Nagroda im. Witolda Gombrowicza przyznawana jest za debiut literacki roku. "Radom staje się miastem, które udowadnia, że jest dobrym miejscem, żeby rozpocząć tutaj wielką karierę; w tym przypadku - karierę literacką" - powiedział w środę na konferencji prasowej prezydent Radomia Radosław Witkowski, który - obok Muzeum Witold Gombrowicza we Wsoli - jest jednym z organizatorów imprezy.
W tegorocznej edycji nagrody zgłoszono 76 książek. Kapituła nominowała: Grzegorza Bogdała za "Florydę", Aleksandrę Lipczak za "Ludzi z Placu Słońca", Adama Robińskiego za "Hajstry. Krajobraz bocznych dróg", Pawła Sołtysa za "Mikrotyki" oraz Marcina Wichę za "Rzeczy, których nie wyrzuciłem".
Nominowanych i laureatów wybiera kapituła, której przewodniczy krytyk i historyk literatury, znawca twórczości Gombrowicza prof. Jerzy Jarzębski. W jej skład wchodzą: prof. Ewa Graczyk z Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Józef Olejniczak z Uniwersytetu Śląskiego (UŚ); krytyk literacka i dziennikarka "Polityki" Justyna Sobolewska; badaczka literatury z UŚ Anna Kałuża; redaktor naczelna portalu kulturalnego "dwutygodnik.com" Zofia Król oraz pisarz Zbigniew Kruszyński.
Rozstrzygnięcie nastąpi 9 września; laureat dostanie 40 tys. zł. Oprócz nagrody pieniężnej zwycięzca otrzyma lornetkę (jeden z ulubionych przedmiotów Gombrowicza) oraz statuetkę.
Wręczenie nagrody poprzedzi Festiwal "Opętani Literaturą", który potrwa w dniach 1-9 września. Złoży się na niego 16 wydarzeń. Będą to spotkania literackie, wykłady, koncerty spektakle, i projekcje filmów.
Festiwal będzie nosił tytuł "Swoi obcy". "Chcemy mówić o obcości i swojskości w sztuce. Nakazem dla artysty, który Gombrowicz wyznaczał wszystkim twórcom było to, żeby pozostawali obcy, żeby nie dawali się oswoić, obłaskawić" - powiedział dziennikarzom kurator Muzeum Witolda Gombrowicza i sekretarz kapituły Nagrody Tomasz Tyczyński.
Festiwal rozpocznie się przechadzką po Radomiu śladami Witolda Gombrowicza i jego rodziny. Gombrowicz bywał w Radomiu przy okazji pobytów w podradomskiej Wsoli w latach 1924-39. W tej miejscowości - w której obecnie znajduje się muzeum Gombrowicza - mieszkał jego brat Jerzy z żoną Aleksandrą z Pruszaków i córką Tereską. Jerzy oraz siostra Gombrowiczów - Irena są pochowani na cmentarzu przy ul. Limanowskiego Radomiu.
Organizatorami nagrody są Prezydent Miasta Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza - oddział Muzeum Literatury. Honorowy patronat nad konkursem objęła wdowa po pisarzu Rita Gombrowicz. Partnerem głównym festiwalu jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Mecenasem nagrody jest radomski przedsiębiorca Jarosław Krzyżanowski.