Uwaga! Mamy zaproszenia na te transmisję. Zainteresowanych prosimy o maile na adres: redakcja@rmfclassic.pl
W tytule maila proszę napisać: Poławiacze pereł a w treści koniecznie podać miasto, do którego chciałby się dostać zaproszenie.
W głównych partiach usłyszymy gwiazdy światowej wokalistyki: Dianę Damrau jako Leilę i Matthew Polenzaniego w partii Nadira. Nową inscenizacje dzieła Bizeta przygotowała Penny Woolcock, argentyńska reżyserka, która do tej pory współpracowała z Met przy operach współczesnych „Doctor Atomic” i „Śmierć Klinghoffera”. Zarówno cały spektakl, jak i Mariusz Kwiecień zebrał znakomite recenzje po premierze (premiera „Poławiaczy pereł” w Met odbyła się 31 grudnia). „The New York Times” wychwala jego wiarygodną kreację wodza cejlońskiej wioski i wspaniały, bogaty głos.
„Poławiacze pereł” to kwintesencja opery francuskiej – melodyjnej, pełnej subtelnych motywów i wpadających w ucho fragmentów, wśród których najsłynniejszym jest romans Nadira, wymagający od tenora niezwykłej lekkości i śpiewu piano. Trudno dziś zrozumieć, dlaczego opera po swej premierze w 1863 roku aż na 20 lat zeszła ze sceny. Powróciła dopiero na fali niezwykłego powodzenia innego dzieła Bizeta – „Carmen”. Romantyczna historia dwóch przyjaciół zakochanych w tej samej kapłance, która ślubowała czystość, staje się pretekstem do serii barwnych obrazów na tle cejlońskiej wioski rybackiej.
Penny Woolcock umieściła akcję na współczesnym Cejlonie, gdzie barwne tradycyjne stroje i zdobienia mieszają się z elementami popkultury i ubiorów z supermarketowych półek. Kapłanka Leila ubrana jest więc w tradycyjne sari, natomiast mężczyźni chętnie noszą trampki i T-shirty. Reżyserka we współpracy z Andrew Dawsonem, autorem ruchu scenicznego, wprowadziła do spektaklu niezwykle sugestywne sceny nurkowania tytułowych poławiaczy pereł.
Do ośrodków transmitujących spektakle operowe z The Metropolitan Opera w Polsce postanowiła dołączyć Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku. „Jesteśmy pierwszym w Polsce teatrem operowym, który zdecydował się na transmisje z nowojorskiej The Metropolitan Opera - mówi Damian Tanajewski, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. - Jako najmłodszy polski zespół operowy dopiero budujemy swój repertuar, co jest procesem długoletnim, a te transmisje na pewno go wzbogacą. Atrakcyjne tytuły, gwiazdy międzynarodowego formatu, wielkie inscenizacje poszerzą naszą coraz bardziej bogatą ofertę. Taka operowa konkurencja jak Met jest dla nas czystą przyjemnością".
16 stycznia, godz. 18.55
Więcej na www.nazywowkinach.pl
Lista miejsc w Polsce, gdzie można oglądać transmisje z The Metropolitan Opera:
1. Białystok Opera i Filharmonia Podlaska
2. Czechowice-Dziedzice kino Świt
3. Częstochowa kino Iluzja
4. Dąbrowa Tarnowska kino Sokół
5. Elbląg kino Światowid
6. Gliwice kino Amok
7. Katowice kino Kosmos
8. Kielce Filharmonia Świętokrzyska
9. Konin kino Centrum
10. Kraków kino Kijów.Centrum
11. Lublin Teatr Stary
12. Łódź Filharmonia Łódzka
13. Olsztyn Warmińsko-Mazurska Filharmonia
14. Poznań Centrum Kultury ZAMEK
15. Rzeszów kino Zorza
16. Stargard, Stargardzkie Centrum Kultury
17. Szczecinek kino Wolność
18. Tczew Centrum Kultury i Sztuki
19. Trzebinia
20. Wadowice kino Centrum
21. Warszawa (1) Teatr Studio
22. Warszawa (2) kino Praha
23. Wrocław kino Nowe Horyzonty