Album ‘Elements’ został nagrany we włoskim domu kompozytora i zawiera 12 utworów, w których przeplatają się fortepian, smyczki, perkusja, gitara i instrumenty elektroniczne, a inspiracją do jego powstania były elementy natury, teorie naukowe i matematyczne, formy muzyczne i dzieła sztuki.
Mówi Einaudi: “Dostrzegłem nowe obszary – znajdujące się na krawędzi tego, co wiem i czego nie wiem – które od dawna chciałem wykorzystać twórczo: mity o stworzeniu, układ okresowy pierwiastków, geometria Euklidesa, pisma Kandinskiego, natura dźwięku i barwy, pędy dzikich traw na łące, różnorodne krajobrazy. Przez dłuższy czas chodziłem mając w głowie mętlik obrazów, myśli i uczuć. W pewnym momencie wszystko stopniowo znalazło swoje miejsce, jakby wszystkie te elementy były częściami jednego świata, a ja wraz nimi.”
Einaudi zebrał grupę utalentowanych muzyków, “zespół Ludovica”, którzy wraz z nim dokonali nagrań. Są wśród nich Francesco Arcuri, Marco Decimo, Mauro Durante, Alberto Fabris, Federico Mecozzi oraz Redi Hasa. W nagraniach wziął także udział holenderski zespół smyczkowy Amsterdam Sinfonietta, pochodzący z Berlina muzyk grający na elektronicznych instrumentach - Robert Lippok, a także perkusiści z Parco della Musica w Rzymie, brazylijski perkusista Mauro Refosco i słynny skrzypek Daniel Hope, który występuje w pierwszym utworze, Petricor.
Einaudi jest autorem projektu graficznego okładki albumu – rysunku przedstawiającego różnorodne symbole i obrazy, które stanowią odzwierciedlenie zawartości muzycznej albumu. “Jeżeli to nie jest muzyka, to jest to mapa myśli: coś wyraźnego i odrębnego, czasem zazębiającego się ze sobą: punkty, linie, kształty, fragmenty trwającego wewnętrznego przypływu”.
Einaudi skomponował muzykę do ponad 20 filmów, w tym takich jak Shane Meadows’, ‘This Is England’ i jego telewizyjne kontynuacje This Is England ‘86’ (za który otrzymał nominację do BAFTA), ‘This Is England ‘88’, oraz kolejny ‘This Is England ‘90’ , w którym pojawi się między innymi muzyka z albumu ‘Elements’. Einaudi napisał także muzykę do nominowanego do Oscara filmu ‘Untouchables’ (Nietykalni), jak i do telewizyjnej serii Ricky Gervaisa ‘Derek’.
Einaudi występował w wypełnionych po brzegi najbardziej prestiżowych salach świata; ostatnio w wyprzedanych salach w Pekinie, w Operze w Sydney i w Blenheim Palace w Wielkiej Brytanii. Jego muzyka była klasyfikowana jako minimalistyczna, klasyczna, ambient i nowoczesna, ale w rzeczywistości wymyka się ona łatwym etykietom. Einaudi najlepiej to podsumowuje: ”W mojej muzyce można odnaleźć elementy klasyczne, ale ja zawsze byłem otwarty na przeróżne wpływy, z jakimi się zetknąłem, od muzyki afrykańskiej i ludowej po rock. “
“Bezdyskusyjny król klasyczno - popowego crossoveru” – The Times
“Bardzo płodny muzyczny mariaż prostoty z głębią" – Scotsman
“Jeden z najbardziej popularnych pianistów i kompozytorów współczesnych” – Classic FM
“Przypomina zespół Radiohead bez śpiewaków: fortepianowe medytacje z delikatnym towarzyszeniem elektroniki” – Record Collector
Spis utworów:
1. Peticor
2. Night
3. Drop
4. Four Dimensions
5. Elements
6. Whirling Winds
7. Twice
8. ABC
9. Numbers
10. Mountain
11. Logos
12. Song For Gavin