniczą" o dawnym Domu Literatów w Krakowie oraz biografie Stanisława Lema czy Jerzego Pilcha.
Na stoisku KMLU będzie można również zagłosować na najlepszy debiut prozatorski 2016 r., który otrzyma w tym roku Nagrodę Conrada oraz oddać głos w plebiscycie na najlepsze krakowskie księgarnie.