W Budapeszcie konferencja poświęcona Januszowi Korczakowi

Konferencję poświęcona postaci i twórczości Janusza Korczaka zorganizowała we wtorek w Budapeszcie Federacja Węgierskich Gmin Żydowskich (Mazsihisz). W obradach uczestniczą pedagodzy, prawnicy oraz przedstawiciele różnych wyznań.

W Budapeszcie konferencja poświęcona Januszowi Korczakowi
fot.PAP

„Po pierwsze, i chyba najważniejsze, fundament myślowy różnych reform pedagogicznych ma swe korzenie w twórczości Korczaka. Jego poglądy i wrażliwość na dzieci i pracę specjalistów jako lekarza i pedagoga były taką nowością w jego epoce, że aż niewyobrażalne, by ktoś przed drugą wojną światową mógł myśleć w sposób tak nowoczesny” – powiedziała w rozmowie z PAP wiceprezes Mazsihisz, Henriett Kiss.

Jak zaznaczyła, postać Korczaka jest na Węgrzech mało znana. Jego nazwisko znają osoby zajmujące się historią pedagogiki, ale nie ma wiedzy o rzeczywistej skali jego dokonań. „Cenię Korczaka także za wkład w powstanie konwencji o prawach dziecka z 1989 roku, dla której jego dzieło odegrało bardzo istotną rolę. Także o tym nikt na Węgrzech nie wie” – powiedziała Kiss.

„Bardzo mi brakowało, że w kształceniu pedagogów na Węgrzech nie akcentowano jego postaci.(…) Także życiorys Korczaka nie był znany. (…) Był emblematycznym pedagogiem, którego osobowość może bardzo wzbogacić człowieka przygotowującego się do tego zawodu, więc jak najwięcej osób powinno wziąć do ręki jego książki” - oznajmiła Kiss, która przez 17 lat sama była pedagogiem.

Konferencja jest związana z publikacją pięciu tomów prac Korczaka, który dotąd był znany na Węgrzech tylko z dwóch książek: „Prawa dziecka do szacunku” oraz „Króla Maciusia Pierwszego”.

Teraz wydawnictwo Flaccus wydało trzy pierwsze tomy tekstów Korczaka, m.in. poradnik dla matek „Jak kochać dziecko”, oraz nowe tłumaczenie „Prawo dziecka do szacunku”. Seria jest wydawana pod patronatem budapeszteńskiej gminy żydowskiej przy wsparciu Instytutu Polskiego w Budapeszcie i ambasady RP.

„Są to prace, które mogą stanowić ogromną pomoc dla osób chcących zostać lekarzami, pedagogami, pracownikami socjalnymi i dla przyszłych matek” – oceniła Kiss.

Konferencję otworzyli polski ambasador Jerzy Snopek oraz prezes Mazsihisz, Andras Heisler.

Program konferencji składa się z dwóch części: wykładów oraz dyskusji. Podczas prelekcji przewidziano takie tematy jak „Świat pedagogiki pierwszej połowy XX wieku”, „Myśl teologiczna i prawnicza w dziełach Korczaka” czy „Myślenie o prawach dziecka w twórczości Korczaka”.

W dyskusji zatytułowanej „Janusz Korczak żyjący wśród nas” wezmą udział przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego i ewangelickiego oraz rabin. „Ta rozmowa będzie bardzo ciekawa, bo o ideach Korczaka będzie mowa z punktu widzenia różnych wyznań. Był zasymilowanym, niepraktykującym Żydem, ale z jego dzieł przebija niewiarygodny humanizm i przenika je miłość do człowieka. To znajdzie się w centrum dyskusji” – oznajmiła Kiss.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic