KOPCIUSZEK - Nowa fabularna interpretacja jednej z najpiękniejszych baśni wszech czasów jest już na Blu-ray™ i DVD!

Uwielbiana przez miliony widzów i czytelników baśniowa bohaterka powraca w najnowszej fabularnej adaptacji studia Disney. W rolach głównych znana z serialu „Downton Abbey” Lily James oraz zdobywczyni dwóch Oscarów®, zjawiskowa Cate Blanchett, a także Helena Bonham Carter, Richard Madden i Stellan Skarsgård. W polskiej wersji dubbingowej głosu złej macosze użyczyła Magdalena Cielecka, w jednej z ról usłyszymy również Kasię Tusk. „Kopciuszek” w reżyserii nominowanego do Oscara® Kennetha Branagha zadebiutuje na Blu-ray™ i DVD w ofercie Galapagos Films już 28. sierpnia!

W wydaniach DVD i Blu-ray filmowi będzie towarzyszyć wyjątkowa, nagrodzona Oscarem® krótkometrażówka „Gorączka lodu”, dzięki której fani Disneya powrócą do świata przebojowej „Krainy lodu” i raz jeszcze odwiedzą królestwo Arendelle, aby razem z bohaterami świętować urodziny księżniczki Anny!

KOPCIUSZEK

Po niespodziewanej śmierci ojca życie Elli (Lily James) staje się udręką. Zdana na łaskę okrutnej macochy (Cate Blanchett) i jej dwóch podłych córek, Anastazji oraz Gryzeldy, dziewczyna zostaje zdegradowana do roli służącej i pogardliwie przezwana Kopciuszkiem. Mimo rozpaczliwej sytuacji Ella stara się zachować dobroć, odwagę i pogodę ducha. Pewnego dnia poznaje w lesie czarującego chłopaka (Richard Madden), który podaje się za czeladnika z pałacowych warsztatów, choć w rzeczywistości jest samym księciem. Szybko rodzi się między nimi głęboka więź. Kiedy wszystkie dziewczęta zostają zaproszone na królewski bal, Ella liczy na to, że znowu spotka Tycia, jednak macocha bezlitośnie drze jej najlepszą sukienkę i zakazuje udziału w zabawie. Na szczęście do akcji wkracza dobra wróżka chrzestna (Helena Bonham Carter) i za pomocą kilku sztuczek na zawsze odmienia los Kopciuszka...

KORZENIE I NAJNOWSZA ADAPTACJA

Najstarszą znaną wersję historii o Kopciuszku można znaleźć już w pismach starożytnego greckiego geografa, podróżnika i historyka Strabona, w przytoczonej przez niego baśniowej opowieści o heterze Rodopis. Pod koniec XVII w. postać Kopciuszka spopularyzował francuski baśniopisarz epoki baroku Charles Perrault, publikując swoją interpretację jej losów w dziele zatytułowanym: „Kopciuszek, czyli mały szklany pantofelek”. Z kolei w XIX wieku opowieść wzięli na warsztat bracia Grimm. Jednak to właśnie tekst Perraulta stał się pierwowzorem animowanej disnejowskiej adaptacji z 1950 roku.

Disney długo marzył o zekranizowaniu ponadczasowej opowieści, a realizacja tego przedsięwzięcia okazała się przełomowym momentem w historii studia. Budżet animacji sięgnął 3 milionów dolarów, co w tamtych czasach było sumą bajońską, jednak film spotkał się z entuzjastyczną reakcją krytyki i ostatecznie zarobił aż 34 miliony dolarów. Dziś „Kopciuszek” z 1950 roku należy do ulubionych disnejowskich tytułów i zajmuje poczesne miejsce w sporządzonym przez Amerykański Instytut Filmowy zestawieniu „10 najlepszych filmów animowanych w historii”. Tymczasem studio Disneya postanowiło zmierzyć się z nowym wyzwaniem i przełożyć kultową animację na język filmu aktorskiego. Tym razem producenci dysponowali budżetem w wysokości 95 milionów dolarów, dzięki czemu udało im się stworzyć zapierający dech w piersiach, olśniewający wizualnie, a jednocześnie głęboki psychologicznie spektakl, uświetniony reżyserią legendarnego mistrza szekspirowskich adaptacji Kennetha Branagha oraz grą najlepszych aktorów współczesnego kina.

W rolę macochy wcieliła się  znakomita Cate Blanchett („Blue Jasmine”, „Elżbieta”), Kopciuszka zagrała Lily James („Downton Abbey”), przystojnego i roztropnego księcia Richard Madden („Gra o tron”), a wróżkę chrzestną niepowtarzalna Helena Bonham Carter („Jak zostać królem”, „Alicja w Krainie Czarów”). W pozostałych rolach wystąpili Stellan Skarsgård (arcyksiążę), Derec Jacobi (król), Holiday Grainger (Anastazja), Sophie Mcshera (Gryzelda), Hayley Atwell (mama Elli) oraz Ben Chaplin (tata Elli).

Za produkcję hollywoodzkiego hitu odpowiadają: Simon Kinberg („X-Men: Przeszłość, która nadejdzie”), Allison Shearmur („Igrzyska śmierci: Kosogłos, część I”) oraz David Barron („Harry Potter i insygnia śmierci”) i Tim Lewis („Golden Eye”) w roli producenta wykonawczego. Scenariusz napisał Chris Weitz („Był sobie chłopiec”).  

W polskiej wersji językowej bohaterom głosów użyczyli: Magdalena Cielecka (macocha), Aleksandra Radwan (Kopciuszek), Kamil Kula (książę), Leon Charewicz (arcyksiążę), Monika Krzywkowska (wróżka chrzestna), Stanisła Brejdygant (król), Milena Suszyńska (Anastazja), Monika Pikuła (Gryzelda), Anna Gajewska (mama Elli) oraz Piotr Grabowski (tata Elli). W filmie usłyszymy również głos córki byłego premiera i popularnej blogerki Kasi Tusk, która zadebiutowała w nowej roli, podkładając dubbing pod jedną z myszek-przyjaciółek Kopciuszka!

Najnowsza produkcja Disneya to doskonały dodatek do domowej kolekcji filmów dla wszystkich fanów popularnej baśni o Kopciuszku!

WIZUALNA UCZTA

Najnowsza odsłona opowieści o Kopciuszku to prawdziwa uczta dla oka. Zdjęcia kręcono w Pinewood Studios oraz w plenerach w Anglii. Producentom zależało na tym, aby podkreślić ponadczasowy charakter baśni, dlatego zrezygnowali z osadzania wydarzeń w konkretnej epoce historycznej. Na etapie tworzenia dekoracji przedstawiających wnętrze domu Elli, fasadę królewskiego pałacu oraz zamkową salę balową, kierownik produkcji Dante Ferretti i jego zespół czerpali inspirację z architektury budowli europejskich XVI, XVII i XVIII wieku. W rezultacie powstała cudownie eklektyczna i oryginalna wizja królewskiego dworu, znakomicie oddająca przepych bajkowego królestwa. Ogromna sala balowa mierząca 50 metrów długości i 35 metrów szerokości wypełniła całą słynną halę 007 w Pinewood. Wyposażono ją w ogromne schody, marmurowe posadzki i żyrandole wykonane na zamówienie we Włoszech, a do uszycia zasłon użyto ponad 2000 metrów materiału.

- Z ‘Kopciuszka’ i innych klasyków Disneya pamiętam przede wszystkim majestatyczność – wyjawia reżyser Kenneth Branagh –  te filmy przenosiły widza do innego, ponadnaturalnego świata, gdzie akcja rozgrywała się w zamkach, na salach balowych i ogromnych schodach. (...) chcieliśmy pokazać miejsce z  potencjałem magicznym, dające pole do popisu czarodziejce matce chrzestnej.
    
Przed równie wymagającym zadaniem stanęła znana kostiumograf Sandy Powell, która podjęła się opracowania koncepcji wyglądu postaci już na dwa lata przed rozpoczęciem zdjęć. To dzięki niej bogactwo kolorów i materiałów ożywiło opowieść w niezwykle widowiskowy sposób. Grająca Kopciuszka Lily James przyznała w jednym z wywiadów, że kiedy po raz pierwszy nałożyła słynną błękitną balową suknię, nie mogła uwierzyć własnym oczom. Dzięki ośmiu warstwom cienkiego jedwabiu w różnych odcieniach błękitu i fioletu ozdobionych migoczącymi kryształami Swarovskiego poczuła się jak prawdziwa księżniczka. A przy okazji odkryła, że życie księżniczek oraz ich adoratorów wcale nie jest usłane różami:
- [Suknia] była naprawdę ciężka. Biedny Richard Madden, który w filmie gra rolę księcia, miał mnie podnieść do góry i to go prawie zabiło. Musiał się wybrać na siłownię, bo suknia potrajała moją wagę”. Również taniec w pięknej kreacji okazał się niezwykle trudnym przedsięwzięciem: „Uczyłam się tańczyć, nawet nie myśląc o sukni. Po miesiącach prób do scen tańca przeżyłam kompletne załamanie nerwowe, kiedy ją nałożyłam. Pomyślałam sobie „Jak ja będę tańczyć w czymś takim?”. Suknia jest bardzo delikatna. Może się podrzeć od samego wzroku patrzącego. Kiedy dodaliśmy do tego wielkie stopy Richarda, zaliczyliśmy parę katastrof – ale w końcu doprowadziliśmy scenę tańca do perfekcji”.
Nerwowość aktorki wzbudziły także sceny z udziałem słynnego szklanego pantofelka, niezwykle ciężkiego, bo w całości wykonanego z kryształu Swarovskiego i kosztującego aż osiem tysięcy funtów! Była przerażona, że przypadkiem go upuści i stłucze, szczególnie podczas sceny w deszczu.

WIELOWYMIAROWE POSTACI

Napisanie scenariusza oddającego najważniejsze wątki animowanego klasyka, a jednocześnie atrakcyjnego dla współczesnych widzów, powierzono Chrisowi Weitzowi. Scenarzysta skupił się na stworzeniu wielowymiarowych, autentycznych postaci.
- Nasza wersja ‘Kopciuszka’ nie jest rewizjonistyczna – wyjaśnia Weitz. – Główna bohaterka robi to, co robiła w bajce, ale współczesnej publiczności bardzo trudno zrozumieć, dlaczego źle traktowana dziewczyna nie ucieka z domu i nie zwraca się o pomoc, na przykład do opieki społecznej. Chodziło nam o to, jak przekazać najważniejsze elementy opowieści i najpiękniejsze cechy Kopciuszka, takie jak upór w dążeniu do celu, honor i hart ducha, którymi rzadko cechują się współcześni bohaterowie.

- Kopciuszek ma silne poczucie humoru i swojej dojrzałości. Rozumie, że ludzie niekiedy są okrutni wbrew sobie i niekoniecznie oznacza to, że są źli. Potrafi nadstawić drugi policzek. Umie znaleźć dowcip w nieoczywistych sytuacjach. To wszystko przedstawiamy jako wyraz siły, nie słabości. Pokazujemy, jak Kopciuszek przeciwstawia się swojej macosze, ponieważ współcześnie oczekujemy takiej postawy wobec tych, którzy czynią krzywdę. Nasza bohaterka nie jest bezradną i użalającą się nad sobą ofiarą. Jest bardzo świadoma, pozytywna i uduchowiona – dodaje reżyser Kenneth Branagh.

Odtwórczyni tytułowej roli Lily James była zachwycona prostotą i klasyczną atmosferą scenariusza oraz faktem, że siła Kopciuszka – w przeciwieństwie do popularnych dziś kobiet-wojowniczek – płynie z wewnątrz. Aktorka przyznaje, że w dzieciństwie jej ulubioną disnejowską księżniczką była odważna i ciekawa świata Bella z „Pięknej i bestii”. Kreując postać Kopciuszka, Lily starała się przekazać jej właśnie te cechy.
- Chcieliśmy, aby ze scenariusza wynikało niezbicie, że życie naszej bohaterki nie jest zdeterminowane przez pojawienie się w nim mężczyzny ani wytwornych i kosztownych przedmiotów. Tej dziewczyny nie określa również jakaś łatwo osiągalna magiczna moc, jaką dysponuje matka chrzestna-czarodziejka, mogąca w sposób wszechmocny rozwiązać wszelkie problemy. Matka Chrzestna oczywiście przychodzi z pomocą, ale – tak jak w życiu – wszystko zależy przede wszystkim od jednostki. Kopciuszek staje na wysokości zadania – podkreśla reżyser Kenneth Branagh.

Filmowcom zależało również na tym, aby uniknąć stworzenia stereotypowego wizerunku płytkiego, jednowymiarowego przystojnego księcia, co aktor Richard Madden przyjął z autentyczną ulgą. Kit jest błyskotliwym młodzieńcem, a to czyni go znacznie bardziej wiarygodnym obiektem uczuć Elli. Allison Shearmur wyjaśnia:
-Nie chcieliśmy, żeby Ella zakochiwała się w nim ze względu na urodę, tylko ze względu na inteligencję, opiekuńczość i rycerskość.

Postać macochy także nabrała głębszego wymiaru dzięki interpretacji odgrywającej ją aktorki. Cate Blanchett przedstawiła macochę jako pełnokrwistą osobę, przeżywającą wewnętrzne cierpienia i niepozbawioną cech pozytywnych.
- Chcieliśmy pokazać widzom, że motywy tej postaci były szczere i racjonalne. Na przykład, chęć uzyskania zabezpieczenia finansowego dla siebie i zapewnienia szczęśliwiej przyszłości córkom to uzasadnione cele, choć dążyła do nich nie zważając na nic innego – tłumaczy reżyser.
- Niesamowite jest to, jak Cate nawet w tych krótkich chwilach spokoju i kontemplacji potrafiła pokazać, że macocha dźwiga na swych barkach całe swoje życie przepełnione niespełnionymi marzeniami – dodaje Shearmur.

WYDANIE BLU-RAY™ I DVD
Już 28 sierpnia na rynku ukaże się wydanie Blu-ray™ i DVD filmu Disneya „Kopciuszek” – wzruszającej, inspirującej i zabawnej opowieści o triumfie dobra nad rozpaczą i okrucieństwem, która zachwyci widzów w każdym wieku.

W obu edycjach filmowi będzie towarzyszyć wyjątkowa, krótkometrażówka „Gorączka lodu”, dzięki której fani Disneya powrócą do świata przebojowej „Krainy lodu”, aby razem z bohaterami świętować urodziny księżniczki Anny!

Ponadto wydanie Blu-ray™ zostanie wzbogacone o wiele atrakcyjnych materiałów dodatkowych:
•    Odtwarzanie baśniowego świata
•    Zabawa z kostiumami
•    Przygotowania do balu
•    Alternatywny początek: Dzieciństwo Elli
•    Kudłaci przyjaciele Elli

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic