"Zwierzęta zodiaku w kulturze Japonii"

W filmach i książkach o tematyce orientalnej często można spotkać się z nietypowymi określeniami „godzina psa”, „urodzony pod znakiem świni” czy „rok konia”. Wszystkie te pojęcia związane z zodiakiem chińskim. Jest on ważnym element nie tylko kultury Kraju Środka, ale również Japonii. Niniejsza książka prezentuje głównych bohaterów zodiaku czyli zwierzęta widziane oczami mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni.

Publikacja przeniesie czytelnika w świat pełen mitycznych stworzeń, duchów, potworów i przybliży wyobrażenia oraz przesądy związane z poszczególnymi znakami. Podobnie jak w poprzedniej książce autorki (Tradycje kulinarne Japonii) nie zabraknie również odniesień do religii, sztuki czy nawet pop kultury japońskiej.


Jikkan jūnishi (zwany również eto) jest to japoński system liczenia dni, miesięcy i lat, używany również do określania pory dnia oraz kierunków geograficznych. Rodowód tego systemu nie jest jednak wyspiarski. Kalendarz pochodzi ze starożytnych Chin. Jego podstawą jest cykl sześćdziesięcioletni, stworzony poprzez kombinację Dziesięciu Pni Niebiańskich (jikkan) i Dwunastu Gałęzi Ziemskich (jūnishi) układających się w pary powtarzające się co sześćdziesiąt lat.



RECENZJE NAUKOWE

[…] Książka może stać się dla czytelnika pożytecznym przewodnikiem po wzbudzającym coraz większe zainteresowanie świecie symboli, wierzeń i przesądów w kulturze japońskiej związanych z rachubą czasu, przepowiadaniem pomyślności i miejscem jednostki ludzkiej w środowisku przyrody.
[…] Autorka stara się zaprezentować symboliczną strukturę kalendarza, zasady rachuby czasu oraz rozmaite przekazy kulturowe, takie jak mity, legendy, podania, anegdoty, baśnie i przysłowia odnoszące się do zwierzęcych symboli w kalendarzu tym, który funkcjonuje na szerokim terytorium Azji Wschodniej w różnych odmianach lokalnych. Zebrany przez nią zbiór takich źródeł etnologicznych oraz językowych przynosi interesujące spostrzeżenia, wyobrażenia oraz przesądy odnoszące się do świata zwierzęcego reprezentowanego przez dwanaście symboli.

prof. dr hab. Romuald Huszcza



Po stosunkowo nie tak dawnym sukcesie wydawniczym pierwszej książki Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek poświęconej tradycjom kulinarnym Japonii, mamy już do czynienia z przygotowaną do druku drugą książką o równie fascynującej tematyce. Świat japońskich symboli, mitów, legend i baśni oraz przesądów zawsze fascynował ludzi Zachodu, na trwałe znalazł także swoje odbicie w szeroko rozumianej kulturze Japonii.
[...] Autorka podjęła się niełatwego zadania, mianowicie trudu przedstawienia świata zwierzęcego japońskiego zodiaku na szerokim tle historyczno-kulturowym. Tak ujęta problematyka nie była dotąd w Polsce przedmiotem odrębnych badań.
[...] Narracja jest interesująca koncentrująca uwagę Czytelnika nie tylko na legendach i przekazach literackich, lecz także na uwarunkowaniach charakterologicznych każdego znaku odnoszącego się do ludzi. Wkomponowanie w tekst przysłów i porzekadeł związanych z każdym znakiem japońskiego zwierzęcego zodiaku jest pomysłem wielce oryginalnym i wzbogacającym tok narracji.

prof. dr hab. Józef Włodarski


"Zwierzęta zodiaku w kulturze Japonii" - Magdalena Tomaszewska-Bolałek
Wydawnictwo Hanami

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic