25 czytników trafi do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, 25 do placówek Biblioteki Kraków. Uzupełnieniem oferty będzie ruszająca od lipca dystrybucja kodów do platformy Legimi.
"Podczas pakowania na wakacyjny urlop liczy się każdy gram, zachęcamy więc do korzystania z wirtualnych półek na platformie Legimi, na które bez ograniczeń możemy zapakować nasze ulubione lektury" – zachęca dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie Jerzy Woźniakiewicz.
Kody może otrzymać każdy czytelnik Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Od 2 lipca będą one dostępne w: Punkcie Rejestracji Czytelników, Wypożyczalni Głównej, Wypożyczalni i Pracowni dla Młodzieży, Czytelni Głównej i Artetece. Ich liczba w miesiącu jest ograniczona, więc decyduje kolejność zgłoszeń. Dostęp do Legimi będzie zapewniony przez 30 dni, pod warunkiem, że aktywacja kodu nastąpiła w miesiącu, w którym został on pobrany.
Więcej będzie także czytników e-booków. W Artetece jest dostępnych obecnie 60 takich urządzeń: 30 na miejscu i 30 do wypożyczenia. Czytelnicy mogą je wypożyczyć na nie dłużej niż 14 dni, ale termin zwrotu można prolongować trzykrotnie. Opłata za przetrzymanie e-czytnika po terminie wynosi 5 zł za dzień.
"W roku 2017 w Artetece czytniki wypożyczano 458 razy, w pierwszym kwartale tego roku - 75 razy" – powiedziała PAP rzeczniczka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Agnieszka Będkowska.
Zakup czytników to jeden z elementów projektu "Fantastyczny Kraków. Literatura w mieście i miasto w literaturze" finansowanego z budżetu obywatelskiego Małopolski. Dzięki tej inicjatywie krakowianie mieli okazję spotkać ulubionych autorów, wziąć udział w warsztatach i podróżować Literackim Tramwajem.
Do krakowskich bibliotek publicznych trafiło także 3,4 tys. książek, ponad 1 tys. audiobooków, 115 gier planszowych i 114 komiksów zakupionych w ramach tego projektu realizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczna we współpracy z Biblioteką Kraków.