ON AIR
od 14:00 Życie z klasą zaprasza: Urszula Urzędowska

4 produkty i usługi bankowe, które pomogą Ci zaoszczędzić pieniądze

Oszczędzanie jest istotnym elementem racjonalnego zarządzania finansami, a odłożona gotówka zapewnia poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Większość osób gromadzi pieniądze z myślą o zapewnieniu dobrej przyszłości sobie i bliskim. Sprawdź, jakie produkty i usługi bankowe pomogą Ci w odłożeniu kapitału na „czarną godzinę”.

4 produkty i usługi bankowe, które pomogą Ci zaoszczędzić pieniądze

Jakie produkty i usługi bankowe ułatwiają oszczędzanie?

Motywacje do oszczędzania są różne. Część osób odkłada pieniądze w celu stworzenia poduszki finansowej lub jako zabezpieczenie na wypadek utraty pracy. Inne — zbierają na podróże, zakup samochodu czy remont mieszkania. Metody gromadzenia kapitału również znacząco się od siebie różnią. Dla niektórych sposobem na odkładanie pieniędzy staje się niemarnowanie jedzenia, porównywanie cen produktów przed zakupem lub kupowanie wyłącznie na wyprzedażach. Dla innych – produkty i usługi oferowane przez instytucje finansowe. Banki proponują wiele ciekawych możliwości stworzonych z myślą o skutecznym i wygodnym gromadzeniu kapitału.

1.     Konto oszczędnościowe

Odkładanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym to prawdopodobnie najpopularniejsze rozwiązanie. Pozwala korzystać ze specjalnego rachunku bankowego przeznaczonego do pomnażania zebranego kapitału.

Konta oszczędnościowe to proste i intuicyjne produkty. Mają określone oprocentowanie, od którego zależy wysokość naliczonych odsetek. Sprawdzą się zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla przedsiębiorstw. Do największych zalet kont oszczędnościowych należy zaliczyć:

  • swobodny dostęp do gotówki;
  • możliwość otworzenia rachunku bez wychodzenia z domu;
  • dużą dostępność i zróżnicowanie ofert;
  • bezpieczeństwo zgromadzonych pieniędzy zapewniane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG);
  • szansę na uzyskanie premii za otwarcie rachunku.

Przed otwarciem konta oszczędnościowego zwróć uwagę na warunki narzucone przez banki. Niektóre oferty wymuszają konieczność otwarcia rachunku i wiążą się z dodatkowymi opłatami za przelewy czy wypłaty z bankomatów. Pamiętaj, że od wypracowanego zysku musisz zapłacić tzw. podatek Belki wynoszący 19%. Przeważnie jest on automatycznie pobierany przez bank.

2.     Lokata bankowa

Kolejną popularną formą oszczędzania jest lokowanie pieniędzy na lokacie bankowej. Polega to przekazaniu na rzecz banku kapitału na określony w umowie czas. W zamian za zamrożenie pieniędzy, np. na 12 miesięcy, klient otrzymuje zwrot całości wpłaconej kwoty powiększony o naliczone odsetki. Przedterminowe wypłacenie kapitału wiąże się najczęściej z całkowitą lub częściową utratą należnego zysku.

Do uruchomienia lokaty wystarczy znaleźć odpowiednią ofertę i wypełnić wniosek online. Później pozostaje jedynie przelać środki na wskazany rachunek i czekać na kapitalizację odsetek. Całość zajmuje zaledwie kilkanaście minut i nie wymaga wiele zaangażowania.

Lokaty bankowe są oferowane na określonych warunkach. Banki wprowadzają często zakres kwotowy, który uniemożliwia wpłacanie zbyt małych lub zbyt dużych kwot. Przykładowo Lokata Online Nowe Środki proponowana przez Santander Consumer Bank umożliwia ulokowanie od 1 000 do 400 000 zł.

W przypadku lokat bankowych, podobnie jak przy kontach oszczędnościowych, zysk podlega opodatkowaniu. Dlatego z wypracowanych odsetek bank każdorazowo odprowadzi 19%.

3.     Moneyback

Usługa moneyback to forma promocji bankowej, która umożliwia odzyskanie części pieniędzy ze zrealizowanych transakcji. Po spełnieniu określonych warunków i zapłaceniu kartą debetową klient może liczyć na zwrot środków o określonej wartości procentowej. Przeważnie taka usługa ma zachęcić konsumentów do skorzystania z oferty danej instytucji.

4.     Autooszczędzanie

Autooszczędzanie to usługa oferowana przez wiele banków w ramach rachunku osobistego. Stanowi alternatywę dla klasycznej skarbonki. Pozwala na odkładanie niewielkich kwot z każdej płatności kartą bądź wykonanego przelewu. Jak to działa? Otóż przy bezgotówkowym regulowaniu należności określona suma pieniędzy automatycznie trafia na konto oszczędnościowe. Może to być stała kwota doliczana do każdej transakcji (np. 5 zł), jej wartość procentowa lub różnica wynikająca z zaokrąglenia sumy np. do części dziesiętnych.

Takie rozwiązanie pozwala na regularne odkładanie kapitału bez szkody dla budżetu. W ten sposób można zupełnie nieświadomie odłożyć nawet kilkaset złotych miesięcznie. Zgromadzone w ten sposób pieniądze przeznaczysz na dowolny cel.

Podsumowanie

Oszczędzanie jest dla wielu osób najlepszym sposobem na utrzymanie stabilizacji i zachowanie poczucia bezpieczeństwa w niespodziewanych sytuacjach. Zgromadzone pieniądze pozwolą Ci m.in. sfinansować nagłe wydatki i zrealizować marzenia. Jeśli okazało się, że zgromadzony kapitał nie wystarcza, możesz rozważyć skorzystanie z wsparcia banku. Sprawdź ranking kart kredytowych i wybierz produkt dostosowany do Twoich potrzeb.

Artykuł sponsorowany

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic