Książka powstawała blisko trzy lata. Dziennikarze spotykali się z kard. Bergogliem co miesiąc, na dwie godziny. Po ukończeniu serii rozmów jeszcze przez rok pracowali nad ostateczną wersją książki. "Chcieliśmy jak najwierniej oddać jego słowa, jego myśli" - powiedział podczas środowej prezentacji książki w Warszawie Rubin, z którym połączono się przez internet.
Pomysł przeprowadzenia wywiadu rzeki narodził się po wyborze kardynała Josepha Ratzingera na następcę papieża Jana Pawła II. Pojawiła się wtedy w prasie informacja, że kard. Bergoglio podczas drugiego głosowania na konklawe uzyskał znaczącą liczbę głosów i uplasował się tuż za późniejszym Benedyktem XVI, który zdobył głosów najwięcej.
Niechętny udzielaniu wywiadów Bergoglio początkowo nie chciał się zgodzić na taką formułę książki, później jednak dał się do pomysłu przekonać. "Zawsze spotykaliśmy się bezpośrednio. Wówczas kardynał Bergoglio nie korzystał z internetu, nie pisał e-maili, nie miał nawet telefonu komórkowego" - powiedziała Ambrogetti. Zaznaczyła, że Bergoglio jest bardzo uważnym rozmówcą. "Prowadziliśmy powolny, głęboki dialog" - dodała.
Zaraz po wyborze kard. Bergoglia na papieża książka stała się dla mediów głównym źródłem wiedzy o nowym Ojcu Świętym, który opowiada w niej obszernie o swoim życiu, powołaniu, poglądach na świat, problemach i perspektywach Kościoła, kwestiach moralnych i teologicznych, ale również o rzeczach bardzo przyziemnych.
Książka ukazała się w kilkunastu krajach. W oryginale jej tytuł brzmi "El Jesuita". W Polsce jej wydawcą jest Dom Wydawniczy "Rafael". Prolog do wywiadu napisał naczelny rabin Buenos Aires Abraham Skorka.
Ambrogetti podziękowała polskiemu wydawcy za zachowanie tytułu książki. "Duchowość jezuitów jest duchowością w działaniu, codzienną, nie jest duchowością niezrozumiałą, wznoszącą się gdzieś ponad ziemią. Tytuł książki jest dla nas bardzo ważny, bo papież Franciszek bardzo silnie identyfikuje się z zakonem jezuitów" - powiedziała.
Ambrogetti i Rubin pytani, czy teraz po wyborze kard. Bergoglia na papieża zmieniliby coś w książce, przyznają, że niewiele, ewentualnie dodaliby kilka pytań, a także mniej rozwijaliby wątki dotyczące sytuacji w Argentynie, ważne dla tamtejszego czytelnika, z myślą o których powstawał wywiad-rzeka.
Jak zaznaczyła Ambrogetti, wybór na papieża nie zmienił zupełnie kard. Bergoglia. "Jest takim samym człowiekiem jakim był, może tylko więcej się teraz uśmiecha" - powiedziała.