Kwiecień w Teatrze 6.piętro

Sprawdźcie, które spektakle będzie można zobaczyć w kwietniu w Teatrze 6.piętro!

BROMBA W SIECI

BROMBA W SIECI to pierwszy spektakl dla dzieci i młodzieży przygotowany przez Teatr 6.piętro. Autorem i reżyserem przedstawienia jest Maciej Wojtyszko, reżyser, dramaturg i autor arcyciekawych książek o rezolutnej Brombie, która od kilku już pokoleń bawiąc uczy, zadaje ciekawe pytania i rozwija dziecięcą wyobraźnię.

Mało który z polskich czytelników, od 40-latków poczynając, a na dzisiejszych pierwszoklasistach kończąc, nie miał w rękach, czy chociażby nie słyszał jednej z pouczających i zabawnych historii  o Brombie.  Wydany w 1975 r. zbiór opowiadań dla dzieci „Bromba i inni” autorstwa Macieja Wojtyszki przez lata stał się jedną z ulubionych książek Polaków, a w roku 2003 głosami czytelników Gazety Wyborczej trafiał do „Kanonu Książek dla Dzieci i Młodzieży”.

Kto poznał Brombę polubił ją od razu. Przez blisko cztery dziesięciolecia przygody tej wyjątkowej specjalistki od mierzenia i ważenia, doczekały się kilkunastu książkowych wznowień, kontynuacji, adaptacji rysunkowych i telewizyjnych, a co najważniejsze nie straciły nic na swojej aktualności. Bromba wciąż ma wyjątkowych i oryginalnych przyjaciół, z którymi przeżywa niezwykłe przygody, podróżuje do innych wszechświatów, rozwija wyobraźnię, a przede wszystkim zadając z pozoru proste pytania o naturę spraw, zmusza do myślenia.

Taki też jest spektakl BROMBA W SIECI. Zobaczyć w nim można znane z opowiadań Macieja Wojtyszki postacie: słynnego detektywa Kajetana Chrumpsa, poetę Fikandra, jego muzę Malwinkę, tajemniczego Pciucha, no i oczywiście Brombę. Tym razem zostają oni jednak uwikłani w całkowicie nową przygodę poszukiwania i zwyciężenia złośliwego Wirusa, niszczącego nasze komputery. Żeby go zwyciężyć odważnie przenoszą się nawet do rzeczywistości wirtualnej!

BROMBA W SIECI to spektakl o przyjaźni, odwadze i pytaniach bez odpowiedzi, które jednak warto zadawać. A przede wszystkim o tym, co należy robić,  żeby spotkanie ze współczesnym technologicznym światem sprawiało nam radość, i jak zdrowy rozsadek oraz logika pomagają ustalić właściwe granice między tym, co powinniśmy wiedzieć, a tym, co powinniśmy czuć.

BROMBA W SIECI to spektakl, który nie tylko opowiada, ale także śpiewa i tańczy, a wychodzące z teatru dzieci wciąż nucą fragmenty wpadających w ucho piosenek. Przedstawienie adresowane jest do widzów od lat 6 do nieskończoności.

Partnerem merytorycznym spektaklu jest Centrum Nauki Kopernik.
Partnerem spektaklu jest także Camp Mazury – organizator kolonii dla dzieci.

Obsada:

Bromba - Paulina Komenda / Katarzyna Zawiślak-Dolny
Narratorka - Anna Kózka / Michalina Sosna / Klementyna Umer
Malwinka - Maria Pawłowska / Barbara Kurdej-Szatan / Barbara Garstka
Kajetan, C, Upiór - Łukasz Borkowski / Kamil Dominiak / Mateusz Weber
Fikander - Krzysztof Broda-Żurawski / Mateusz Deskiewicz / Krzysztof Szczepaniak
Pciuch - Konrad Darocha / Artur Gotz / Krzysztof Żabka
Wnuczek (w nagraniu video) - Adam Zdrójkowski

Twórcy:

Reżyseria - Maciej Wojtyszko
Scenografia - Maciej Chojnacki
Muzyka - Irina Blokhina
Choreografia - Anna Iberszer


 

CENTRAL PARK WEST

Central Park West – ulica Nowego Jorku, jeden z najbardziej pożądanych, najbardziej prestiżowych adresów do zamieszkania. Tu mają swoje apartamenty ci, którym w życiu udało się osiągnąć najwięcej. Właśnie tu mieszkają Madonna, Sting, Bono, Demi Moore, Diane Keaton, Steve Martin, Woody Allen … i bohaterowie naszej sztuki, państwo Riggs: Phyllis (Joanna Żółkowska), wybitna psychoanalityczka po pięćdziesiątce, kobieta władcza i błyskotliwa, oraz jej pięćdziesięciokilkuletni mąż Sam (Wojciech Wysocki), prawnik gwiazd show biznesu i obiekt westchnień wielu kobiet.

Central Park West – to tu marzyliby zamieszkać nieco młodsi przyjaciele państwa Riggs, Carol (Małgorzata Foremniak), kobieta z problemami natury psychologicznej, osobowościowej, seksuologicznej etc., etc., etc. i jej mąż Howard (Piotr Gąsowski), pisarz powieści, których nikt nie czyta, nadwrażliwiec z psychiką jeszcze bardziej skomplikowaną niż jego małżonki.

Central Park West – to tu przyjaźń dwóch par przerodzi się pewnego listopadowego poranka w wojnę każdego z każdym. A powodem tej wojny stanie się niewierność jednego z małżonków.

CENTRAL PARK WEST – najbardziej neurotyczna komedia Mistrza gatunku. Groteskowe kompendium wiedzy na temat zdrady i jej pochodnych.

CENTRAL PARK WEST – druga sztuka z tryptyku „Miłość, Zdrada i Wybaczenie według Woody’ego Allena”. Twórcy spektaklu obiecują, że będzie budziła nie mniejsze emocje i wywoływała takie same salwy śmiechu, jak jego pierwsza część ZAGRAJ TO JESZCZE RAZ, SAM.

Obsada:

Phyllis - Joanna Żółkowska
Carol - Małgorzata Foremniak
Sam - Wojciech Wysocki
Howard - Piotr Gąsowski
Juliet - Julia Pietrucha / Agnieszka Sienkiewicz / Michalina Sosna

Twórcy:

Reżyseria - Eugeniusz Korin
Scenografia - Barbara Hanicka


 

CZECHOW ŻARTUJE!

Oparty na pomyśle połączenia w jeden wieczór teatralny wszystkich jednoaktówek Antoniego Czechowa jest kolejnym autorskim spektaklem Eugeniusza Korina – współzałożyciela i dyrektora artystycznego Teatru 6.piętro. Spektakl skrzy się scenicznym żartem i olśniewa maestrią aktorskiej gry. Przed oczami widzów przewija się korowód kilkunastu pełnokrwistych, kipiących życiem i namiętnościami postaci, granych przez trójkę znakomitych aktorów: Annę Dereszowską, Andrzeja Grabowskiego i Wojciecha Malajkata. Ten spektakl to hołd Teatru 6.piętro dla odwiecznej i uniwersalnej sztuki Teatru i jego najważniejszego twórcy – Aktora.

Nikt bowiem nie potrafił opisać wszystkich wariantów związków mężczyzny i kobiety – flirtu, miłości, przyjaźni, zakochania, namiętności, niezrozumienia i wzajemnych rozczarowań – z takim ciepłem, humorem i taką psychologiczną precyzją jak Antoni Czechow. Co by nie przeżywali bohaterowie spektaklu CZECHOW ŻARTUJE! – jedni będą wyznawać sobie szaloną miłość po zaledwie kilkunastu minutach burzliwej znajomości, inni brać ślub omal nie zabiwszy się przedtem nawzajem, jeszcze inni z nienawiścią i mozołem wywiązywać się z obowiązków małżonków – zawsze ich emocjom i uczuciom będzie towarzyszyć niepowtarzalny styl i klimat twórczości tego autora: wyjątkowe połączenie komediowości z bezwarunkowym szacunkiem i sympatią dla człowieka i jego słabości. Czechow, który przez całe swoje życie uprawiał czynnie zawód lekarza, swoim widzom „przepisywał” na wszystkie bolączki i niedomagania duszy jedno lekarstwo – miksturę śmiechu i wzruszenia.

To o tym spektaklu Jacek Wakar, krytyk teatralny, napisał: “Czechow żartuje!” na 6.piętrze daje okazję zobaczyć kilkanaście aktorskich transformacji, posmakować sztuki komediowego grania na najwyższym poziomie, że o literaturze nie wspomnę. […] Czechow to bardzo dowcipny gość, Na 6.piętrze spotkał się z równie dowcipnymi – Dereszowską, Grabowskim, Malajkatem i Korinem.

Obsada:

Wąchałowa / Helena / Tatiana / Mierciutkina / Natalia / Żmijkina / Sprzątaczka - Anna Dereszowska
Wąchałow / Łuka / Chyrin / Czubuków / Światłowidow - Andrzej Grabowski
Aplombow / Smirnow / Bąbelkin / Łomow / Nikita - Wojciech Malajkat

Twórcy:

Reżyseria - Eugeniusz Korin
Scenografia - Barbara Hanicka


 

FREDRO DLA DOROSŁYCH – MĘŻÓW I ŻON

FREDRO DLA DOROSŁYCH – MĘŻÓW I ŻON to inteligentna zabawa z teatralną tradycją. Opowiadana z żywiołowym humorem historia o zdradzających i zdradzanych: mężach, żonach i ich kochankach, z zaskakującą puentą i dużą dozą niepoprawności.

Rewelacyjna gra aktorska, błyskotliwa inscenizacja, zaskakująca interpretacja i przyjemność słuchania polszczyzny w najlepszym wydaniu.

Zagrany od dnia premiery ponad 400 razy spektakl, jest wciąż oblegany przez widzów, a według rankingu tygodnika Wprost osiągnął status jednego z najchętniej oglądanych spektakli dramatycznych w Polsce. Dwukrotnie okrzyknięty “najlepszym” przez publiczność XV Festiwalu Oblicza Teatru (Najlepszy Spektakl oraz Najlepsza Aktorka Jolanta Fraszyńska).

Od października 2010 roku FREDRO DLA DOROSŁYCH – MĘŻÓW I ŻON widnieje w stałym repertuarze na deskach Teatru 6.piętro.

Obsada:

Elwira - Jolanta Fraszyńska
Justysia - Joanna Liszowska
Alfred - Konrad Darocha
Wacław - Michał Żebrowski

Twórcy:

Reżyseria - Eugeniusz Korin
Scenografia - Paweł Dobrzycki
Kostiumy - Agnieszka Maciejak


 

MIŁOŚĆ W SAYBROOK

MIŁOŚĆ W SAYBROOK to wyjątkowa zabawa różnymi gatunkami teatru, której głębszym celem jest opowieść o złożonej prawdzie ludzkich uczuć. Opowiadając o miłosnych problemach trzech małżeńskich par, Woody Allen z właściwą sobie błyskotliwością miesza różne konwencje, włączając komedię, absurdalną groteskę oraz kryminał, a robi to, żeby z teatralnej fikcji wydobyć trochę prawdy o naszych tęsknotach i niespełnieniach.

Małżeństwo z siedmioletnim stażem, ona – psycholog, on – ortodonta (Sonia Bohosiewicz i Marcin Perchuć), świętują kolejną rocznicę ślubu w swoim uroczym domu w ładnym miasteczku Old Saybrook. Razem z nimi w przyjęciu biorą udział krewni, siostra pani psycholog – właścicielka sklepu z bielizną i jej mąż – chirurg plastyczny (Joanna Liszowska i Wiktor Zborowski). Niespodziewane pojawienie się dawnych właścicieli domu – księgowego-poety (Szymon Bobrowski) i jego nieśmiałej żony (Barbara Kurdej-Szatan/Anna Cieślak) ujawni ukryty w tajemnym schowku porażający sekret…

Jeśli dodamy do tego tajemniczego mężczyznę (Andrzej Poniedzielski) oraz serie ciętych żartów, lawinę nie zawsze grzecznych dowcipów oraz muzyczne wstawki śpiewanych hitów o miłości (na przykład „All you need is love” grupy The Beatles) – otrzymamy właśnie nasz spektakl.

Mottem do niego może być ta wypowiedź Mistrza:
Istnieją miliony książek (…) autorstwa najznakomitszych umysłów, z których żaden nie potrafi odpowiedzieć na wielkie życiowe pytania (…) Może rację mają poeci. Może jedyna odpowiedź to miłość.

Obsada:

Hal - Szymon Bobrowski
Sandy - Barbara Kurdej-Szatan / Anna Cieślak
Norman - Marcin Perchuć
Sheila - Sonia Bohosiewicz
David - Wiktor Zborowski
Jenny - Joanna Liszowska
Max - Andrzej Poniedzielski

Twórcy:

Reżyseria - Eugeniusz Korin
Scenografia - Maciej Chojnacki
Kostiumy - Beata Harasimowicz
Kierownictwo muzyczne - Tomasz Szymuś
Tłumaczenie i opracowanie tekstu - Eugeniusz Korin


 

OŻENEK - Arcykomedia w wyśmienitej obsadzie!

OŻENEK – nieśmiertelna komedia Nikołaja Gogola – wkracza na scenę Teatru 6. piętro! Znakomici aktorzy w przenikliwej, widowiskowej inscenizacji Andrzeja Bubienia.

„Niewiarygodne zdarzenie w dwóch aktach”, jak Autor nazwał OŻENEK – to prawdziwa teatralna uczta: widowisko, któremu tempo i wigor nadają intrygi swatów oraz umizgi swatanych, zalotników reprezentujących tyle groteskowe, ile przezabawne typy ludzkie. Matrymonialne perypetie Iwana Kuźmicza Podkolesina i Agafii Tichonownej okazują się zaskakującym splotem pragnień i możliwości, zamiarów i losów, którymi podszyte są przygotowania do tytułowej ceremonii. OŻENEK to galeria przejmująco celnych, a zarazem bawiących do łez portretów niemłodych kawalerów i panien, aktualnych zawsze, ilekroć uczucie, status i szansa na szczęście stają się przedmiotami handlowej transakcji.

Siłą OŻENKU jest cała kolekcja postaci, które na stałe wpisały się w światową tradycję teatru komedii. W roli podstarzałego kawalera Podkolesina zobaczymy Michała Żebrowskiego. Podejrzanie atrakcyjną pannę na wydaniu zagra Paulina Chruściel. Z brawurowymi rolami swatów zmierzą się Anna Dereszowska (jako Fiokła Iwanowna) oraz Piotr Głowacki (Koczkariew). Ponadto na scenie ujrzymy feerię brawurowych kreacji: dynamiczne spotkania, dialogi i konfrontacje młodych talentów (Dorota Krempa, Kamil Szklany) z gwiazdami polskiej komedii (Joanna Żółkowska, Janusz Chabior, Cezary Pazura, Cezary Żak).

Reżyserem spektaklu jest Andrzej Bubień, powracający do Teatru 6.piętro po sukcesie, jaki odniosła tu jego inscenizacja WUJASZKA WANI Antona Czechowa. Niepowtarzalny styl jego inscenizacji i przenikliwa interpretacja OŻENKU opiera się na przekonaniu, że komedia Gogola w rzeczywistości jest refleksyjną opowieścią o ludzkiej samotności i poszukiwaniu bliskości. Reżyser stawia nieustająco aktualne pytania o sens walki o własną autentyczność oraz o granicę i cenę, jaka pozwala na przetrwanie w świecie zdominowanym przez sztuczność i zakłamanie. Scenografię do spektaklu zaprojektowała Anita Bojarska, muzykę skomponował Piotr Salaber.

Obsada:

Agafia Tichonowna - Paulina Chruściel
Arina Pantelejmonowna - Joanna Żółkowska
Fiokła Iwanowna - Anna Dereszowska
Podkolesin - Michał Żebrowski
Koczkariew - Piotr Głowacki
Jajecznica - Cezary Żak
Anuczkin - Janusz Chabior
Żewakin - Cezary Pazura
Duniaszka - Dorota Krempa
Stiepan - Kamil Szklany

Twórcy:

Reżyseria - Andrzej Bubień
Scenografia - Anita Bojarska
Muzyka - Piotr Salaber
Kostiumy - Anita Bojarska
Lalki - Anita Bojarska
Kostiumy Anny Dereszowskiej - Agnieszka Maciejak


 

SŁONECZNI CHŁOPCY

Wspaniali komicy Willy Clark (Piotr Fronczewski) i Al Lewis (Krzysztof Kowalewski) przez wiele dziesięcioleci tworzyli słynny duet estradowy Słoneczni Chłopcy. Ich zabawne skecze i komediowe scenki śmieszyły do łez kilka pokoleń widzów. Niestety, teraz okres popularności i sławy już minął. Od wielu lat skłóceni i pełni wzajemnych pretensji, nie występują na scenie i nie utrzymują ze sobą żadnych kontaktów. Aż do momentu, kiedy nagle pojawi się kusząca propozycja zarobienia dużych pieniędzy i powrotu na szczyty kariery. Żeby to osiągnąć muszą zapomnieć o wzajemnej nienawiści i wystąpić w jednej ze swoich najśmieszniejszych scenek w popularnym programie telewizyjnym. Ale jak mają to zrobić, kiedy na sam dźwięk głosu partnera reagują atakami niepohamowanej złości?

SŁONECZNI CHŁOPCY, sztuka znakomitego amerykańskiego dramatopisarza Neila Simona należy do tych komedii z najwyższej półki, które z humorem, ironią i wyrozumiałością opowiadają o życiu w jego małostkach, wstydach i upadkach. Od momentu powstania w 1972 r. otrzymała wiele prestiżowych nagród teatralnych, była grana na wszystkich kontynentach, parokrotnie święciła tryumfy na Broadwayu, doczekała się kilku adaptacji telewizyjnych – w jednej z nich zagrał nomen omen sam Woody Allen, a jej wersja filmowa otrzymała ponad 20 nominacji i nagród, z Oscarami i Złotymi Globami włącznie.

Reżyseria Olgi Lipińskiej, która powraca w wielkim stylu po wielu latach nieobecności na warszawskich scenach, oraz aktorstwo dwóch mistrzów gatunku, Piotra Fronczewskiego i Krzysztofa Kowalewskiego, czynią z tej – pierwszej premiery Teatru 6.piętro w sezonie 2013/2014, wyjątkowe wydarzenie teatralne, które powinno się znaleźć w kręgu zainteresowania każdego teatromana.

Obsada:

Willy Clark - Piotr Fronczewski
Al Lewis - Krzysztof Kowalewski
Ben Silverman - Robert Koszucki

Twórcy:

Reżyseria - Olga Lipińska
Scenografia - Tatiana Kwiatkowska


 

WUJASZEK WANIA

Arcydzieło światowego dramatu w Teatrze 6.piętro!

Jedno z najważniejszych dzieł w kanonie literackiej klasyki – WUJASZEK WANIA Antoniego Czechowa rozpoczyna sezon 2015/2016 w Teatrze 6.piętro. Reżyseruje Andrzej Bubień.

Ukończona w 1896 roku sztuka należy dziś do ścisłego kanonu klasyki dramatycznej, pozostając jedną z najbardziej cenionych i najczęściej wystawianych w dorobku Czechowa. Dzięki geniuszowi stylu i ponadczasowości zawartych w dramacie refleksji, WUJASZEK WANIA stanowi pozycję obowiązkową dla każdego miłośnika teatru.

Jednostajne życie w prowincjonalnym majątku przerywa przyjazd profesora Sieriebriakowa oraz jego młodej, pięknej żony. Pod wpływem tego zdarzenia rozpoczyna się subtelna gra prawdy i fałszu, podszyta typowymi dla Czechowa namiętnościami: pożądaniem, nadzieją, bólem niespełnienia, a nade wszystko – miłością i pragnieniem odmiany swojego losu.

Krąg postaci dramatu ożywia plejada znakomitych aktorów, od występującego w głównej roli Wojciecha Malajkata, przez Annę Dereszowską, Irenę Jun, Dorotę Krempę, Joannę Żółkowską, Piotra Machalicę, Miłogosta Reczka, po kreującego postać Astrowa Michała Żebrowskiego.

Ta, po czechowowsku, naprzemiennie śmieszna i straszna opowieść jest okazją do przejęcia się losem „człowieka zbędnego”, a także do spojrzenia na nas samych, podlegających codziennym presjom i życiowym dążeniom. Przygotowujący inscenizację dramatu Andrzej Bubień, po latach pracy na europejskich scenach dramatycznych i operowych (za które zbierał liczne nagrody i wyróżnienia, na czele z nominacją do rosyjskiej Złotej Maski), powraca do autora „Trzech sióstr”.

Jego spektakl dowodzi, że przenikliwość spojrzenia Czechowa nie straciła dziś nic ze swojej aktualności. Wraz z twórcami zapraszamy, aby temu spojrzeniu poddać własny codzienny trud oraz towarzyszące mu emocje.

Obsada:

Wujaszek - Wojciech Malajkat
Sieriebriakow - Piotr Machalica
Helena - Anna Dereszowska
Astrow - Michał Żebrowski
Sonia - Dorota Krempa
Matka - Joanna Żółkowska
Tieliegin - Miłogost Reczek / Janusz Chabior
Niania - Irena Jun

Twórcy:

Reżyseria - Andrzej Bubień
Scenografia - Anita Bojarska
Muzyka - Piotr Salaber


 

ZAGRAJ TO JESZCZE RAZ, SAM

W sztuce ZAGRAJ TO JESZCZE RAZ, SAM Woody Allen w mistrzowski sposób połączył dwie najważniejsze cechy swojego talentu – uniwersalny, ponadczasowy humor inteligentnego obserwatora z liryzmem znerwicowanego wrażliwca z Nowego Jorku. Przeplatają się w niej wszystkie najważniejsze tematy i fascynacje Allena – kinem, Nowym Jorkiem, muzyką, seksem, miłością i przemijaniem.

ZAGRAJ TO JESZCZE RAZ, SAM to historia poszukiwania miłości swego życia przez krytyka filmowego Allana Felixa (debiutujący w teatrze Kuba Wojewódzki), porzuconego przez swoją żonę Nancy (w tej i w jeszcze ośmiu innych rolach – Małgorzata Socha na zmianę z Barbarą Kurdej-Szatan). Allan zakochuje się przypadkiem w żonie swojego najlepszego przyjaciela, przystojnego biznesmana Dicka (Michał Żebrowski), w ślicznej, lecz znerwicowanej Lindzie (Anna Cieślak na zmianę z Aleksandrą Hamkało), którą uwodzi przy pomocy i według wskazówek swojego idola filmowego, legendarnego amanta czarnych kryminałów Humphreya Bogarta (Daniel Olbrychski), schodzącego do niego w tym celu z ekranu kina.

Reżyser Eugeniusz Korin stworzył najbardziej filmowe przedstawienie ostatnich lat, które stało się swoistym hołdem dla twórczości znanego na całym świecie autora przewrotnych komedii. Jest ono pierwszą realizacją z planowanego przez Teatr 6.piętro tryptyku „Miłość, Zdrada i Przebaczenie wg Woody’ego Allena”.

Obsada:

Allan Felix - Kuba Wojewódzki
Dick - Michał Żebrowski
Nancy - Małgorzata Socha / Barbara Kurdej-Szatan
Humphrey Bogart - Daniel Olbrychski
Linda - Anna Cieślak / Aleksandra Hamkało

Twórcy:

Reżyseria - Eugeniusz Korin
Scenografia - Jan Kozikowski
Muzyka - George Gershwin
Tłumaczenie - Jerzy Siemasz i Grażyna Dyksińska
Kostiumy - Dorota Kołodyńska

Źródło: www.teatr6pietro.pl

 

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic