Wystawa: Wlastimil Hofman
Salon Wystawowy Marchand DESA Unicum, Warszawa, Pl. Konstytucji 2
Wystawa: 21 maja – 10 czerwca 2014 r.
Wlastimil Hofman, urodzony w 1881 roku, to artysta, którego twórczość na stałe wpisała się w kanon polskiej historii sztuki. Alegoryczne sceny, religijno-ludowe przedstawienia i melancholijne portrety autorstwa Hofmana to sztandarowe dzieła polskiego symbolizmu.
Najistotniejsze miejsce w jego twórczości zajmuje tematyka religijna. Artysta motywy zaczerpnięte z tradycyjnej ikonografii chrześcijańskiej prezentował jednak niekonwencjonalnie – zestawiając je z wierzeniami ludowymi, wiejskimi podaniami oraz motywami historycznymi. Przykładem tego typu prac może być eksponowany na wystawie Gospodarz z Bronowic i Anioł Stróż z 1925 roku. W obrazie tym postać Anioła Stróża niewiele ma wspólnego z tradycyjnym wizerunkiem znanym z historii sztuki. Jedynym atrybutem określającym postać Anioła są skrzydła. Towarzyszy mu wiejski gospodarz, którego pochylona sylwetka daleka jest od uduchowionych postaci Świętych Pańskich.
Ważnym motywem w malarstwie Hofmana są sceny spowiedzi przy przydrożnych kapliczkach. W tym obszarze tematycznym mieści się prezentowany na wystawie Chłopiec modlący się przed figurą Chrystusa namalowany w 1929 roku. Pośród wiejskiego krajobrazu, na rozległej polanie, umieszczona została centralna postać chłopca klęczącego przed drewnianą figurą Chrystusa Frasobliwego. Wątek ten ujawnia zafascynowanie artysty ludowością i folklorem.
Istotnym elementem twórczości artysty był również wątek Vanitas – Marność. W malarstwie Hofmana przejawia się to głównie poprzez zestawienia starca z dzieckiem bądź postacią młodej kobiety. Ten temat ilustruje Odpoczynek starca powstały w 1934 roku. Siedzącemu na pierwszym planie mężczyźnie towarzyszy młoda, piękna dziewczyna. To zestawienie symbolizuje przede wszystkim zamyślenie nad przemijającym czasem.
Obrazy Hofmana pełne są dzieci, przedstawianych zarówno portretowo, jak i podczas codziennych czynności czy zabaw. Znamienne dla postaci dzieci w obrazach jest ich wyidealizowanie oraz nadanie sielankowego charakteru otoczeniu, w którym zostały uchwycone. Na ich dziecięcych twarzach przeważnie maluje się smutek, zamyślenie czy nieśmiała powaga. Interesującym ujęciem tego motywu są pokazane na wystawie obrazy – m.in.: Kąpiące się dzieci oraz Portret chłopca.
Ważną część dorobku twórczego artysty stanowią autoportrety malowane w różnych okresach życia. Wlastimil Hofman, podobnie jak malarze z kręgu symbolizmu, swoją podobiznę wykorzystywał do kreacji alegorycznych treści. Portretował się w różnych strojach i z różnymi rekwizytami, mającymi symboliczną wymowę. Jako niezrównany portrecista bardzo często uwieczniał także swoich bliskich – ukochaną żonę Adę, rodzinę oraz przyjaciół. Prezentowane na wystawie portrety brata i bratowej czy państwa Potockich ukazują niezwykły kunszt artystyczny oraz umiejętność uchwycenia nie tylko rysów twarzy portretowanych, ale także ich intymnego wnętrza. Osoby portretowane umieszczał głównie na tle dalekich przestrzeni, nastrojowych krajobrazów bądź urokliwych widoków gór i lasów.
Malarstwo Wlastimila Hofmana pozostaje twórczością wciąż rodzącą nowe interpretacje i konteksty. Zawarte w niej liczne alegorie, symbole i nawiązania stanowią niezwykły temat do nowych analiz.
Wystawę można oglądać od 21 maja do 10 czerwca 2014 r. w godzinach: 11-19 (pon.-pt) i 11 -16 (sob.) w Salonie Wystawowym Marchand DESA Unicum, Warszawa, Pl. Konstytucji 2.
DESA Unicum jest największą i najstarszą firmą na polskim rynku sztuki, do której należy dom aukcyjny i galerie w Warszawie. Rocznie organizuje ponad 40 aukcji różnego typu (sztuki dawnej, współczesnej, najnowszej, prac na papierze, biżuterii i aukcji specjalistycznych) oraz kilkanaście wystaw. DESA Unicum wspiera wiele aukcji charytatywnych, m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Giełdzie Papierów Wartościowych oraz Forbesa. Posiada wieloletnie doświadczenie w budowaniu kolekcji i sprawuje nad nimi opiekę, pomaga przy archiwizacji i ubezpieczaniu dzieł sztuki, certyfikacji i wydawaniu ekspertyz, a także wycenie. Pomaga w dokumentacji i katalogowaniu kolekcji prywatnych i instytucjonalnych. Od wielu lat współpracuje z największymi domami aukcyjnymi na świecie przy sprzedaży/zakupie dzieł, wydaje opinie eksperckie dot. polskiej sztuki. Jest wyłącznym partnerem wiodących banków w Polsce w zakresie art bankingu.
Jest właścicielem DESY Modern, która zajmuje się wprowadzaniem na rynek limitowanych edycji autorskich, tzw. inkografii; współwłaścicielem firmy Art Finance, brokera na rynku ubezpieczeń dzieł sztuki; posiada udziały w firmie DESA Biżuteria, która zajmuje się obrotem biżuterią dawną, w firmie Sopocki Dom Aukcyjny oraz sieci księgarni i sklepów muzealnych Serenissima.
Więcej informacji o DESIE Unicum: www.desa.pl