18. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
wydarzenie towarzyszące
MYSZKI I WOJNA,
CZYLI O DZIELNYM ALBERCIE I ŻÓŁTYM SERZE
THE MICE WAR
Libretto i muzyka: David Chesky
Tłumaczenie tekstu: Izabela Barry, Tadeusz Płatek
Kierownictwo muzyczne: Adam Banaszak
Reżyseria: Robert Drobniuch
Scenografia: Anna Chadaj
Obsada:
Uczennica / Albert
Anna Lasota
Agnieszka Rehlis
Nauczyciel / Król Mędrek
Jarosław Patycki
Adam Zdunikowski
Uczeń / Generał Puszka
Maciej Ogórkiewicz
Seweryn Wieczorek
Orkiestra Teatru Muzycznego w Poznaniu
Sobota, 29 marca 2014 / g. 11.00 PREMIERA DZIECIĘCA / g. 18.00 PREMIERA
Spektakle: 30.03, 1.04, 2.04, 3.04, 4.04, 5.04, 15.04, 16.04, godz. 10:00 i 12:15
David Chesky ceniony jest ze względu na twórczość dla dzieci; walory tej twórczości wynikają ze zrozumienia roli, jaką muzyka odgrywa w życiu człowieka. “Moja matka jest nauczycielką. – mówi kompozytor – Wiedziała, że jej dzieci powinny uczyć się muzyki, nawet jeśli zostaną naukowcami, lekarzami lub biznesmenami. Mój starszy brat jest profesorem, ale potrafi grać na fortepianie. Ja zostałem muzykiem i kocham to, co robię. Mój młodszy brat jest biznesmenem i też gra na fortepianie. Swoje dzieci posyłam na naukę muzyki, baletu, śpiewu, rysunku. To ważne, by miały aktywny kontakt z kulturą od najmłodszych lat.” („Rzeczpospolita”, 12.09.2013)
Libretto za punkt ciężkości stawia kształtowanie określonych postaw moralnych: „pomysł przyszedł mi do głowy w czasie wojny w Iraku. Moim celem jest wychowanie muzyczne i pokazanie absurdów wojny. – mówi kompozytor i librecista Chesky” (ibid.) Spektakle opery Cheskyego poprzedzone są wstępem edukacyjnym, wprowadzającym dzieci w świat opery, zapoznającym je z różnymi rodzajami głosów wokalnych oraz instrumentami orkiestry.
Po premierze David Chesky z poznańskimi muzykami zagra w klubie Blue Note utwory ze swojej najnowszej płyty JAZZ IN THE NEW HARMONIC (godz. 20:30).
http://bluenote.poznan.pl/event/david-chesky-jazz-in-the-new-harmonic/
David Chesky
Amerykański kompozytor, trzykrotnie nominowany do nagrody Grammy, zdobył uznanie krytyków oryginalnymi utworami łączącymi elementy muzyki klasycznej, jazzu i muzyki latynoamerykańskiej. Swoją działalnością jako kompozytor, pianista jazzowy, autor książek dla dzieci i znany na świecie innowator technologii dźwiękowych, redefiniuje pojęcie współczesnego człowieka renesansu. Jest współzałożycielem cenionej wytwórni Chesky Records, która wydała ponad 500 albumów. W dorobku kompozytorskim posiada dwie opery, balet oraz wiele kompozycji orkiestrowych, kameralnych i solowych. Po nowojorskiej premierze opery komicznej The Pig, the Farmer, and the Artist [Świnia, farmer i artysta] magazyn ,,Opera News” napisał: „Chesky może okazać się Brechtem i Weillem XXI wieku”. W sezonie 2010/11 Chesky był kompozytorem-rezydentem Narodowej Orkiestry Symfonicznej na Tajwanie, a w sezonie 2012/13 zdobył prestiżową nagrodę kompozytorską Orkiestry Symfonicznej w Lancaster (USA). Wśród ostatnio wydanych płyt kompozytora znajdują się albumy ,,Urbanicity”, ,,String Theory”, „New York Rags” i „Jazz in the New Harmonic”. Jednym z ważnych pól działalności kompozytorskiej Cheskyego jest edukacja muzyczna dzieci. Z myślą o nich napisał balet Zephyrtine (2006) i operę Myszki i wojna (The Mice War, 2009), którą z wielkim sukcesem wystawiono m.in. w Teatrze Narodowym na Tajwanie (2011). Wydał również płytę „Classical Cats” będąca wprowadzeniem do muzyki klasycznej, uhonorowaną nagrodą Dr. Toy’s Recognition of Excellence.
www.davidchesky.com
Adam Banaszak
Kształcił się w poznańskiej Akademii Muzycznej a także w ramach kursów mistrzowskich m.in. przez Dejana Savica (Opera w Burgas) oraz Bernarda Haitinka (Festiwal w Lucernie). Od 2006 prowadzi Orkiestrę Kameralną l’Autunno, z którą zrealizował m.in.Księżycowego Pierrota Arnolda Schönberga, Historię żołnierza Igora Strawińskiego, zainicjował wraz z tym zespołem festiwal Polskie Camino de Santiago, w ramach którego prezentował kameralną muzykę od kompozycji J.S. Bacha, przez Czajkowskiego, po Góreckiego i Pärta. W 2011 roku zadebiutował jako dyrygent operowy. Współpracował z wybitnymi solistami, m.in.: Avi Avital, Rafał Bartmiński, Katarzyna Dondalska, Katarzyna Hołysz, Krystian Krzeszowiak, Tomasz Kuk, Leszek Możdżer, Adam Szerszeń, Joanna Woś, Marta Wyłomańska, Adam Zdunikowski, a także twórcami muzyki filmowej – Janem A.P. Kaczmarkiem i Markiem Ishamem. Poznawanie nowych przestrzeni muzycznych zaowocowało współpracą m.in. z Kubą Badachem, Jackiem Piskorzem, Hanią Stach, Mietkiem Szcześniakiem, Serjem Tankianem, Marcinem Wyrostkiem, Wacławem Zimplem i zespołem Motion Trio. Koncertował na licznych festiwalach, m.in.: Bydgoski Festiwal Operowy, Animator, Chanterelle, Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdrój, Malta Festival, Nostalgia, Poznań Baroque, Transatlantyk a koncerty pod jego
batutą transmitowało radio i telewizja (m.in.: TVP Kultura, Drugi Program Telewizji Polskiej, TV Polonia, Telewizja WTK, Radio Merkury, Rundfunk Berlin-Brandenburg). W ramach działalności publicystycznej i popularyzatorskiej Adam Banaszak prowadził programy telewizyjne i audycje radiowe; jest autorem wielu publikacji w periodykach popularnych i specjalistycznych. Od września 2013 jest kierownikiem muzycznym i etatowym dyrygentem w Teatrze Muzycznym w Poznaniu.
Robert Drobniuch
Urodził się w 1981 roku w Białymstoku. Absolwent reżyserii Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku oraz podyplomowych studiów reżyserii operowej i innych form teatru muzycznego w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Od września 2012 jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Jako reżyser i organizator działań artystycznych współpracował z teatrami w Polsce i za granicą m.in. z Białostockim Teatrem Lalek, Teatrem „Guliwer” w Warszawie, Divadlo Loutek w Ostravie, Teatrem Współczesnym w Szczecinie, Operą Krakowską. Nagradzany przez Ministra Kultury Belgii podczas II Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Découvertes, Images et Marionettes” w Tournai oraz przez Prezydenta Miasta Białegostoku za wieloletnie organizowanie Przeglądu Inicjatyw Teatralnych Białysztuk, którego był pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym. Realizował liczne projekty, łączące wiele dziedzin sztuki. Spektakl Mikrokosmos. Kompozycje jego autorstwa, oparty na formach teatru tańca i teatru lalek otrzymał Nagrodę Grand Prix „Złocisty” na Festiwalu Korczak 2012 oraz nagrodę „Perfect Performance” na Shanghai International Children’s Theatre Festival 2013 w Chinach.
Anna Chadaj
Urodziła się w Warszawie. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w rodzinnym mieście – dyplom z wyróżnieniem w Międzywydziałowej Katedrze Scenografii w pracowni prof. M.Jarnuszkiewicza, 2006. Laureatka Śląskiej Nagrody Złota Maska za rok 2012 za spektakl dla młodych widzów Bajka – Zjajka M. Dużyńskiego (Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana, Będzin). W roku 2006 otrzymała ATEST Świadectwa Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego za rok 2006, przyznany przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ. Anna Chadaj jest autorką scenografii i kostiumów do ponad 20 spektakli zrealizowanych w teatrach całej Polski. Wielokrotnie współpracowała z reżyserami takimi, jak: Konrad Imiela, Jerzy Bielunas, Katarzyna Aleksander-Kmieć, Ewa Piotrowska. Z Robertem Drobniuchem współpracowała wcześniej przy realizacji spektakli: Amelka, Bóbr i Król na dachu T. Dorsta (Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”, Kielce) i Sklep z zabawkami A. Popescu (Teatr Maska, Rzeszów).
* * * * * * * * * * * *
Premiera Myszki i wojna stała się okazją do stworzenia bogatej oferty edukacyjnej dla dzieci oraz ich nauczycieli a także dla całych rodzin:
Spotkanie z twórcami i realizatorami, którzy opowiedzą o etapach powstawania spektaklu, pomyśle i idei mu towarzyszącej - sobota, 29.03. po Premierze Dziecięcej (ok. godz. 12.30) opery
Seminaria dla nauczycieli
W pierwszym spotkaniu 23.03. z udziałem Pani Jolanty Czereśniowskiej i Pana Macieja Błaszaka pod tytułem „Zabierzcie mnie do opery” wzięło udział ok.300 osób.
1.04. godz. 18:00 odbędzie się druga edycja seminarium pod tytułem "Myszki i wojna, czyli dziecko, teatr i muzyka współczesna". W programie:
1. „Przedstawienie, przedstawienie, my lubimy to szalenie. Przygotowanie dzieci do przeżywania sztuki w teatrze”. Prowadząca: Małgorzata Swendowska
2.” Jak muzyka naśladuje przyrodę. Perspektywa mózgu odbiorcy”. Prowadzący: dr Maciej Błaszak
Dni Rodzinne / niedziela 30.03., sobota 5.04., godz. 10.00 i 12.15
30.03.2014 godz. 10 i 12:15 bezpłatne warsztaty dla wszystkich uczestników Dni Rodzinnych pt. Kto słyszy wołanie myszy? poprowadzi Pracownia edukacyjna i Artystyczna z Zakopanego „Hola. Góra Kultury".
Warsztaty dla najmłodszych widzów Teatru Muzycznego:
8.04. godz. 11.00-12.30 „Czy krety potrafią śpiewać? - zabawy muzyczne z książką Kret sam na scenie”; we współpracy z Wydawnictwem EneDueRabe: opowieść o tremie i sposobach na jej przezwyciężanie; tekst literacki przeplatany z muzyką, tańcem i ruchem; dzieci będą nie tylko odtwórcami muzyki ale i jej kompozytorami, wspólnie stworzą piosenkę o przełamywaniu strachu przed występami publicznymi.
10.04. godz. 11.00-12.30 „Chociaż różne imiona mamy, czy jesteśmy tacy sami?” – o przyjaźni i pokoju, pieśniach męstwa i zwycięstwach.
Książka “Jak dwie krople wody” wyd. EneDueRabe stanie się pretekstem do rozmów o tym, jak pięknie się różnimy i w jaki sposób jesteśmy do siebie podobni. Na warsztatach przeczytamy książkę w nadzwyczajny sposób – z towarzyszeniem instrumentów, które sami wykonamy. Dzieci podczas słuchania tekstu literackiego będą rymować, rytmizować, śpiewać muzykować – jak w prawdziwej operze. www . eneduerabe .eu
8.04., 29.04. i 13.05 godz. 17.00-19.00 Budowanie instrumentów muzycznych – we współpracy z Jeżyckim Centrum Kultury. Warsztat dla najstarszej grupy dzieci; samodzielne budowanie instrumentów muzycznych. Warsztaty odbędą się w siedzibie Jeżyckiego Centrum Kultury, ul. Jackowskiego 5, www.jck-poznan.pl
9.04. godz. 11-12:30 „Zabawa kotka z myszką” – zabawy plastyczne i muzyczne, dzieci dowiedzą się, jak powstają ilustracje do książek. www.wydawnictwomila.pl
14.04. godz. 9.00-10:30 „Myszy w teatrze”. Opowiemy dzieciom o zakątkach, teatralnych miejscach, obejrzymy np. scenę, kulisy, garderobę, widownię itp., przeczytamy książkę " Mysi domek – w teatrze", oraz nawiążemy do tematu i bohaterów spektaklu " Myszki i wojna". ksiegarnia-miedzyslowami.blogspot.com
24.04. i 25.04. godz. 17.00-18:30 Teatr cieni. Dzieci będę tworzyły własne rekwizyty, pacynki i odgrywały scenariusz zbliżony do opowieści ze spektaklu „Myszki i Wojna" w wyciemnionej sali audiowizualnej. Improwizacje teatralne. Dla dzieci starszych. Dzieci będą tworzyły i improwizowały scenki z wykorzystaniem muzyki i prostych rekwizytów. Dzieci będą podzielone na zespoły 3 osobowe, odegrają scenkę, reszta grupy odgaduje odgrywany temat.
Warsztaty odbędą się w siedzibie Fundacji ARS, ul. Nowowiejskiego 15/15a. www . ars .org.pl 28.04. godz. 10:15-11:15 i godz. 11:30-12:30, 8.05. godz. 16:30-17:30 Tup, tup dookoła melodia nas woła. Tańce w kręgu, zabawy jednoczące oraz uczące odczuwania muzyki ciałem. Maksymalna ilość 20-25
dzieci. Warsztaty odbędą się w siedzibie Księgarni z bajki na os. Wichrowe Wzgórze 124. www.ksiegarnia-bajka.com.pl
20.05. i 21.05 godz. 9.00-10.30 „Inna podróż”. Podróż z książką o tym samym tytule autorstwa Lotty Olsson z ilustracjami Marii Nilsson Thore. W trakcie warsztatów przeczytamy fragmenty książki, odegramy pantomimę podróżniczą, spróbujemy odpowiednio spakować walizkę oraz poodkrywamy inne światy i wybierzemy się w podróż po kulisach i zakamarkach Teatru Muzycznego. Warsztaty dla dzieci 6-8 lat. Max. liczba dzieci 25.