Stare Miasto w Krakowie
Stare Miasto stanowi najstarszą część Krakowa. Wraz z obszarami: Wawel, Kazimierz i Stradom, Stare Miasto zostało wpisane w 1978 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Spacerując malowniczymi ulicami Starego Miasta warto zobaczyć główne zabytki tego historycznego miejsca:
* Kościół Mariacki – kościół wybudowany na przełomie XIV i XV wieku. Znajduje się przy Rynku Starego Miasta i jest odwiedzany przez miliony turystów z całego świata. Spacerując po rynku, co godzinę można usłyszeć legendarny hejnał rozbrzmiewający z wyższej z dwóch wież kościoła. W wewnątrz kościoła znajduje się gotycki Ołtarz Mariacki Wita Stwosza, wykonany z 3 rodzajów drewna, przedstawiający sceny radości Matki Boskiej.
* Sukiennice - budynek przyciągający turystów ze względu na szczególne walory architektoniczne. W sukiennicach wciąż znaleźć można stragany z rękodziełem, pamiątkami i biżuterią.
* Zamek Królewski na Wawelu - historyczna siedziba polskich królów w XI- XVII wieku. W zamku zobaczyć można Komnaty Królewski, Głowy Wawelskie, które zdobią strop sali Poselskiej, Skarbiec i Zbrojownię.
* Brama Floriańska i Barbakan - średniowieczne elementy obronne
Auschwitz - Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945)
Auschwitz - Birkenau to wpisany w 1979 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO, kompleks nazistowskich obozów koncentracyjnych, znajdujących się na terenie Oświęcimia, Brzezinki i Monowic. Są udokumentowaniem zbrodni nazistowskich dokonanych na ludności polskiej i żydowskiej w latach 1940-1945. Z oddalonego o ok. 67 km Krakowa można wziąć udział w zorganizowanych wycieczkach auschwitz tours, które zapewnią zwiedzanie całego kompleksu tego obiektu.
Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni
Oddalone o ok. 40 km od Krakowa historyczne kopalnie soli zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO kolejno w 1979 r. i 2013 r. Kopalnia soli w Wieliczce to prawie 3 kilometry korytarzy i 135 metrów zejścia schodami pod ziemię. Podziwiać tam można piękne i okazałe solne komory, wyjątkowe solne rzeźby i podziemne jeziora. Znajdująca się 101 metrów pod ziemią Kaplica św. Kingi zachwyci każdego zwiedzającego kryształowymi żyrandolami, rzeźbioną posadzką , płaskorzeźbami oraz majestatycznymi ołtarzami.
Kalwaria Zebrzydowska
Sanktuarium pasyjno- maryjne ojców Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej to wpisane w 1999 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO miejsce kultu. Obrzędy religijne, które mają szczególnie adoracyjny i nabożny charakter (Wielki Tydzień i Misterium Męki Pańskiej oraz Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny), przyciągają pielgrzymów z całego świata.
Drewniane kościoły południowej Małopolski
Kościoły południowej Małopolski to grupa cennych architektonicznie i historycznie obiektów, które historią sięgają do XIV wieku. Zabytkowe drewniane kościoły to: Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim (zdj.), Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej, Kościół św. Filipa i św. Jakuba w Sękowej oraz Kościół św. Michała Archanioła w Biranowej. Zgodnie z opinią UNESCO kościoły południowej Małopolski są "harmonijnym połączeniem walorów historycznych, artystycznych, architektonicznych i najcenniejszą polichromią drewnianych kościołów".