Poznań
8-23.10.2016
Preselekcje
Bardzo cieszy nas fakt, że organizowany przez nasze Towarzystwo konkurs jest znany na całym świecie, a chętni do wzięcia w nim udziału są przedstawiciele aż tylu, nierzadko odległych, krajów, np. Australii, Nowej Zelandii, Brazylii, Wenezueli i USA.
Preselekcje do jubileuszowej edycji odbyły się w czterech miastach : Toronto, Interlaken, Gdańsku i Tokio.
W programie preselekcji znalazły się następujące utwory:
1. F. Mendelssohn-Bartholdy: Koncert skrzypcowy e-moll op. 64, część I (z towarzyszeniem fortepianu)
2. J. Brahms: Sonata nr 2 A-dur op. 100, cz. I lub C. Franck: Sonata A-dur, cz. III
3. H. Wieniawski: Kaprys nr 3 lub 4, op. 18
4. N. Paganini: jeden z Kaprysów z op. 1
Kandydatów przesłuchiwał osobiście przewodniczący Jury Maxim Vengerov .
Przesłuchania konkursowe
Koncepcję programową 15. Międzynarodowego Konkursu im. H. Wieniawskiego opracował Maxim Vengerov w porozumieniu z organizatorem konkursu. Dwa pierwsze etapy wypełnią wirtuozowskie kompozycje na skrzypce solo oraz na skrzypce z towarzyszeniem fortepianu (wśród nich nie zabraknie utworów patrona konkursu), w trzecim etapie młodym artystom będzie towarzyszyć orkiestra kameralna, zaś w czwartym, finałowym etapie wybrane przez uczestników konkursu koncerty skrzypcowe (w tym obowiązkowo jeden z koncertów H. Wieniawskiego) zabrzmią z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej.
Konkurs będzie przebiegał w czterech etapach otwartych dla publiczności.
Harmonogram
Wszystkie przesłuchania odbywać się będą w Auli Uniwersyteckiej im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Koncert Inauguracyjny: 8 października 2016, godz. 19
I etap: 9 - 12 października, godz. 10 i 16
II etap: 13 - 15 października, godz. 10 i 16
III etap: 16 - 18 października, godz. 18
IV etap: 20 - 22 października, godz. 18
Gala i Koncert Laureatów: 23 października, godz. 19
25 października 2016 roku Koncert Laureatów zostanie powtórzony w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu (www.nfm.wroclaw.pl).
Szczegółowy harmonogram i program dostępny jest na na stronie www.wieniawski-competition.com
IMPREZY TOWARZYSZĄCE
Maraton skrzypcowy „Zagraj na Wieniawskim!”
16.10.2016, godz. 12-15
Poznań, Stary Browar, Atrium
Do udziału w wydarzeniu zapraszamy wszystkich - dzieci, młodzież, seniorów, amatorów i profesjonalistów, którzy potrafią grać na skrzypcach i chcieliby zaprezentować swoje umiejętności szerszej publiczności. Każdy z uczestników otrzyma pamiątkowy dyplom.
16 października 2016 roku od godziny 12.00 do 15.00 zapraszamy wszystkich melomanów do odwiedzenia Atrium w Starym Browarze w Poznaniu i posłuchania występów solistów i zespołów kameralnych! Wstęp wolny.
Aby zostać uczestnikiem maratonu należy zarejestrować się wypełniając formularz zgłoszeniowy zamieszczony na stronie Konkursu.
Partnerem maratonu skrzypcowego jest Stary Browar w Poznaniu.
Wystawa plenerowa
“Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego 1935-2016”
13-23.10.2016
Poznań, pl. Adama Mickiewicza
Zaprezentowane zostaną fotografie z obrad jury, zdjęcia laureatów, uczestników i znamienitych gości. Pokażemy, w jakich warunkach odbywały się pierwsze edycje konkursu, przypomnimy sylwetki najbardziej zasłużonych jurorów i organizatorów. Przedstawimy również historię konkursu, a specjalne miejsce na wystawie poświęcimy Henrykowi Wieniawskiemu.
Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu
Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu skupia twórców kultury i nauki, artystów, animatorów życia muzycznego i melomanów. Jest kontynuatorem tradycji najstarszego, poznańskiego, świeckiego stowarzyszenia muzycznego, powstałego w 1885 roku Koła Śpiewackiego Polskiego. W czasach zaboru pruskiego odgrywało ono doniosłą rolę w pielęgnowaniu mowy i pieśni narodowej oraz przeciwstawianiu się procesom germanizacyjnym. Po pierwszej wojnie światowej, jako Poznańskie Towarzystwo Muzyczne, było ważnym organizatorem życia kulturalnego w mieście. Miało swój renomowany chór, w pewnym okresie także orkiestrę i zespoły kameralne. Druga wojna światowa omal całkowicie zniszczyła dorobek materialny Towarzystwa, a wielu jego członków straciło życie. Przerwaną w 1939 roku działalność wznowiono w 1945 roku. Od 1987 roku kontynuatorem Koła Śpiewackiego Polskiego jest Poznański Chór Kameralny.
W 1952 roku – z powodu braku warunków lokalowych w stolicy – do Poznania przeniesiono, zainicjowany w 1935 roku w Warszawie, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. Zadecydowały o tym także walory auli Uniwersytetu Poznańskiego i fakt, iż patron konkursu darzył Poznań i Wielkopolskę wyjątkową atencją (grał tutaj 16 razy). W 1957 roku odbyła się kolejna edycja konkursu i by już na stałe zatrzymać w mieście organizowane co pięć lat spotkania młodych wiolinistów, potrzebna była instytucja trwale za nie odpowiedzialna. Z woli m.in. środowiska kulturalnego i naukowego, obowiązki te podjęło i dotąd sprawuje, powstałe 12 listopada 1960 roku Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego, które 17 lutego 1961 roku połączyło się z Poznańskim Towarzystwem Muzycznym. Wkrótce stało się ono też inicjatorem i współorganizatorem Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego. Jest również współgospodarzem ogólnopolskich konkursów skrzypków, altowiolistów, wiolonczelistów, kontrabasistów i lutników. Poznański konkurs skrzypcowy jest członkiem-założycielem powstałej
w 1957 roku Światowej Federacji Konkursów Muzycznych w Genewie.
15. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego
Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego organizowany przez Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu jest członkiem-założycielem Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie (World Federation ofInternational Music Competitions – WFIMC).
Od osiemdziesięciu lat Henryk Wieniawski patronuje Międzynarodowym Konkursom Skrzypcowym. Od 1952 roku odbywają się one co pięć lat w Poznaniu. W tym roku mamy zaszczyt zaprosić Państwa na piętnastą, jubileuszową edycję tego wielkiego wydarzenia. Po raz kolejny do stolicy Wielkopolski przyjadą młodzi wirtuozi z całego świata, po to by zmierzyć się z rówieśnikami w najstarszym konkursie skrzypcowym na świecie.
Sięgnijmy na chwilę pamięcią w przeszłość. Historia Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego jest imponująca. Wśród nazwisk laureatów i jurorów znajdziemy prawdziwe legendy.
W 1935 roku - w setną rocznicę urodzin naszego patrona - jego bratanek Adam zainicjował w Warszawie międzynarodowe spotkania młodych skrzypków. W glorii pierwszych laureatów opuścili je: Francuzka Ginette Neveu, Rosjanin Dawid Ojstrach oraz Anglik Henry Temienka . Wśród nagrodzonych byli też m.in. Ida Haendel, Bronisław Gimpel, Grażyna Bacewicz i wielu innych, którym wojna pokrzyżowała artystyczne drogi, a także przerwała tak pięknie rozpoczęte dzieje konkursu.
Po 17 latach szczęśliwie odrodził się on w Poznaniu. I chociaż w grudniu 1952 roku zjawiło się tutaj zaledwie 23 skrzypków z 7 krajów, to niektóre nazwiska uczestników tej edycji do dzisiaj poruszają melomanów. Zwyciężył młodziutki Igor Ojstrach (syn Dawida). Tuż za nim byli Wanda Wiłkomirska i Rosjanin Julian Sitkowiecki. III Konkurs (1957 r. z 45 uczestnikami z 16 państw i z Dawidem Ojstrachem w jury), to rywalizacja między Rosjanką Rozą Fajn i faworytem publiczności, Amerykaninem Sidney Harthem. W 1962 r., już przez nikogo nie kwestionowanym zwycięzcą został jego rodak, fenomenalny Charles Treger. Pięć lat później w 1967 roku triumfował po raz pierwszy Polak Piotr Janowski. VI Konkurs w 1972 r. należał do trzech skrzypaczek: Rosjanki Tatiany Grindienko, Japonki Shizuki Ishikawy i Polki Barbary Górzyńskiej, za to następny w 1977 r. zdominowali mężczyźni: Wadim Brodski, Piotr Milewski i Michaił Wajman. Kolejny turniej (1981 r.) rozegrał się z legendarnym Henrykiem Szeryngiem w roli szefa jurorów i pod znakiem dominacji Japończyków. Obok Keiko Urushihary (I miejsce) jeszcze cztery główne nagrody przypadły w udziale jej rodakom. IX Konkurs (1986 r.) to triumf Rosjanina Ewgenija Buszkowa. Natomiast jubileuszowa, dziesiąta edycja (1991 r.), z rekordową w całej historii liczbą 54 uczestników, zakończyła się podwójnym sukcesem Polaków – Bartłomieja Nizioła i Piotra Pławnera. W1996 r. jurorzy pod honorowym przewodnictwem Yehudi Menuhina, nie znaleźli osobowości godnej złotego medalu i dopiero II nagrodą obdarzyli Japonkę Reiko Otani.
Pierwszy w tym stuleciu, a dwunasty z kolei Konkurs Wieniawskiego w 2001 roku otworzył nowy rozdział w dziejach turnieju. Organizatorzy zdecydowali się powierzyć współautorstwo programu, regulaminu i składu jury Shlomo Mintzowi, wioliniście i pedagogowi o uznanym, międzynarodowym autorytecie. Artysta rzeczywiście przyciągnął sporą gromadę ponad 100 ciekawych talentów, spośród których sam wyselekcjonował 46 kandydatów do właściwej rywalizacji. Wygrała ją 16-letnia Rosjanka Alena Bayewa. Trzynasta edycja była efektem doświadczeń poprzedniej. Wraz z zarządem Towarzystwa im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, wspartym zespołem konsultantów w kraju i za granicą, współtworzył ją Konstanty Andrzej Kulka, jeden z najznakomitszych polskich muzyków. On też, razem z Wandą Wiłkomirską i Andrzejem Niziołem – przedstawicielami dwóch generacji laureatów Konkursu oraz ośmioma autorytetami gry skrzypcowej ze świata, poszukiwał najgodniejszych młodych wirtuozów lauru Wieniawskiego 2006. Godność tę uzyskała Polka Agata Szymczewska. Czternasta edycja należała do wyjątkowych. Funkcję przewodniczącego jury objął skrzypek światowego formatu Maxim Vengerov. Honorową przewodniczącą została Ida Haendel.
Po raz pierwszy uczestnicy byli kwalifikowani do konkursu na podstawie preselekcji, które w dziewięciu miastach świata osobiście przeprowadził Vengerov. Nowością był również etap z orkiestrą kameralną. Pierwszą nagrodą i Złotym Medalem Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego została uhonorowana wybitnie utalentowana koreańska skrzypaczka Soyoung Yoon.
Warto przypomnieć, że Międzynarodowemu Konkursowi Skrzypcowemu im. H. Wieniawskiego od 1957 roku towarzyszy Międzynarodowy Konkurs Lutniczy. Od 1962 roku organizatorem obu turniejów jest Towarzystwo Muzyczne im H. Wieniawskiego.