Posłuchaj relacji reportera RMF FM Mateusza Chłystuna z finałowej gali!
Rozmowa z Pauliną Hendel, autorką książki "Żniwiarz. Droga dusz" - zwyciężczynią w kategorii fantastyka młodzieżowa
Rozmowa z współorganizatorką gali Izabelą Sadowską z lubimyczytac.pl
Rozmowa z Łukaszem Orbitowskim, zwycięzcą w kategorii literatura piękna za powieść "Kult"
Wśród nominowanych w plebiscycie autorów znaleźli się najpopularniejsi w Polsce pisarze, których wydane w 2019 roku książki były wysoko oceniane przez czytelników. I tak wśród rodzimych twórców nie mogło zabraknąć Katarzyny Grocholi, Remigiusza Mroza czy Jakuba Małeckiego. Natomiast wśród zagranicznych: J.K. Rowling, Michela Houellebecqa, Jo Nesbø czy Stephena Kinga. Wymienieni już Michelle Obama i Edward Snowden rywalizują w kategorii Autobiografie, biografie, wspomnienia, Michel Houellebecq i Malcolm XD walczą o wygraną w kategorii Literatura piękna, a sukcesy Olgi Tokarczuk i Andrzeja Sapkowskiego nominowano w kategorii Literackie Wydarzenie Roku. Łącznie nominowanych jest aż 230 tytułów w 12 kategoriach, w tym 96 pisarzy polskich. Głosowanie trwa do końca lutego na stronie: https://lubimyczytac.pl/plebiscyt a na głosujących czekają kody Allegro Smart! na darmową dostawę kurierem lub do sieci 20 tys. punktów odbioru i automatów paczkowych w całym kraju.
„Dzięki zaangażowaniu użytkowników lubimyczytać.pl, którzy wystawili książkom już przeszło 21 milionów ocen, możemy śledzić literackie trendy i wyróżnić najchętniej czytane książki. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa. Wspólnie z naszymi partnerami nadajemy plebiscytowi nowy wymiar. Głos pozostaje w rękach internautów, a w ich imieniu wręczymy statuetki zwycięzcom na niezwykłej, literackiej gali finałowej w Starym Browarze. Dodatkowo przygotowaliśmy dla wszystkich głosujących liczne niespodzianki, które łączą świat pisarzy, wydawców i czytelników” – mówi Izabela Sadowska, prezes lubimyczytać.pl.
W tym roku po raz pierwszy plebiscyt organizowany jest we współpracy z Allegro – jedną z największych internetowych księgarni w Polsce. Tylko w ubiegłym roku Polacy kupili tam prawie 11 milionów książek!
„Książki były jedną z pierwszych kategorii produktów, jakie 20 lat temu pojawiły się na naszej platformie. Dzisiaj sprzedaż na Allegro prowadzi 140 tys. małych i średnich firm, które wystawiają średnio 13 mln ofert w ramach tej kategorii. Od lat pokonujemy bariery związane z dostępem do książek - dzięki szerokiej ofercie, atrakcyjnym cenom, szybkim i wygodnym zakupom docieramy do każdego czytelnika, również tam gdzie dostęp do biblioteki czy księgarni jest ograniczony. W efekcie, tylko w ubiegłym roku co piąty nasz klient kupił przynajmniej jedną książkę. Dlatego cieszymy się, że możemy współorganizować największy plebiscyt czytelniczy w Polsce i razem wybrać najlepsze książki 2019 roku”- mówi Francois Nuyts, prezes Allegro.
W plebiscycie Książka Roku 2019 lubimyczytać.pl i Allegro każdy internauta ma do dyspozycji 13 głosów, po jednym w każdej kategorii: literatura piękna; powieść historyczna; kryminał, sensacja, thriller; literatura obyczajowa, romans; literatura faktu, publicystyka; autobiografia, biografia, wspomnienia; fantasy; science fiction; horror; literatura młodzieżowa; fantastyka młodzieżowa; literatura dziecięca. Dodatkowo w tym roku, internauci wybiorą również Literackie Wydarzenie Roku 2019. Głosowanie potrwa do 29 lutego na stronie https://lubimyczytac.pl/plebiscyt Partnerem strategicznym plebiscytu jest Stary Browar, honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak a patronat medialny radio RMF Classic. Wyniki głosowania zostaną ogłoszone podczas oficjalnej gali 6 marca w Starym Browarze w Poznaniu - współczesnym centrum handlowym, które jest równocześnie autentycznym centrum kultury i edukacji. Wydarzenie jest jednym z elementów „Weekendu z książką” - w Starym Browarze 7 marca odbędą się spotkania autorskie, a 8 marca wielka wymiana książek.
“To będzie święto dla każdego entuzjasty literatury - spotkania z literackimi idolami, dyskusje o książkowych hitach ostatniego roku i możliwość uzupełnienia domowej biblioteczki w czasie akcji „Z półki na półkę”. Jesteśmy dumni, że możemy współtworzyć tak ważne wydarzenie, którego celem jest popularyzacja czytelnictwa” - mówi Joanna Tupalska, dyrektor marketingu Starego Browaru.
Serwis lubimyczytać.pl powstał w 2011 roku i stał się niekwestionowanym liderem na rynku polskich serwisów o książkach. Miesięcznie portal odwiedza przeszło 3,2 mln unikalnych użytkowników, którzy napisali 2 mln opinii. Serwis otrzymał wiele nagród: m.in. Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii „Kultura w sieci”, nagrodę „Firma Polskiego Internetu” czy Gazelę Biznesu. Pod patronatem lubimyczytać.pl ukazało się około 2,3 tys. książek z 80 wydawnictw.
Allegro to lider technologii o europejskich korzeniach i jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek w Polsce. Obecnie jest to najpopularniejsze miejsce zakupów online w Polsce i szósty eTail w Europie. Od 1999 r. sprawiamy, że zakupy stają się coraz przyjemniejsze. Oszczędzamy czas oraz zapewniamy komfort i wygodę klientom. Umożliwiamy wszystkim w Polsce - niezależnie od miejsca zamieszkania - dostęp do największego wyboru produktów w najlepszych cenach. Na platformie Allegro można znaleźć dziś prawie 130 milionów ofert od ponad 140 tysięcy profesjonalnych sprzedawców - nie tylko największych światowych marek, ale przede wszystkim polskich małych i średnich przedsiębiorstw. W serwisie zarejestrowanych jest 21 milionów kont klientów.