„Jeśli szukamy muzyki dla wszystkich, to musi to być Beethoven” (Daniel Barenboim)
„Muzyka Beethovena jest uniwersalna. Grana gdziekolwiek na świecie jest w stanie przemówić do każdego” (Daniel Barenboim)
Trasa koncertowa, na której narodził się projekt, rozpoczęła się w sierpniu 2010 roku w legendarnym Teatro Colón w Buenos Aires. Do 2012 roku objęła już cztery kontynenty, a wśród miejsc, w których wystąpił zespół znajduje się m.in. Doha (Katar), Korea Południowa, Chiny, Europa i Stany Zjednoczone (Carnegie Hall). Kluczowym, jak dotąd, wydarzeniem był koncert, podczas którego zagrano IX Symfonię (Berlin Waldbühne, 21.08.2011). Kolejnym będzie wykonanie wszystkich symfonii podczas londyńskich Proms tuż przed rozpoczęciem igrzysk olimpijskich.
To wielkie przedsięwzięcie, w którym cel wspólnego muzykowania realizuje się ponad politycznymi podziałami.
„Harmonię w stosunkach osobistych, jak i w relacjach międzynarodowych można osiągnąć tylko dzięki wzajemnemu słuchaniu. Każdy otwiera się wówczas na inną narrację i inny punkt widzenia. Nam się na szczęście udało zorganizować zespół ponad politycznymi podziałami, a efekt naszej pracy może trafić do każdego, niezależnie od przekonań. Nasz sukces pokazuje, że człowiek, który słucha drugiego, zarówno jako muzyk orkiestrowy, jak i zwykły obywatel, może dzięki temu osiągnąć naprawdę wielkie rzeczy” – mówi dyrygent.
Spośród pięciu premier, które odbędą się między czerwcem a październikiem tego roku, każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie. W czerwcu zostaną wydane symfonie – które z pewnością staną się smacznym kąskiem dla wykształconych muzycznie słuchaczy. Jednocześnie ukaże się zestaw Beethovenowskich „hitów” (na 2-płytowym albumie) skierowanych przede wszystkim do melomanów. Wszystkie nagrania zrealizowane zostaną w dwóch formatach: tradycyjnej wersji płytowej oraz w zapisie cyfrowym dostępnym na iTunes.
Na wspomnianym dwupłytowym wydawnictwie, oprócz muzyki, znajdą się teksty Warwicka Thompsona ciekawie łączące historie poszczególnych kompozycji ze skomplikowanymi kolejami losu ich twórcy.
Symfonie znajdą się na pięciu płytach przeznaczonych dla entuzjastów klasycznych wykonań oraz tych, którzy po wcześniejszym wydawnictwie zasmakowali w twórczości Beethovena. W zestawie także fragmenty wywiadu z Danielem Barenboimem dotyczące współpracy z orkiestrą i stosunku do muzyki Ludwiga van Beethovena. Tekstom Andrew Hutha poświeconym symfoniom towarzyszyć będą opisy sylwetki dyrygenta i orkiestry autorstwa Warwicka Thompsona.
Koncerty fortepianowe, Sonaty fortepianowe i Edycja Deluxe to kolejne części cyklu wydawniczego.
W 1999 roku Daniel Barenboim zainicjował warsztaty West-Eastern Divan, podczas których powstała dzisiejsza orkiestra.