Za tydzień festiwal Poznań Poetów

Konferencja naukowa poświęcona Stanisławowi Barańczakowi będzie elementem szóstej edycji festiwalu Poznań Poetów, który ruszy 20 maja. W jego ramach zaplanowano też m.in. spotkania z poetami, pokazy filmów, a także wykłady o poezji.

Zgodnie z założeniami organizatorów festiwal jest miejscem spotkania środowiska literackiego, a także realizacją nowatorskiego modelu promocji czytelnictwa. Poznawanie poezji i czytelnictwo będą promowane m.in. poprzez koncerty, grę miejską, konkursy, poetycką grę komputerową, seanse filmowe czy instalacje artystyczne. Organizatorem sześciodniowego festiwalu jest Centrum Kultury Zamek.

Jak powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej kurator wydarzenia prof. Piotr Śliwiński, w Poznaniu mieszka bardzo wielu dobrych poetów, wielu też jest lub było związanych z tym miastem. "Poznań Poetów nie jest festiwalem poetów poznańskich, to wydarzenie, na które przyjeżdżają twórcy z różnych stron Polski i spoza kraju" - zastrzegł.

W ramach festiwalu odbędzie się konferencja naukowa "Poeta i duch wolności. Sesja o twórczości Stanisława Barańczaka", organizowana wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza. Jak podkreślił prof. Śliwiński, Barańczak to "zapominana chluba kultury polskiej i niewątpliwie kultury w Poznaniu".

"Jego nieobecność w kraju, także nieobecność związana z jego stanem zdrowia powoduje, że zapominamy, kim on tutaj był i nadal być powinien. To postać legendarna pod każdym względem: fantastyczny debiut, ogromny dorobek poetycki, niebywały dorobek translatologiczny, ale także postawa polityczna, społeczna" - powiedział.

Do udziału w konferencji zaproszeni zostali badacze twórczości Barańczaka, ale także jego współpracownicy i osoby z nim związane. Zaplanowano m.in. pokaz filmu "Stanisław Barańczak" w reżyserii Joanny Malinowskiej oraz prezentacje jego w wierszy w wykonaniu aktorów Teatru Ósmego Dnia.

Stanisław Barańczak wyemigrował z Polski do Stanów Zjednoczonych w 1981 r. Choruje na parkinsona.

W trakcie kolejnych festiwalowych dni odbywać się będą prezentacje filmów poświęconych poetom lub związanych z ich twórczością, wykłady, prezentacje poezji dla dzieci, występy i koncerty.

Zaplanowano liczne spotkania z twórcami poznańskimi, polskimi i zagranicznymi. Do Poznania przyjadą m.in. Ryszard Krynicki, Jurij Andruchowicz, Lech Janerka, Marcin Baran i Marek Bieńczyk. Swoje nowe książki w Poznaniu zaprezentują Marcin Świetlicki, Szczepan Kopyt i Agnieszka Wolny-Hamkało.

W trakcie festiwalu rozstrzygnięty zostanie konkurs im. Klemensa Janickiego dla młodych poetów, w którym nagrodą jest publikacja tomiku wierszy. Będzie też konkurs na wiersz miłosny.

Podczas Poznania Poetów nie zabraknie też tradycyjnego meczu piłkarskiego "o rację ostateczną" - pomiędzy poetami a krytykami. Tym razem, po serii wygranych krytyków nad poetami, organizatorzy zdecydowali się przenieść rozgrywki z murawy na stoły do piłkarzyków.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic