Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego (MKL)

Międzynarodowy Konkurs Lutniczy organizowany jest w Poznaniu co 5 lat od 1957 r. Najbliższa, 14. edycja odbędzie się w dniach 8-14 maja 2021 r. Poznański Konkurs jest najstarszym i jednym z 4 największych konkursów lutniczych na świecie (Cremona, Pekin, Mittenwald). Na Konkurs zgłoszono w tym roku 88 instrumentów – skrzypiec zbudowanych przez lutników z 14 krajów świata (m.in. z Włoch, Francji, Belgii, Korei Południowej, Chin, Japonii oraz z Polski).

Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego (MKL)

8-14.05.2021
Poznań


Nadesłane instrumenty przechodzą w Poznaniu weryfikację lutniczą i zostają dopuszczone do Konkursu. Międzynarodowe jury złożone z 5 lutników i 2 skrzypków przez kilka konkursowych dni ocenia budowę i brzmienie nadesłanych instrumentów. W pierwszych etapach dzieje się to wyłącznie w gronie jury. Najlepsze skrzypce kwalifikowane są do III etapu – otwartych przesłuchań orkiestrowych w koncertowej Auli UAM o uznanej akustyce. Instrumenty są niewidoczne dla jury, widzów i słuchaczy, skrzypkowie grają za parawanem, a oceniany jest wyłącznie dźwięk biorących udział w konkursie skrzypiec. Konkurs jest anonimowy, oceniający nie znają nazwisk lutników zgłaszających   instrumenty do MKL. Po ogłoszeniu wyników Konkursu planowany jest koncert na zwycięskich instrumentach (10 najlepszych).

Nagrodzone pierwszą lokatą skrzypce, zasilą Narodową Kolekcję Instrumentów Lutniczych w zamian za nagrodę w wysokości 16 tys. EUR. Dzięki tej stworzonej po wojnie kolekcji, zarówno młodzi, jak i dojrzali i utalentowani polscy skrzypkowie mogą wykonywać muzykę na najwyższej klasy instrumentach. To unikalny w skali światowej zbiór, rozwijający potencjał kolejnych pokoleń polskich wiolinistów, np. Wanda Wiłkomirska, Piotr Janowski czy Bartłomiej Nizioł.

Po zakończeniu MKL rozpocznie się wystawa nagrodzonych instrumentów w Sali Hiszpańskiej Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli, obok transmisji online na kanale YT/Wieniawski.pl zapraszamy publiczność w ilości dozwolonej przepisami na galę konkursową i koncert nagrodzonych instrumentów w Auli UAM w Poznaniu w dniu 13 maja o godz. 19. Przesłuchania III etapu odbędą się na podobnych zasadach dzień wcześniej.

Więcej informacji:
https://lutniczy.wieniawski.pl
https://www.wieniawski.pl/mkl
 IG / fb / YT   Wieniawski.pl

Program:
12 maja (środa)
12.00        Etap III: przesłuchania kameralne (otwarte dla publiczności)
        [skrzypek z towarzyszeniem pianisty]
        Muzeum Narodowe – Sala Hiszpańska (Poznań)

19.00        Etap III: przesłuchania estradowe (otwarte dla publiczności)
        [orkiestra symfoniczna]
        Aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu       

13 maja (czwartek)
10.00        spotkanie Jury – otwarcie kopert i ogłoszenie wyników

19.00        Uroczyste zakończenie Konkursu, wręczenie nagród i koncert na zwycięskich instrumentach
        Aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, transmisja YT Wieniawski.pl


14 maja (piątek)
12.00        Otwarcie wystawy pokonkursowej – nagrodzone skrzypce
        Muzeum Narodowe w Poznaniu – Sala Hiszpańska

13.00        konsultacje z jurorami konkursu – panel

Lutnictwo łączy w sobie autentyczność, historię, prestiż, niszowość, ekskluzywność i międzynarodowy charakter. Na lutnictwo możemy spojrzeć przez pryzmat muzyki, sztuki, kunsztu europejskiego rzemiosła artystycznego czy też po prostu potraktować Konkurs jako wyjątkowe, niszowe wydarzenie kulturalne. Wykonywanie muzyki na najwyższym poziomie gwarantują tylko doskonałe instrumenty, stąd waga lutniczego tematu.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic