Pierwsza praca bez doświadczenia — jak ją zdobyć w dużych miastach?

Jak znaleźć pracę bez doświadczenia? To pytanie, które zadają sobie najczęściej młodzi ludzie, dopiero wchodzący na rynek pracy, ale także osoby, które z jakichś powodów (np. choroby czy urlopu macierzyńskiego) nie mają zbyt bogatego CV lub mają dużą przerwę w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jak mądrze rozpocząć karierę zawodową i gdzie skutecznie szukać pierwszej pracy.

Pierwsza praca bez doświadczenia — jak ją zdobyć w dużych miastach?

Praca dla osoby bez doświadczenia — stwórz odpowiednie CV

Zdobycie pracy bez doświadczenia nie musi być trudne. Zwłaszcza że na obecnym rynku zatrudnienia wcale nie grozi nam tak duża konkurencja. Żeby osiągnąć sukces, przyciągnąć uwagę rekrutera i dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, w pierwszej kolejności warto skupić się na skonstruowaniu dobrego CV.

Nawet jeśli nie masz doświadczenia zawodowego, nie zostawiaj tego pola pustym. To najgorsze, co możesz zrobić. W ten sposób skupisz uwagę pracodawcy dokładnie na braku doświadczenia. W zamian należy podkreślić Twoje mocne strony.

Możesz dowieść swojej znajomości języka angielskiego? Wpisz to do CV. Masz czynne prawo jazdy i wyższe wykształcenie? Ukończyłeś jakieś kursy, szkolenia, staże lub praktyki? Może byłeś redaktorem szkolnej gazetki, grałeś w kółku teatralnym albo pomagałeś kolegom z klasy w nauce matematyki? Udzielasz się w wolontariacie?

Koniecznie napisz w swoim CV o każdej z takich rzeczy! Pomagają one m.in. w zdobywaniu kompetencji miękkich, które również są mile widziane na wielu stanowiskach i często wręcz zapewniają zatrudnienie. Niech Twoje dokumenty aplikacyjne zawierają wszystko, co tylko przyjdzie Ci do głowy, a może stanowić wartość.

W ten sposób przyciągniesz uwagę potencjalnych pracodawców, nawet nie mając doświadczenia zawodowego. Czasem dobrym pomysłem jest również list motywacyjny. Pozwoli on pracodawcy nieco lepiej Cię poznać i przybliżyć Twoją motywację do podjęcia pracy.

Co pomoże zdobyć pierwszą pracę?

Jeśli jednak naprawdę nie masz czego zawrzeć w swoim CV, to znak, że najwyższy czas na zdobycie doświadczenia, które znajdziesz nie tylko w samej pracy, ale i np. podczas staży zawodowych, praktyk, na dobrych kursach czy szkoleniach albo udzielając się w wybranym wolontariacie.

Skup się na działaniu i pod żadnym pozorem nie twórz nieprawdziwych dokumentów aplikacyjnych. Doświadczeni rekruterzy szybko zorientują się, że kłamiesz i żaden z nich nie da szansy takiemu kandydatowi. Żaden pracodawca nie chce mieć w swoich szeregach kłamcy.

Gdzie szukać ofert pracy dla osoby bez doświadczenia?

Jeśli szukasz pracy bez doświadczenia, warto sprawdzać aktualne oferty na GoWork.pl z Twojego miasta. To doskonały sposób na to, aby dowiedzieć się, w jakich branżach jest najwięcej ogłoszeń kierowanych właśnie do osób, takich jak Ty. Powyższy przykład Poznania ukazuje, że zwłaszcza w dużych miastach znalezienie ofert pracy dla osób bez doświadczenia nie będzie problemem. W mniejszych miejscowościach problem ten może okazać się bardziej znaczący, jednak i w nich oferty pracy dla osób bez doświadczenia pojawiają się regularnie.

Możesz także nawiązać współpracę z agencją pośrednictwa pracy, wpisaną na krajową listę firm oferujących takie usługi. W znalezieniu odpowiedniego stanowiska pomagają również urzędy pracy.

Alternatywą jest nawet zagraniczna praca. Holandia czy Niemcy to najczęstsze kierunki wyjazdów. Zagraniczny kontrakt to jednak często wyłącznie praca fizyczna (np. pakowanie jajek, pracownik produkcji i sortowania towaru itp.).

Nie wszystkie ogłoszenia zawierają także zapisy takie jak "Nie wymagamy doświadczenia zawodowego ani posługiwania się językiem niemieckim czy językiem angielskim". W większości praca dla zagranicznej firmy wiąże się z wymogiem wykazywania dużej samodzielności.

zdalna rozmowa kwalifikacyjna

Branże idealne na pierwszą pracę — gdzie nie wymagają doświadczenia?

Są branże, do których łatwiej wejść, kiedy nie ma się doświadczenia, ponieważ często jedynym wymaganiem, które stawiają przed kandydatami, jest chęć rozwoju i nauki nowych rzeczy. Może to być m.in. gastronomia, handel, obsługa klienta czy niejedna praca biurowa.

Także niektóre znane firmy reklamują się, jako dobre miejsca zatrudnienia dla pracowników szukających swojej pierwszej pracy i niemających doświadczenia. Są stanowiska, na których liczą się przede wszystkim umiejętności miękkie czy konkretne cechy charakteru.

To aspekty, które rozwijamy w toku kariery zawodowej, ale równie często nabywamy je już w szkole. Takie kompetencje miękkie to np. umiejętność pracy z drugim człowiekiem czy łatwość nawiązywania kontaktów.

Jeśli dodać do tego język angielski, to mamy jedne z podstawowych wymagań, które spełniają przedstawiciele handlowi albo specjalista ds. obsługi klienta.

spotkanie zespolu praca

Szukam pierwszej pracy — czym powinienem się kierować?

Osoby pracujące i, już jakiś czas, poruszające się na rynku pracy, mają inne kryteria, według których szukają nowych propozycji współpracy. W przypadku pierwszej pracy najważniejsze powinno być przede wszystkim zdobycie nowych umiejętności i doświadczenia.

Miejsce pracy, które płaci gorzej, ale pozwoli skupić się na rozwoju i nawiązywaniu kontaktów zawodowych, jest na początku kariery dużo lepszą opcją, niż np. dobrze wynagradzane, ale nieperspektywiczne stanowisko.

Istotną rolę odgrywa także przebieg naszej nauki czy realizowanych zainteresowań i pozostałych aktywności. Warto spróbować znaleźć pracę na stanowisku, które koresponduje z tym, co lubimy, co już znamy i do czego nabyliśmy pierwsze kwalifikacje.

Artykuł sponsorowany

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic