Kraków
29.12.2016
Koncert jest jednym z wydarzeń towarzyszących wystawie „Złoty wiek malarstwa węgierskiego (1836-1936)”, która trwa do 22 stycznia 2017 r. w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Wstęp na koncert z zaproszeniami.
Informacja o zaproszeniach:
Telefon: 12 433 54 44
Strona: www.mnk.pl i godzinę przed koncertem.
Organizatorzy koncertu:
Akademia Muzyczna w Krakowie
Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka w Krakowie
Muzeum Narodowe w Krakowie
Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka w Krakowie
Patronat honorowy:
Józef Pilch Wojewoda Małopolski
Ireneusz Raś – Poseł na Sejm RP
Adrienne Körmendi Konsul Generalny Węgier w Krakowie
Partnerstwo Miasta Krakowa
OPIS KONCERTU „CZTERY PORY ROKU”
"Cztery pory roku" Antonio Vivaldiego to cykl czterech koncertów skrzypcowych będących doskonałym przykładem muzyki ilustracyjnej.
W roku 2015 Roby Lakatos, genialny węgierski wirtuoz skrzypiec pochodzenia cygańskiego, dokonał nagrania „Czterech pór roku” A. Vivaldiego, jednej z najbardziej popularnych kompozycji z kanonu muzyki klasycznej. Niezwykłość tego nagrania jest rezultatem bardzo osobistej wizji tego utworu przedstawionej przez Roby Lakatosa, który do partii solowych wprowadza elementy improwizacji, a także olśniewa wykorzystywanym po mistrzowsku bogatym arsenałem środków wyrazu oraz niezwykłych umiejętności technicznych. Dodatkowym elementem, który nadaje temu wykonaniu nowy wyraz jest użycie w miejsce klawesynu cymbałów, co pozwala zróżnicować dynamikę wykonania. Partię klawesynową realizuje w ten sposób wirtuoz tego instrumentu Jenő Lisztes. Taką właśnie propozycję odczytania utworu Vivaldiego Roby Lakatos zaprezentuje w Krakowie z towarzyszeniem orkiestry kameralnej Vivaldi Orkiestra pod dyrekcją Stanisława Krawczyńskiego – rektora Akademii Muzycznej w Krakowie. Do współpracy w wykonaniu tego dzieła Roby Lakatos zaprosił młodego, bardzo utalentowanego skrzypka z Krakowa Wiktora Modrzejewskiego, który wykona dwie z czterech części utworu.
ROBY LAKATOS – skrzypce (solista w koncercie)
Urodził się w legendarnej węgierskiej dynastii skrzypków zapoczątkowanej przez Janosa Bihariego zwanego "cygańskim Paganinim", który cieszył się dużym uznaniem na dworze Habsburgów i w 1814 r. grał na Kongresie Wiedeńskim. Roby w wieku 9 lat rozpoczął karierę jako pierwszy skrzypek w cygańskim zespole. W roku 1984 ukończył Budapeszteńskie Konserwatorium im. Béli Bartóka z pierwszą nagrodą w klasie skrzypiec. Od tamtej pory koncertował w najsłynniejszych salach świata i współpracował z najlepszymi, m.in. z Maximem Vengerovem, Stéphanem Grappellim czy Marthą Argerich, zawsze jednak pamięta o swoich korzeniach, po mistrzowsku łąc ząc utwory klasyczne czy jazz z muzyką węgierskich Romów. Roby Lakatos to nie tylko ceniony instrumentalista, ale również kompozytor i aranżer. Z równą swobodą gra muzykę klasyczną, jazz i swoją rodzimą muzykę. Jest unikalnym muzykiem, który wymyka się wszelkim próbom zaszufladkowania. Mówi się o nim cygański skrzypek, "diabelski skrzypek", wirtuoz muzyki klasycznej, improwizator jazzowy, kompozytor i aranżer, mistrz XIXwiecznej muzyki i każde z tych określeń jest w pełni zasłużone. Jest to muzyk uniwersalny, którego siła interpretatora wywodzi się z jego doświadczeń improwizatora i kompozytora. Jego klasyczne aranżacje wzmocnione są energią węgierskiej muzyki cygańskiej, przy jednoczesnym zachowaniu szacunku dla dorobku wielkich kompozytorów. Koncertował w największych salach Europy, Azji i Ameryki. Znają go wszystkie najbardziej prestiżowe sale koncertowe na trzech kontynentach.
WIKTOR MODRZEJEWSKI – skrzypce (solista w koncercie)
Student Universität für Musik und darstellende Kunst Graz w klasie skrzypiec. Studiował w klasie znakomitego pedagoga i wirtuoza Prof. Yaira Klessa (Izrael) oraz w klasie koncertmistrzyni Volksoper Wien Prof. Vesna Stankowic-Moffat (Serbia/Austria). W 2012 roku otrzymał dyplom ukończenia PSM II stp. im. M. Karłowicza w Krakowie w klasie skrzypiec prof. zw. Tadeusza Gadziny – prowadzącego mistrzowską klasę skrzypiec w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, prymariusza słynnego Kwartetu Wilanów. Jest laureatem licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Uczestniczył w lekcjach mistrzowskich w klasie skrzypiec u następujących profesorów: Jadwigi Kaliszewskiej, Wiesławy Kwaśny, Marcina Baranowskiego, Bartosza Bryły, Zakhara Brona (Akademia Muzyczna w Zurichu i Madrycie), Yair Kless (Akademia Muzyczna w Graz i Manchesterze), Ivry Gitlis (Izrael). Wiktor Modrzejewski jest stypendystą: X edycji Funduszu Pomocy Młodym Talentom Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich (2006), Małopolskiej Fundacji Stypendialnej Sapere Auso (2007, 2015), Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” (2010), oraz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci (2011/12). W 2010 r. otrzymał nagrodę Stuart Holland Memorial Award podczas kursu „Morningside Music Bridge” w Calgary (Kanada).