Grażyna Barszczewska otrzymała tytuł za "wzorcowe posługiwanie się słowem, nacechowane wartościami artystycznymi, pięknem zarówno słowa znaczącego jak również słowa brzmiącego, tudzież za nieustanne pielęgnowanie zasad dykcji i kształtowanie u innych zasad dykcji i wyrazistości wymowy scenicznej, czyli
pieczołowitości w zakresie tradycyjnego kunsztu aktorskiego".
Jury uhonorowało Tomasza Sianeckiego za "wieczne propagowanie wzorców konwersacji publicznej, w której nie tylko przestrzega się reguł etyki słowa, kultury języka i kultury osobistej oraz zasad poprawnej polszczyzny, ale także wskazuje się na potrzebę nieustannej refleksji nad językiem, jako wartością społeczną najważniejszą w życiu narodu oraz narzędziem prowadzenia dyskursu publicznego".
Stefan Stuligrosz otrzymał tytuł Mistrza Mowy Polskiej za "nieustanne łączenie sztuki słowa z brzmieniem muzycznym i za pielęgnowanie wzorców emisji słowa w chóralistyce, zwłaszcza za troskę o język używany przez dzieci i młodzież wykonującą sztukę wokalną, oraz za znakomite umiejętności używania języka opowiadającego o sztuce dźwięku realizowanego w różnych odmianach muzyki".
Nagrodę "Vox Populi", w której swojego faworyta za pomocą głosów przesyłanych Internetem i SMS-ami wybierała publiczność, zdobył dziennikarz radiowy i telewizyjny Kuba Strzyczkowski.
Jury przyznało również nagrodę specjalną - Wawrzyn Mistrza Mowy Polskiej. Laureatem został Władysław Bartoszewski. Nagrodę przyznano mu za "twórcze podejście do polszczyzny używanej w kontaktach między politykami oraz między nimi, a przez nich rządzonymi. Za odwagę formułowania niestandardowych wypowiedzi
odznaczających się skutecznością perswazyjną, trafnością w nazywaniu rzeczy po imieniu, wreszcie za zachęcanie Polaków do twórczego uczestniczenia w dyskursie publicznym".
Celem konkursu jest promowanie osób mówiących poprawnym i pięknym językiem polskim. Przedsięwzięcie to ma charakter plebiscytu - wyborów ludzi pióra, ekranu, nauki, mediów, polityki - którzy zasługują na miano Mistrzów Mowy Polskiej.
Kandydatów mogły zgłaszać instytucje samorządowe, publiczne, organizacje społeczne i pozarządowe, oraz szkoły.
W tym roku do konkursu zgłoszono 55 kandydatur. Z tego grona Rada Programu Społecznego Mistrz Mowy Polskiej wyłoniła w tajnym głosowaniu 10 nominatów. Wśród nich byli - poza nagrodzonymi - również Jacek Fedorowicz, Zbigniew Grochal, Piotr Kraśko, Sławomir Pietras, Andrzej Seweryn oraz Andrzej Zalewski.
Laureatami poprzednich edycji konkursu byli m.in.: Anna Seniuk, Krystyna Czubówna, Stefania Grodzieńska, Gustaw Holoubek, Jeremi Przybora, Jolanta Fajkowska, Tadeusz Zwiefka, Józef Oleksy, Jan Rokita i Jan Nowak-Jeziorański.