Jak napisać biografię człowieka, o którym nie wiadomo nawet, kim jest i jak się nazywa? Francesco Matteuzzi i Marco Maraggi znaleźli na to sposób. Śledzą spektakularną karierę anonimowego artysty, którego murale z zaułków Londynu trafiły do największych galerii, domów aukcyjnych i muzeów, oczami dwójki innych artystów graffiti. Poznają się, gdy zatrzymuje ich policja, i postanawiają wyruszyć w podróż śladem prac Banksy'ego. "Podeszliśmy do tego artysty z pokorą i staraliśmy się przedstawić taką narrację, która wyjaśni jak najszerszemu gronu odbiorców, kim jest i co reprezentuje. Prawdopodobnie nie będzie to ostatnia powieść graficzna o nim (a może o nich albo o niej?), ale z radością przedstawiliśmy światu nasze własne postrzeganie tej zadziwiającej postaci" - wyjaśnił Marco Maraggi w rozmowie z serwisem Artnet.
Jako artysta Banksy zasłynął na całym świecie muralami, które od Palestyny po Bristol w prosty i przejmujący sposób piętnują kapitalizm, kolonializm, polityków. Ikoną street artu uczynił go film dokumentalny “Wyjście przez sklep z pamiątkami” z 2010 roku. I choć legendą jest od lat, do dziś nie wiadomo, jak Banksy ma na nazwisko. Anonimowość stała się częścią zarówno tożsamości, jak i bezkompromisowego przesłania artysty, który, jak czytamy w nocie wydawcy: “wyraża przekonanie, że sztuka jest dla wszystkich, przemawia do wszystkich i jest własnością wszystkich”.
Na przestrzeni lat powstało wiele teorii na temat tożsamości Banksy’ego. Wśród wielu mniej lub bardziej prawdopodobnych pomysłów pojawiły się takie, że artysta jest członkiem zespołu Massive Attack lub Chumbawumba. Autorzy książki “His Name Is Banksy” nie starają się rozwikłać tej zagadki. Chcą raczej, śledząc razem ze swoimi bohaterami zdumiewającą karierę Banksy'ego, rzucić nowe światło na to, co sprawia, że stał się on ikoną kultury. (PAP Life)