ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

Andrzej Mleczko - "Wino, Kobiety i Śpiew"

"Wino, Kobiety i Śpiew" to zbiór najnowszych rysunków Andrzeja Mleczki, komentujący na bieżąco życie polityczne i obyczajowe w Polsce.

Jest to już 7 album z tej serii, który ukazał się w Wydawnictwie Iskry.

Poprzednie książki z tej serii to:

"Rysunki i Aforyzmy"
"Wiersze i Rysunki"
"Tylko dla dorosłych"
"Seks i Polityka"
"Rozmówki Polsko-Polskie"
"Seks Mydło i powidło"

Książka ma 136 stron, zamieszczone są rysunki kolorowe jak i czarno-białe a
na końcu znajduje się angielskie tłumaczenie.

Książka podzielona jest na następujące rozdziały:

-Dialogi metafizyczne
-Zwierzyniec
-Świat dziecka
-Wieś tańczy i śpiewa
-Historyjki obrazkowe
-Rozgrywki małżeńskie
-Polityka dzika
-Wesołych Świąt
-Rysunki bez ładu i składu

Andrzej Mleczko urodził się w 1949 roku w Tarnobrzegu. Studiował na wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. W 1971 roku zadebiutował na łamach tygodnika "Student". Od tego czasu zajmuje się przede wszystkim rysunkiem satyrycznym, ale także plakatem, scenografią, grafiką oraz rysunkiem reklamowym. Jest autorem ponad dwudziestu tysięcy rysunków i ilustracji opublikowanych w kilkudziesięciu pismach i magazynach. Dotychczas zbiory jego prac ukazały się w 46 książkach i albumach. Twórczość artysty była prezentowana na 125 wystawach indywidualnych w kraju i 30 za granicą. W 1983 roku utworzył swoją Galerię Autorską w Krakowie przy ulicy Św. Jana 14. Galeria miała być tylko krótkotrwałym eksperymentem, ale w związku z dużym zainteresowaniem funkcjonuje do dzisiaj. W Galerii znajdują się najnowsze oraz archiwalne rysunki prezentowane w formie oryginałów, plakatów, kartek pocztowych i wydawnictw. Prócz tego można w niej nabyć różnego rodzaju gadżety opatrzone rysunkami artysty. Goście mogą liczyć na spotkanie z rysownikiem i otrzymanie autografu z osobistą dedykacją. Galeria zajmuje się również organizacją wystaw Andrzeja Mleczki oraz sprzedażą wysyłkową. W 2000 roku powstała filia w Warszawie przy ulicy Marszałkowskiej 140. Wnętrze w całości zostało zaprojektowane przez autora, a duża powierzchnia daje większe możliwości ekspozycyjne i pozwala na organizowanie wernisaży, spotkań i promocji książek. Odwiedzający mają okazję obejrzeć na ekranie animowane rysunki i napić się kawy.

25 LAT GALERII AUTORSKIEJ ANDRZEJA MLECZKI
widziane oczami wyżej wymienionego


ROK 1983 – Trwa stan wojenny. Jest trochę strasznie, trochę śmiesznie. Ponieważ nie bardzo wypada publikować w tzw. reżimowej prasie, postanawiam uruchomić swoją prywatną Galerię. Znajduję mały zrujnowany lokal przy ulicy św. Jana 14 w Krakowie i o dziwo dostaję pozwolenie na rozpoczęcie działalności.

ROK 1983 – Otrzymuję wezwanie do Głównego Urzędu Cenzury w Warszawie aby wyjaśnić, dlaczego powielam rysunki bez zezwolenia. Obiecuję, że to się więcej nie powtórzy.

ROK 1984 - Sprzedawcą w Galerii zostaje Jerzy Pilch. Literatura polska ponosi niepowetowane straty. Galerii udaje się przetrwać.

ROK 1986 – Włamanie do Galerii. Złodzieje kradną radio i budzik. Nie zabierają żadnego rysunku, co powoduje u mnie chwilową depresję. Następnego dnia dochodzę do wniosku, że złodzieje nie muszą być znawcami sztuki i odzyskuję równowagę psychiczną. Śledztwo jak zwykle zostaje umorzone.

ROK 1991 – Zostaje zniesiona cenzura. Nie trzeba już uzyskiwać pieczątki na każdym eksponowanym rysunku, co znacznie deprecjonuje wagę twórczości, ale z drugiej strony pozwala zaoszczędzić trochę czasu.

ROK 1993 – Pewien niezrównoważony obywatel składa donos do władz o przeprowadzeniu w Galerii remontu bez odpowiednich zezwoleń. Władze reagują zdecydowanie i żądają zamknięcia Galerii.

ROK 1994 – Po roku pisania odwołań władze uznają oskarżenia za bezpodstawne.
Moja wdzięczność nie zna granic.

ROK 1995 – Galeria przechodzi kryzys finansowy. Podejmuję męską decyzję żeby ją zlikwidować.
Na szczęście przypadkowo dowiaduję się, że dokładanie do firmy jest w Polsce sprawą normalną.
W związku z tym podejmuję męską decyzję o kontynuacji działalności.

ROK 1997 – Galeria powiększa się o dodatkowy pokój biurowy, dzięki czemu jest miejsce gdzie można   w miłej atmosferze napić się herbaty, co znacznie podnosi standard pracy i dodatkowo podkreśla kulturalny charakter placówki.

ROK 1998 – Po długim namyśle postanawiam kupić do Galerii pierwszy komputer. Współpracownicy cieszą się jak dzieci.

ROK 1999 – Galeria zmienia status prawny i staje się oficjalnie spółką z ograniczoną odpowiedzialnością.
W rzeczywistości pozostaje nadal instytucją całkowicie pozbawioną odpowiedzialności.

ROK 2000 – Idziemy za modą i uruchamiamy stronę internetową Galerii pod wdzięcznym i oryginalnym adresem www.mleczko.pl
Przy okazji z rozpędu powstaje sklep internetowy.

ROK 2001 - Okazuje się, że o wiele prościej i przyjemniej jest wydawać książki z rysunkami we własnym zakresie, w związku z tym w Galerii powstaje Wydawnictwo. Wydawnictwo jest małe, ale sympatyczne.

ROK 2001 – Dostaję propozycje otwarcia Galerii w Centrum Handlowym M1. Przy okazji mogę tam organizować wystawy kolegów rysowników.

ROK 2002 – W Wydawnictwie Galerii ukazuje się piętnasta książka z moimi rysunkami.
Jest kolejna okazja żeby się napić.

ROK 2002 – Rozpoczyna działalność Galeria w Warszawie przy ulicy Marszałkowskiej 140 i niech Pan Bóg ma ją w swojej opiece.
ROK 2003 – zamykamy nasze wydawnictwo i podejmujemy współpracę z Iskrami


ROK 2004 – Pasujemy do supermarketu jak pieść do nosa. O wiele lepiej prowadzić galerie ciasną ale własną bez tłumów na około z obłędem w oczach szukających kaszanki. Zamykamy galerie w Centrum Handlowym M1.

ROK 2007- Podejmujemy współpracę z portalem interna.pl. Nasza strona WWW jest jak widać jeszcze ładniejsza i fajniejsza.

ROK 2008- Nagle orientujemy się, że Galeria niedługo skończy 25 lat. Trwają nerwowe działania koncepcyjne, aby uczcić ten wiekopomny fakt.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic