"Yoko i John" - książka Jonathana Cotta trafi do księgarń 7 lutego

"Yoko i John. Dni, których nigdy nie zapomnę" Jonathana Cotta to zbiór wywiadów i rozmów z Johnem Lennonem i Yoko Ono, od 1968 r. do śmierci Lennona w 1981. Książka trafi do polskich księgarń 7 lutego.

"Kiedyś John powiedział mi: Yoko jest najsławniejszą nieznaną artystką. Wszyscy znają jej nazwisko, ale nikt nie wie, co ona robi" - wspomina we wstępie do swojej książki Jonathan Cott.

Gdy się poznali, Lennon był jednym z najsłynniejszych muzyków na świecie, liderem grupy The Beatles. Ono była awangardową artystką, współpracującą z takimi artystami jak John Cage czy Ornette Coleman.

Gdy w 1970 r. muzycy The Beatles ogłosili rozpad zespołu, publiczność obwiniała żonę Lennona. Stała się ofiarą nagonki i oskarżeń o skonfliktowanie muzyków. Dopiero w 2012 r. Paul McCartney, były basista "fantastycznej czwórki" z Liverpoolu powiedział w wywiadzie: "To nie Yoko jest winna rozpadu Beatlesów. Grupa i tak się już wówczas rozpadała".

Książka Cotta to zbiór, nie publikowanych dotąd w pełnej formie, wywiadów, jakie przeprowadził on z Lennonem i Ono. "Kiedy na początku lat 70. John i Yoko przeprowadzili się na stałe do Nowego Jorku, zacząłem na nich wpadać o różnych dziwnych porach i w dziwnych miejscach. Poza tym, od czasu do czasu spotkaliśmy się we trójkę, żeby zjeść razem kolację. W tej książce zawarłem relację z jednej z naszych najniezwyklejszych i najbardziej ożywionych rozmów przy kolacji, prowadzonej 17 marca 1971 r." - pisze Cott we wstępie.

Lennon wypowiada się na tematy prywatne, ocenia siebie jako ojca: "Wszyscy jesteśmy samolubni, ale uważam, że tak zwani artyści są kompletnie samolubni: myślenie o Yoko, Seanie albo o kocie czy o kimkolwiek innym niż ja sam - o moich wzlotach i upadkach, o moich małych problemikach - jest dużym wysiłkiem. Oczywiście, jest też satysfakcja i radość, ale jednak..." - wyznał autor "Mind Games", "Watching The Wheels" i "Working Class Hero". "Piszę piosenkę o dziecku, ale lepiej bym zrobił, gdybym spędził ten czas, grając z nim w piłkę" - dodał.

Eks-Beatles wiele mówi na temat swojej twórczości oraz krytyki dziennikarskiej: "Imagine została zaakceptowana, ale nie tekst piosenki, któremu zarzucili naiwność za to, że próbuję sobie w nim wyobrazić, że nie ma czegoś takiego jak państwa i narodowości. No i oczywiście zrecenzowali Walls and Bridges, pisząc, że albumowi brak solidnej rzeczywistości Mother i Working Class Hero z mojej płyty Plastic Ono. A Mind Games wręcz znienawidzili" - wylicza.

"Niech Bóg dopomoże Bruce'owi Springsteenowi, kiedy zdecydują, że już nie jest Bogiem (...) Teraz jego fani są zadowoleni. Opowiedział im o piciu, podrywaniu dziewczyn, o samochodach i tak dalej (...) Ale kiedy przestanie, żeby zmierzyć się z własnym sukcesem, ze starzeniem się i z koniecznością nieustannego tworzenia nowych rzeczy, naskoczą na niego i mam nadzieję, że to wytrzyma" - powiedział Lennon.

Poza tym publikacja zawiera także rozmowę z Lennonem z 5 grudnia 1981 r., przeprowadzoną na trzy dni przed śmiercią muzyka z rąk zamachowca. Był to ostatni udzielony przez niego wywiad; został opublikowany w magazynie "Rolling Stone" w grudniu 2010 r. "Yoko i John" zawiera pełną wersję dziewięciogodzinnej rozmowy.

14 marca 2012 r. Cott spotkał się w Sztokholmie z Yoko Ono, by przeprowadzić z nią wywiad specjalnie na potrzeby książki, w której rozmowa ta ukazuje się po raz pierwszy. Poza tym do wydawnictwa dołączono fragmenty esejów Cotta zatytułowanych: "John Lennon. How He Became Who He Was" (opublikowany po raz pierwszy w 1982 r.) oraz "Children of Paradise. Back to Where We Once Belonged" (ukazał się w 1977 r. w "Rolling Stone").

Publikacja zawiera czarno-białe fotografie i ilustracje autorstwa Lennona.

Książka "Yoko i John. Dni, których nigdy nie zapomnę" ukaże się nakładem wydawnictwa Znak.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic