Bilety na jego koncert można kupić poprzez www.ticketpro.pl, www.eventim.pl, www.ticketteam.com.pl.
Będzie to ciąg dalszy ubiegłorocznej trasy Stinga "Back To Bass", w ramach której prezentuje on utwory z całej kariery, łącznie z okresem, kiedy stał na czele legendarnej grupy The Police. To pierwszy przypadek, kiedy Sting przyjął zaproszenie do zagrania na festiwalu w Polsce. Przyczyniło się do tego wyjątkowe, pokojowe przesłanie LFO - artysta od lat aktywnie wspiera działania broniącej praw człowieka organizacji Amnesty International, partnera oświęcimskiego festiwalu.
Przed główną gwiazdą festiwalu - Stingiem, na koncercie finałowym, 29 czerwca zaśpiewa BRODKA oraz odbędzie się wyjątkowy koncert Raya Wilsona, uznanego przez magazyn "Classic Rock" za jednego z najwybitniejszych wokalistów Wielkiej Brytanii. Artysta, występując wraz z grupą STILTSKIN, będzie świętował okrągłą, 20. rocznicę wydania swojej pierwszej płyty. Ray tak komentuje swój występ na festiwalu w Oświęcimiu: "Podczas trasy "20 years and more" zagram piosenki ze wszystkich moich dziesięciu płyt, łącznie z "Calling All Stations" nagraną z Genesis, czy "The Mind's Eye" zrealizowaną ze Stiltskin. Na scenie wystąpię z dziewięcioosobowym zespołem. Bardzo dobrze wspominam swój występ podczas pierwszej edycji Life Festival Oświęcim, a w tym roku szykuje się prawdziwa muzyczna uczta".
Dzień wcześniej, w piątek 28 czerwca, na stadionie MOSiR w Oświęcimiu wystąpi grupa Perfect, z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej "Perfect Girls 'N' Friends", pod dyrekcją Wojciecha Zielińskiego. Będzie to gwiazda trzeciego dnia tegorocznego Life Festival Oświęcim.
Ponadto wystąpi także multikulturowa i multistylowa muzyczna torpeda, która w Niemczech cieszy się ogromną popularnością. Muzyka Jamaram to niezwykła mieszanka reggae, dub, funk, soul, latin, swing, ska, pop oraz rocka. Widowiska zespołu na żywo ściągają rzesze fanów. Z jednej strony grupa gra na największych europejskich imprezach reggae, a z drugiej ma na swoim koncie koncerty na dworcach i w poprawczakach. Jamaram lubi angażować się w różne akcje charytatywne i społeczne. Muzycy prowadzili warsztaty w Ugandzie i zorganizowali akcję zbierania funduszy na szkołę dla tamtejszych sierot - dziecięcych ofiar AIDS.
W ten sam dzień, na tej samej scenie zagrają Poparzeni Kawą Trzy - zespół, w którego skład wchodzą dziennikarze i współpracownicy radia RMF FM, Zet, Eska ROCK, RDC i TVP oraz... organista z Kościoła na Bielanach.
Wyjątkowy koncert, łączący surowe brzmienie rockowego zespołu z delikatnością klasycznej orkiestry, poprzedzi występ artystów, którzy swoimi kolejnymi projektami budzą ogromną ciekawość na całym świecie. Red Hot Chilli Pipers, łączący tradycyjne brzmienie szkockich dud ze współczesnym rockiem, ustanowili nowy nurt muzyczny "Bagrock" ( z ang. bagpipes - dudy).
27 czerwca w centrum Oświęcimia zostanie odsłonięty mural zaprojektowany przez znanego na całym świecie malarza surrealistę, grafika i twórcę plakatów - Rafała Olbińskiego. Jego dzieło zostanie wykonane przez Mikołaja Małka, absolwenta ASP, na ścianie dawnego bunkra z czasów II Wojny Światowej. Projekt został wybrany przez Darka Maciborka, dyrektora artystycznego Life Festival Oświęcim. Wybór padł na pomysł opatrzony enigmatycznym tytułem "Błogosławiony spokój nicości".
A co o nim mówi sam artysta? "W tym projekcie można odnaleźć wiele znaczeń. Ma on zachęcać do refleksji, na którą obecnie nie mamy czasu. Podłączeni słuchawkami do centrali, która dokonuje za nas wyboru, oglądamy to co nam pokazują w telewizji, czytamy to, co napiszą w gazetach. Nie lubię nachalnego patosu i wizualnej propagandy, która wokół nas kwitnie - reklamy produktów, wpajania na siłę idei. Ten patos zmusza nas do emocji, którymi często nie chcemy epatować. Dlatego też projekt muralu bazuje na podstawowej estetyce, nieagresywnej w swoim przekazie. Jest on powrotem do najprostszych rzeczy w życiu, czyli piękna, którego nie zauważamy. Piękna, które zgubiliśmy w pogoni za milionem innych spraw. Piękna, które przestało być modne, a tak naprawdę jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Piękna, które nie zostało wymyślone przez agencje reklamowe. To powrót do piękna, które jest wokół nas." Olbiński już na początku maja przyjedzie do Polski, a na festiwalu zajmie również miejsce w jury jednego z konkursów fotograficznych.
Muzyczną stronę festiwalu reprezentuje zespół będący symbolem Ukrainy w Europie. Kozak System, bo o nim mowa, wystąpi na wielkiej scenie na stadionie MOSiR-u. Grupa otworzy finałowy koncert 29 czerwca. Zespół tworzą muzycy formacji Haydamaky, ale z nowym wokalistą i nowym repertuarem. A jaką muzykę grają? To mieszanka ukraińskiego, kozackiego czadu, oparta na rytmach ska, reggae i punku. Kozacki charakter zespołu przejawia się w mocnych tekstach i potężnej energii. Pod koniec zeszłego roku Kozak System wydał album Shablia, który w Polsce miał premierę w lutym tego roku. Zespół koncertuje nie tylko w Europie, ale i na całym świecie.
Dla amatorów sztuki teatralnej, ale również opatrzonej przewodnim motywem muzycznym, organizatorzy Life Festival Oświęcim wybrali spektakl na co dzień wystawiany w teatrze Syrena - "Zamach na MoCarta", w reżyserii Krzysztofa Jaślara. Zbigniew Zamachowski bawi i skłania do myślenia, wykonując zarówno starsze utwory z muzyką i tekstami takich klasyków jak Jeremi Przybora, Jerzy Wasowski, Jonasz Kofta, Wojciech Młynarski, jak i twórców młodszego pokolenia c Tomasza Jachimka, Piotra Bukartyka oraz własne. Oprawę muzyczną spektaklu zapewnia Grupa MoCarta, jednocześnie prezentując zabawne skecze muzyczne. To spotkanie kwartetu smyczkowego o ambicjach kabaretu muzycznego z utalentowanym aktorem i wokalistą oraz wplątanym w to wszystko jeszcze jednym uznanym artystą - Wojciechem Malajkatem, z pewnością rozbawi i zaintryguje widzów. "Zamach na MoCarta będzie można zobaczyć 26 czerwca na deskach Oświęcimskiego Centrum Kultury.
Bilety na koncert finałowy LFO2013, z udziałem m.in. Stinga i BRODKI, można kupować od 24 stycznia. Bilety na piątkowy koncert, na którym zagrają m.in. zespoły Perfect oraz Red Hot Chilli Pipers - w cenie od 20 do 40 zł - trafią do sprzedaży już wkrótce (o dokładnej dacie organizatorzy poinformują na stronie www.lifefestival.pl).
Również niebawem ogłoszone zostaną nazwiska kolejnych artystów LFO 2013 oraz dalsze szczegóły festiwalowego programu.
Idea Life Festival Oświęcim zrodziła się w głowie Darka Maciborka, dyrektora artystycznego festiwalu. Urodzony i mieszkający do dziś w Oświęcimiu dziennikarz muzyczny radia RMF FM postanowił "odczarować" 40-tysięczne miasto, funkcjonujące w świadomości wielu ludzi jedynie w powiązaniu z muzeum Auschwitz-Birkenau.
Istotnym elementem Life Festival Oświęcim jest jego pokojowe przesłanie, odróżniające go od innych muzycznych festiwali w Polsce. Budowanie pokojowych relacji ponad granicami kulturowymi i państwowymi oraz walka z rasizmem i antysemityzmem - takie cele przyświecają organizatorom LFO. To przesłanie ma potężną moc, bo wypływa z miasta kojarzonego powszechnie z największym nazistowskim obozem zagłady.
Wśród gwiazd, jakie wystąpiły podczas dotychczasowych trzech edycji festiwalu należy wymienić przede wszystkim: Petera Gabriela (2012), Jamesa Blunta (2011), Matisyahu (2011) i Raya Wilsona (2010). Na scenie pojawiła się również czołówka polskiej sceny muzycznej, m.in. Voo Voo, Varius Manx, T.Love, Blue Cafe, Dżem, Kroke oraz Anna Maria Jopek. Kulturową i stylistyczną wielobarwność wprowadzili tacy artyści, jak np. Hatikva 6 z Izraela, francuska Kana, belgijska Antwerp Gipsy-Ska Orkestra, Jamajczycy z Twinkle Brothers czy Niemka o latynoskich korzeniach, Sara Lugo. Dowiedz się więcej o festiwalu!
Mocnym punktem programu LFO jest koncert muzyki klasycznej z udziałem znakomitych gości - byli wśród nich m.in. genialny romski skrzypek Dalibor Karvay, soliści Opery Wiedeńskiej Beate Ritter i Alexander Zbigniew Pinderak oraz słynny kompozytor, dyrygent i instrumentalista Krzesimir Dębski. W ramach festiwalu dwukrotnie wystąpiła Krystyna Janda (z monodramami "Biała bluzka" oraz "Shirley Valentine"), a specjalne murale, trwale zdobiące miejski pejzaż Oświęcimia, zaprojektowali wybitni graficy: Edward Dwurnik i Andrzej Pągowski.
Część edukacyjna LFO obejmuje m.in. pokazy filmów, dyskusje, warsztaty, wystawy zdjęć i inne inicjatywy nawiązujące do idei festiwalu. Aktywny udział w ich przygotowaniu bierze organizacja Amnesty International, na stałe wspierająca Life Festival Oświęcim.