LEONARD COHEN – LEGENDARNY ARTYSTA WRACA DO POLSKI!

Witany z olbrzymim entuzjazmem na całym świecie, genialny kanadyjski artysta Leonard Cohen, wystąpi na jedynym koncercie w Polsce, który odbędzie się 19 lipca o godzinie 20:00 w Atlas Arena w Łodzi.

Uwaga! Idąc na koncert zabierz ze sobą kapelusz. Przyda się, aby pozdrowić Artystę i wymienić z nim ukłon! 

Po trwającej prawie sześć dekad karierze, podczas której występował w wypełnionych po brzegi salach w najodleglejszych zakątkach świata, pisarz, poeta, trubadur i niezmiernie wpływowy artysta, po raz kolejny udowadnia, że w każdym miejscu na naszej planecie fani wciąż czekają na jego koncerty. Od momentu zakończenia piętnastoletniej przerwy w występach na żywo i powrotu na scenę w 2008 roku, Leonard Cohen wciąż pokazuje, że nie stracił ani odrobiny energii, a jego najnowsze występy bez wątpienia przejdą do historii jako jedne z najważniejszych wydarzeń w dziejach muzyki.

„Nie ma drugiego takiego artysty, który potrafiłby uwodzić publiczność, jak Leonard Cohen. Kiedyś cieszyłby się reputacją twórcy zdolnego uwieść każdą kobietę, dziś, w wieku 78 lat wykorzystuje swój talent ku innym celom, rzucając do swych stóp publiczność na całym świecie” – napisano w Financial Times.

Cohen to bez wątpienia największy pieśniarz naszych czasów. W dniu przyjęcia go do Rock’n’Rollowego Hall of Fame, mogliśmy usłyszeć słowa Lou Reeda, który powiedział: „nie ulega najmniejszym wątpliwościom, że mamy do czynienia z najważniejszym i najbardziej wpływowym współczesnym piosenkarzem, postacią, której twórczość zyskała z czasem niespotykaną
głębię i tajemniczość.”

Powrót Cohena do Polski to prawdziwe wydarzenie dla wszystkich fanów kanadyjskiego barda, jedyna okazja by zobaczyć to poruszające, wywołujące olbrzymie emocje i wzruszenie, widowisko.

Leonard Cohen

Kariera tego uwielbianego i docenianego na całym świecie artysty rozpoczęła się w latach 60-tych, a młody debiutant został uznany za jednego z najbardziej wpływowych twórców tej epoki. Płyty takie jak Songs of Leonard Cohen (1967), Songs of Love and Hate (1970) oraz I’m Your Man (1990), The Future (1992), Ten New Songs (2001) i Dear Heather (2004) cieszą się zasłużoną sławą klasycznych albumów, podobnie – co rzadkie w przypadku muzyków – jak literackie dokonania Cohena, które przyniosły mu wiele nagród na całym świecie.
Po jego utwory z wielkim powodzeniem sięgali inni wykonawcy, a każda z tych wersji stanowi fascynującą próbę zmierzenia się z enigmatycznymi muzami, stojącymi za twórczością Cohena. Od „Suzanne” w wykonaniu Judy Collins, po niezwykłą wersję „Hallelujah” w wykonaniu Jeffa Buckley’a, piosenki Cohena, podobnie jak ich autor, znalazły uznanie na całym świecie. Do jego najzagorzalszych fanów zaliczają się U2, R.E.M, Sting, Nick Cave, Rufus Wainwright. Uwielbiał go również zmarły niedawno Johnny Cash, a eksperci obliczyli, że istnieje ponad 1300 wykonań piosenek Cohena, nagranych przez innych artystów.

Bilety w cenie od 115 pln do 365 pln do kupienia na paradam.pl, ticketportal.pl, ticketpro.pl oraz w sieci salonów EMPIK na terenie całej Polski.

Poeta, powieściopisarz i piosenkarz – ur. 1934 w Montrealu

Pochodzi z zamożnej, żydowskiej rodziny o rodowodzie litewskim i tradycjach rabinicznych. Absolwent wydziału humanistycznego Uniwersytetu McGill w rodzinnym mieście, gdzie debiutował też jako poeta. Tworząc poza ówczesnymi nurtami poezji amerykańskiej, nawiązywał jednak do tradycji beatników, recytując wiersze przy akompaniamencie zespołu jazzowego. Szukając inspiracji głównie w kulturze śródziemnomorskiej wyjechał do Grecji, gdzie spędził kilka lat na wyspie Hydra. Tam tworzył swoje najbardziej znane dzieła, m.in. powieść „Piękni przegrani” (Beautiful Losers) oraz klasyczną piosenkę "Bird On A Wire".
Często zmieniał miejsce zamieszkania: Londyn, Nowy Jork, Hydra, Nashville, Bombaj, Los Angeles. „Jestem hotelem” – powie o sobie po latach.
Niestały w związkach z kobietami wsławił się głośnymi romansami z piosenkarkami: Judy Collins, Joni Mitchell, Nico oraz Janis Joplin (tę ostatnią upamiętnił w utworze Chelsea Hotel #2).
Podczas wojny żydowsko-arabskiej w 1973 roku występował solo z gitarą przed oddziałami izraelskimi, w intencji podniesienia morale żołnierzy.
Jego występom w Polsce w 1985 towarzyszyła atmosfera politycznej sensacji, którą – skrępowany i zaskoczony – skutecznie wygaszał.
Przez lata związany z buddyjskim klasztorem zen na górze Mount Baldy pod Los Angeles znalazł wreszcie spokój ducha i uwolnił się od dręczących go przez całe życie ataków depresji. Przebywał tam pod imieniem Jikan, co znaczy „Cichy”. Po opuszczeniu klasztoru wydał – we współpracy autorskiej z Sharon Robinson – album TEN NEW SONGS. Pomimo światowego sukcesu płyty Cohen nie dał się namówić na występy publiczne. Wrócił do domu w Los Angeles i odbył kilka egzotycznych podróży, m.in. do Indii.
Rok 2002 przyniósł kompilację THE ESSENTIAL LEONARD COHEN – wyboru nagrań dokonał sam artysta.
W 2003 roku Cohen otrzymał medal „The Order of Canada”, najwyższe odznaczenie państwowe Kanady.
Nad nowym albumem, DEAR HEATHER, pieśniarz pracował w domu z m.in. Sharon Robinson i Anjani Thomas.
Wielkim ciosem dla artysty było odkrycie, że zrujnowali go nieuczciwi doradcy finansowi. Mimo to nadal nie planował trasy koncertowej.
Jego nieznanych wierszy słuchaliśmy najpierw w wykonaniu Anjani Thomas, która nagrała teksty swojego życiowego partnera na autorskim albumie solowym BLUE ALERT (produkowanym przez LC). Podczas trasy promocyjnej artyści odwiedzili Polskę – na koncercie Anjani w radiowej „Trójce” Cohen wystąpił w dwóch piosenkach, robiąc wyjątek dla polskiej publiczności (to była promocja płyty Anjani i on sam unikał publicznych występów). Wielkim powodzeniem cieszy się film dokumentalny „I’m Your Man” (2005) oraz soundtrack z koncertu, na którym piosenki Cohena wykonywała plejada młodych artystów. On sam zrobił fanom niespodziankę, nagrywając na potrzeby albumu nową wersję utworu Hallelujah z irlandzkim zespołem rockowym U2.

Najnowsze wiersze oraz fragmenty prozy poetyckiej Leonarda Cohena ukazały się w 2006 roku w bogato ilustrowanej przez samego autora książce „The Book Of Longing” (Księga  tęsknoty – polskie wydanie nakładem wydawnictwa REBIS w przekładzie Daniela Wyszogrodzkiego). W 2008 roku ruszył w wielką trasę koncertową, której owocem była kompilacja LIVE IN LONDON. Podczas koncertów artystę zobaczyło w sumie ponad 700 tysięcy osób. Nie brakowało wśród nich polskiej widowni, która mogła podziwiać Leonarda na trzygodzinnych koncertach w katowickim Spodku i na warszawskim Torwarze. Przed warszawskim koncertem Leonard Cohen spotkał się z Lechem Wałęsą. 11 grudnia 2010 roku koncertem w Las Vegas (USA) Cohen zakończył koncerty w 2010 roku.
W sierpniu 2011 roku Leonard Cohen poinformował, że zakończył pracę nad nowym albumem studyjnym, który będzie nosił tytuł OLD IDEAS. Znalazły  się na nim w większości zupełnie nowe piosenki, w wykonaniu których artyście towarzyszą Dana Glover, Sharon Robinson oraz Webb Sisters. Płyta została wydana 31 stycznia 2012 roku.
26 lutego 2012 roku Leonard Cohen odebrał nagrodę PEN Klubu Nowej Anglii - Song Lyrics of Literary Excellence.
12 sierpnia 2012 w Gandawie rozpoczęła się kolejna trasa koncertowa Cohena, promująca album OLD IDEAS. Koncerty zaplanowano m.in. w Belgii, Danii, Norwegii, Finlandii, Niemczech, Irlandii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Turcji, Rumunii, Francji, Hiszpanii i Portugalii, a następnie w USA i Kanadzie. 19 lipca będziemy mieli okazję podziwiać Wielkiego Mistrza w Atlas Arenie w Łodzi.

Pierwsze recenzje po koncertach w Wielkiej Brytanii:

The Guardian
http://www.guardian.co.uk/music/2013/jun/23/leonard-cohen-review

The Telegraph
http://www.telegraph.co.uk/culture/music/live-music-reviews/10137456/Leonard-Cohen-O2-Arena-review.html

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic