W Krakowie rozpoczyna się Festiwal Conrada

Ponad 90 spotkań z pisarzami odbędzie się podczas rozpoczynającego się dziś Festiwalu Conrada. Do Krakowa przyjadą m.in. Asa Larsson, Cees Nooteboom, Peter Sloterdijk, Claudio Magris oraz filmowcy Stephen i Timothy Quay.

Tegoroczna, piąta edycja festiwalu odbywa się pod hasłem "Medium doskonałe". "Tytułowe medium posiada kilka znaczeń. Po pierwsze literatura jest medium, czyli przekaźnikiem, za pomocą którego wyrażamy swoje myśli, uczucia, dzięki któremu zawiązujemy relacje z innymi ludźmi, członkami tej samej lub innej wspólnoty społecznej. Pośredniczy także w ludzkiej komunikacji" - mówił PAP dyrektor wykonawczy festiwalu Grzegorz Jankowicz.

"Ale medialność literatury można rozumieć jeszcze inaczej. Literatura pośredniczy między różnymi sztukami. Korzysta z obrazów, jak sztuki piękne, ale też porusza nasze myślenie, jak filozofia. Pokazuje nam obce światy, jak kino, ale też stawia na scenie działających ludzi, jak teatr. Literatura jest zawsze pośrodku, pomiędzy, na przecięciu - wchodzi w związek z innymi sztukami, by poszerzyć swoje możliwości artystyczne lub przetransponować to, co jej właściwe, na znaki innych dziedzin sztuki" - dodał Jankowicz.

Podczas festiwalu "medium" pojawi się także w innym kontekście. "Medium to ktoś podatny na hipnozę. Tym aspektem zajmiemy się w ramach pasma surrealistycznego, w ramach którego na nowo postawimy pytanie o granice ludzkiej wyobraźni" - powiedział dyrektor wykonawczy Festiwalu Conrada.

Na Rynku Głównym stanie w poniedziałek instalacja "Podstawa" Martyny Wolnej, która zwyciężyła w tegorocznym konkursie na najciekawszy projekt inspirowany książką, a na Wieży Ratuszowej rozbłyśnie światło latarni na znak, że w Krakowie trwa święto literatury. Rozpocznie je spotkanie z laureatką Nagrody Nike 2013 Joanną Bator i otwarcie wystawy "Max Ernst - grafiki, ilustracje, kolaże" (obydwa wydarzenia w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha"). W pierwszym dniu festiwalu zaplanowano także spotkanie z Peterem Sloterdijkiem - niemieckim filozofem i kulturoznawcą.

Festiwal Conrada to wiele spotkań i wiele tematów. O literaturze współczesnego Iranu będą mówić pisarze: Mostafa Zamaninija i Huszang Asadi. Rita Gombrowicz opowie o swoim mężu "bez znieczulenia". Twórczość zmarłego 80 lat temu greckiego poety Konstandinosa Kawafisa przypomni tłumacz jego poezji Ireneusz Kania.

Gośćmi festiwalu będą m.in. pochodząca z Indii pisarka Kiran Desai, szwedzka "królowa kryminału" Asa Larsson, marokański pisarz, laureat m.in. Nagrody Goncourtów Tahar Ben Jelloun, włoski prozaik Claudio Magris i wielokrotnie wymieniany jako kandydat do Nagrody Nobla holenderski pisarz Cees Nooteboom.

Czytelnicy będą się mogli spotkać się m.in. z Anne Applebaum, Markiem Bieńczykiem, Maciejem Zarembą Bielawskim, Sylwią Chutnik, Wojciechem Kuczokiem, Janem Polkowskim, Szczepanem Twardochem.

Festiwalowi, który potrwa do niedzieli 27 października, towarzyszą skierowane do młodzieży lekcje czytania, a także wystawy, projekcje filmowe i warsztaty m.in. warsztaty pisania dla osób starszych i warsztaty typograficzne dla dzieci. Laureaci konkursu literackiego "Warsztat pisarza" wezmą udział w bezpłatnych, czterodniowych warsztatach pisania z Markiem Krajewskim.

Gratkę dla miłośników twórczości Witolda Gombrowicza przygotowało Wydawnictwo Literackie. 24 października od g. 20 do północy będzie można zobaczyć rękopis "Kronosa", a także rękopisy Jana Józefa Szczepańskiego, Jerzego Stuhra i Stanisława Lema.

W paśmie filmowym festiwalu odbędzie się przygotowany we współpracy z Kinem Pod Baranami przegląd filmów braci Quay. Widzowie będą mogli obejrzeć także filmy w reż. Asghara Farhadiego - nagrodzone Oscarem "Rozstanie" i najnowszą jego produkcję "Przeszłość".

Zaplanowano trzy specjalne edycje bezpłatnej wymiany książek: w Centrum Festiwalowym - w Pałacu pod Baranami, w Galerii Krakowskiej i 24 października podczas 17. Targów Książki.

Festiwal Conrada odbywa się od 2009 r. z inicjatywy "Tygodnika Powszechnego". Wydarzenie współorganizują Fundacja "Tygodnika Powszechnego", miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Projekt jest dofinansowywany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic